×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. decembris, 2014
Drukāt

Lauksaimnieku degvielu krāsos dzeltenu. Jauno kārtību skaidro ZM speciāliste (12)

Foto: LETAFoto: LETA

Traktors degvielas uzpildes stacijā.

No nākamā saimnieciskā gada būtiski mainīsies bezakcīzes dīzeļdegvielas piešķiršanas kārtība – turpmāk tā būs marķēta, daudzums diferencēts atkarībā no nozares un būs jāmaksā minimālā akcīzes nodokļa likme, žurnālam “Agro Tops” skaidro Zemkopības ministrijas (ZM) Lauku attīstības atbalsta departamenta valsts atbalsta plānošanas nodaļas vadītāja vietniece Biruta Ingiļāvičute.

– Vai ir zināms, cik litru bezakcīzes degvielas lauksaimnieki saņems 2015./2016. saimnieciskajā gadā?
– Zemkopības ministrijas sadarbībā ar Finanšu ministriju izstrādātie grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli” ļoti būtiski mainīs sistēmu, kādā veidā lauksaimniekiem piešķir bezakcīzes dīzeļdegvielu. Likumprojektā ir paredzēts, ka dīzeļdegviela būs iekrāsota, tas ir, marķēta. Šo degvielu drīkstēs lietot tikai lauksaimniecības traktortehnikā un pašgājējmašīnās. Tas nozīmē, ka arī labība no lauka būs jānoved ar traktoru, akcizēto degvielu nevarēs liet kravas autotransportā.
Saskaņā ar Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem, sākot ar 2015. gada 1. jūliju, arī Latvijā obligāti jāmaksā minimālā akcīzes nodokļa likme – 21 eiro par 1000 litriem. No pilnās akcīzes nodokļa likmes, kas ir 332,95 eiro par 1000 litriem, lauksaimnieki maksās tikai 21 eiro par 1000 litriem dīzeļdegvielas. Jāņem vērā tas, ka par šo likumprojektu vēl lems Saeima un varam vēl sagaidīt izmaiņas.

– Vai tagad bezakcīzes degvielas daudzums būs neierobežots katram lauksaimniekam vai kā agrāk būs noteikts litru daudzums par katru hektāru?
– Tā kā ir plānots dīzeļdegvielu iekrāsot un noteikt minimālo likmi, Zemkopības ministrija uzstājīgi lūdz svītrot no likuma punktu, kas nosaka maksimālo dīzeļdegvielas daudzumu vienam saimnieciskajam gadam. No akcīzes nodokļa atbrīvotais dīzeļdegvielas daudzums tiks diferencēts trijās grupās – augkopībā nodarbinātajiem 100 litru par hektāru, lopkopības saimniecībām, augļkopjiem, dārzeņu un kartupeļu audzētājiem – 130 litru. Visiem pārējiem, tostarp zemes apstrādei zem zivju dīķiem, – 60 litru.
Plānots izslēgt no šī atbalsta enerģētiskās kultūras biogāzes ražošanai. Ja kukurūza tiek audzētai biogāzes ražošanai, tās sagatavošanai bezakcīzes degvielu nevarēs izmantot, ja lopbarībai – drīkstēs.

– Vai tiks saglabāta prasība par noteiktu ieņēmumu no hektāra?
– Ministrija uzskata, ka atbalsts jāsaņem saimniecībām, kas ražo un maksā nodokļus. Pašlaik nav paredzēts atteikties no prasības par ieņēmumiem, kas, starp citu, ir noteikti stipri zem vidējā līmeņa (saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta datiem vidējais ieņēmumu līmenis no hektāra lauksaimniecībā bija 400 latu, kamēr mēs noteicām 200 latu, kas atbilst 285 eiro).

– Vai saimniecības, kas nevarēs nodrošināt prasīto eiro ieņēmumu no hektāra pilnā apjomā, varēs saņemt bezakcīzes degvielu?
– Līdz šim saimniecības bezakcīzes degvielu saņēma par to hektāru daudzumu, par kuriem bija izpildīti visi nosacījumi. Ja saimniecībā ir 100 hektāru, bet nosacījumi izpildīti par 80 ha, tad bezakcīzes degvielu var saņemt par 80 ha. Šādu praksi turpināsim arī nākamgad – akcizēto degvielu varēs saņemt par to hektāru, kas būs atbalsta tiesīgs.

Visu interviju ar Birutu Ingiļāvičuti lasiet žurnāla “Agro Tops” decembra numurā.

agrotops_logo

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. LAIPNI LŪGTI MAGRET JAMES FINANCE aizdevumu pakalpojumus ………. Vai esat biznesa vīrietis vai sieviete? Vai jums nekādu finansiālu haoss vai jums ir nepieciešams līdzekļus, lai uzsāktu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai sāktu jauku mazajām un vidējo biznesu? Vai jums ir zems kredīta score, un jums ir atrast ir grūti iegūt kapitālu aizdevumu no vietējām bankām un citām finanšu iestādēm ?. Mūsu aizdevumi ir arī apdrošināts maksimālu drošību ir mūsu prioritāte, mūsu vadošais mērķis ir palīdzēt jums pakalpojumu jūs pelnījuši, mūsu programma ir ātrākais veids, kā iegūt to, kas jums ir nepieciešams vienā mirklī. Samaziniet savus maksājumus, lai atvieglotu spriedzi jūsu ikmēneša izdevumus. Iegūt elastīgumu, ar kuru jūs varat izmantot jebkādiem mērķiem – no brīvdienas, izglītībai, lai unikāliem pirkumiem Mēs piedāvājam plašu finanšu pakalpojumu klāstu, kas ietver: Biznesa plānošana, tirdzniecības un attīstības finanses, Properties un nekustamajiem īpašumiem, parādu konsolidācijai aizdevumi, uzņēmuma aizņēmumiem, Privātie aizdevumi, mājas refinansēšanas aizdevumi ar zemu procentu likmi 2% gadā vismaz atcelt attiecībā uz privātpersonām, uzņēmumiem. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumus, PIETEIKTIES šodien pieejamiem aizdevumiem. Lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu, lai iegūtu vairāk informācijas: (MAGRETJAMES321@GMAIL.COM)

 2. Degvielas cenas maz atskiras no Eiropas cenam,bet algas.subsidijas un viss parejais.trukst vardu,paskatietis apkart!!!!!!!!!

 3. Ne jau krāsa ir tā kas atbilst marķējumam. Marķēšanas piedeva var būt arī pilnīgi bezkrāsaina un pārbaudes tiek veiktas izmantojot speciālas iekārtas un metodikas. Tās ir domātas , lai subsidēto degvielu neizmantotu braukāšanai pa gadatirgiem, izklaides braucieniem un dažādām sacensībām. Ja valsts kaut ko subsidē, tad esat godīgi un neizmantojiet to kur tas nav paredzēts. Mūsu cilvēku nelaime ir tā, ka domāšanā jau ir ieprogrammēts, ka jāmēģina kaut ko nošmaukt un kādu apmānīt.

 4. TĀ IR TĀ SAUCAMĀ PRETĪMNĀKŠANA NO VALDĪBAS PUSES,BŪS JAU ARĪ NĀKOŠĀS VĒLĒŠANAS!

 5. sen zināms , ka subsīdijas un atvieglojumi tik veicina nejēdzības un korupciju – tā tas ir vecajā Eiropā. Vai tad Latvija būtu savādāka?

 6. “ZM taču ražošanā nejaucas”, tā skan ierēdņu sauklis, ja kādam jāpalīdz, bet izrādās, un kā vēl jaucas,
  ja zemniekam kaut kas jāatņem! Vajag jaunus nodokļus – lūdzu, akcīzes nodoklis dīzeļdegvielai, jo Eiropas direktīva tā prasot, vajag ierobežot zemniekiem patērēto dīzeļdegvielas daudzumu – lūdzu, tagad produkciju no lauka ar mašīnām nevedīsiet, bet ar traktoriem!(Nu var jau būt, ka ir tādi, kas savos “džipos” lej dīzeli). Nu bet ja uznāk lietus un darbi kavējas muļļājoties ar traktoru – nu un kas, ne jau ZM sēj un pļauj -“mēs taču ražošanā nejaucamies”! Ērta pozīcija!

  • Savos džipos nelej tikai tie, kam džipu nav, toties ir cits transports, kas darbojas uz DD
   Manuprāt, šādai marķētajai degvielai sen jau vajadzēja būt un ceru, ka policija arī tai pievērsīs pastiprinātu vērību. Beigsim vienreiz baurot un darīsim labāk savu darbu!

 7. Izrādās skaistās runas par to, kā mūsu zemnieku nevienlīdzību citu ES valstu vidū mūsu valsts kompensēs citos veidos, bija tikai tukši vārdi kaut kad pirms vēlēšanām. Tagad tiekam padarīti vēl nevienlīdzīgāki un ne vairs Eiropas, bet pašu bāleliņu rokām.

 8. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Kurš ar špicku skatīsies bākā, kādā krāsā degviela? Kurš stāvēs pie skābbarības kaudzes un skaitīs cik dakšas skābbarības dod govīm un cik raudzēs biogāzi?

 9. Vasara visas degvielas dzeltenas !

 10. kārtejā kārtošana un pārkārtošana, ja nekļūdos jau 4 vai 5 pārkārtošana un kā vienmer ar vienu mērķi- lai pēc iespējas mazāk ļaužu tiktu pie tās degvielas. jo galu galā ja tev ir vien pārdesmit hektāru tad tās klapatas jau nev vairs pūļu vērtas, visus labumus vajag tik lielsaimniekiem.

 11. IERĒDŅUS ZIEPĒS! Atbildēt

  atkal čakarē zemniekus, sadisti tādi!

Draugiem Facebook Twitter Google+