Kultūra
Mūzika

Lieldienas akadēmiskās mūzikas skaņās0


Jauniešu koris “Kamēr…” Lielajā Piektdienā atskaņos latviešu sakrālo mūziku.
Jauniešu koris “Kamēr…” Lielajā Piektdienā atskaņos latviešu sakrālo mūziku.
Publicitātes foto

Šīs nedēļas nogalē svinēsim Lieldienas, pieminot Jēzus Kristus upuri un augšāmcelšanos. Tēma, kam gadsimtu tradīcijā tapis un turpina tapt daudz emocionāli uzrunājošas, labas mūzikas kā pasaulē, tā Latvijā. Šogad īpaši vērtīgi šķiet četri koncerti – pa vienam katrai Lieldienu dienai.

Piektdien, 30. martā, plkst. 18 Dzintaru koncertzālē jauniešu koris “Kamēr…” un diriģents Jānis Liepiņš audīs mīlestības un ticības rakstus lūgšanā Visaugstākajam un vistuvākajam. Ar Pētera Vaska mūzikas sludinājumu Tēvreizē un “Dona nobis pacem”, Georga Pelēča pareizticīgo dziedājumu noskaņām un Pētera Plakida ģeniālo sacerējumu “In memoriam” – tik mūžīgu un tomēr personisku, ko papildinās niansēti jūtīgās Artura Maskata mīlas dziesmas, Ērika Ešenvalda dievišķā svētās hostijas godināšana, un Jāņa Lūsēna “Diatoniskā kantāte” – patiesa, dziļa Dieva mīlestība un ticība Visaugstākajam.

Klusajā sestdienā, 31. martā, plkst. 18 uz koncertu “Bahs un Forē. Miera formula” aicina “Gors” un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, pirms koncerta piedāvājot sarunu ar klausītājiem muzikologa Oresta Silabrieža vadībā. Vērienīgajā, emocionāli piesātinātajā atskaņojumā piedalīsies arī Latvijas Radio koris un solisti – Gunta Gelgote (soprāns), Johanness Helds (baritons), Kristīne Adamaite (ērģeles).

Pirmajās Lieldienās plkst. 16 Mazajā ģildē ikviens interesents tiek aicināts uz ļoti īpašu koncertu – “Georga Frīdriha Hendeļa oratorija “Mesija”. No pirmās līdz pēdējai notij”. G. F. Hendeļa oratorija “Mesija” ir viens no populārākajiem darbiem, kas īpaši Ziemassvētku laikā tiek atskaņots visā pasaulē kā dievnamos, tā koncertzālēs. Hendelis skaņdarbu, kas apjomā pielīdzināms operai, sarak­stīja nieka 24 dienās. Tā kā pilns oratorijas atskaņojums prasa no 2,5 līdz trim stundām, vairumā gadījumu tā tiek rediģēta. Kā norāda Māris Kupčs – svētdien, 1. aprīlī, klausītājus gaida no putekļiem, mūsdienu stereotipiem un maldīgām tradīcijām atbrīvots, vēsturiski informatīvs priekšnesums ar skaistu franču uvertīru, ārijām itāļu stilā un 18. gadsimta angļu valodu. Ieeja koncertā bez maksas

Savukārt Otrajās Lieldienās 2. aprīlī plkst. 16 koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzāles sērija “Personīgi” aicina uz satikšanos ar pieredzes bagāto klavesīna solisti Ainu Kalnciemu, kura pārlūkos dažādu gadsimtu autoru atšķirīgu stilu opusus klavesīnam, sākot no Domeniko Skarlati baroka laika sonātēm, Dmitrija Bortņanska un Jozefa Nikolā Rojē darbiem, beidzot ar mūsdienu latviešu autoru kompozīcijām – Jura Karlsona “Sāpju cerību noktirni” un Pētera Vaska “Cantata”.

LA.lv