Kultūra
Kultūrpolitika

Lietuvā sadarbībā ar VDK apsūdzētas divas pazīstamas kultūras personības 16

Foto: Wikimedia Commons

Līdzīgi Latvijai, arī Lietuvā izraisījies skandāls par kultūras personību sadarbību ar čeku, raksta Gazeta.ru, atsaucoties uz Delfi.lt.

Lietuvas Genocīda un pretošanās izpētes centrs paziņojis, ka ar Valsts drošības komiteju jeb VDK sadarbojušies pazīstamais aktieris Donāts Baņonis (1924-2014) un diriģents Sauļus Sondeckis.

Speciālisti norādījuši, ka Baņoņa segvārds bijis Broņus. Viņš savervēts 1970. gadā un apgādājis VDK ar informāciju par lietuviešiem, kuri pārcēlušies uz ASV. Saskaņā ar centra datiem, aktieris apmeklējis kara laikā aizbēgošos tautiešus un nodibinājis ar viņiem sakarus.

Kas attiecas uz Sondecki (1928 – 2016), viņš savervēts 1962. gadā un darbojies zem segvārda Saluto desmit gadus. VDK par Sondecki ieinteresējusies, jo diriģenta tēvs aizbraucis uz ASV.

Baņonis nomira 2014. gada septembrī. Viņu Latvijā pazina pēc filmām “Solaris”, Neviens negribēja mirt”, “Karalis Līrs” un citām.

Arī Sondeckis jau 2016. gada februārī miris. Viņš vadīja orķestri “Sanktpēterburas kamerata” un vadījis daudzus Eiropas orķestrus; par godu Sondeckim nosaukta iela Šauļos.

Saistītie raksti
LA.lv