×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. marts, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Par vēršanos pret totalitārās ideoloģijas izplatīšanu (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Protams, arī likums – precīzs un izsvērts – ir svarīgs. Par to liecina daudzās atbalsis sakarā ar Saeimā gatavotajiem Krimināllikuma grozījumiem, kas paredz sodīt par PSRS un nacistiskās Vācijas īstenotās agresijas pret Latviju noliegšanu vai slavināšanu. Debates lielā mērā uzvirmoja, pateicoties likuma grozījumu ierosmi kritizējušā ārlietu ministra Edgara Rinkēviča iebildumiem, kurš presē pieminējis, ka “diskusija par okupāciju nav jārisina ar kriminālatbildības noteikšanu”. Lai gan šoreiz ir runa nevis par okupāciju kā vēstures notikumu, bet vairāk par vēršanos pret totalitāras, tostarp staļiniskas, ideoloģijas izplatīšanu. Eiropas valstīs šajā sakarā aktīvu nostāju ieņem, piemēram, politiskās partijas. Apzinoties, ka demokrātiskas valsts pienākums ir ne tikai garantēt brīvības, bet arī sevi aizstāvēt. Arī tiesas ceļā.

Latvijā jau ir tāds Krimināllikuma pants (74.1), kas paredz atbildību par noziegumu pret cilvēci publisku slavēšanu vai attaisnošanu, bet kas īsti nerod lietojumu, kaut gan nav trūcis ne slavēšanas, ne attaisnošanas, kas, balstoties uz citur Eiropā pieņemtu praksi, varētu pretendēt, piemēram, uz krietnu naudas sodu. Francijā par šāda veida noziegumu “apoloģiju mutiski, rakstiski, ar attēla vai audiovizuālo līdzekļu palīdzību” var nākties maksāt līdz 45 tūkstošiem eiro. Tā ir ierastā un droši vien iedarbīgākā juridiskā metode… Taču tas šoreiz nav pats būtiskākais. Kad Žans Marī Lepēns izteicās, ka vācu okupācijas laikā nemaz tik traki neklājās, tas radīja augstāko aprindu ilgu viļņošanos. Pie mums Latvijā ir dzirdēts, ka masu deportācijas esot bijušas bezmaz Staļina humānisma izpausme vai ka vienu daļu izsūtīja “pēc nopelniem”, taču tamlīdzīgi apgalvojumi neizraisīja īpašu uzmanību no oficiālo personu puses. Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce iebildusi, ka likumdevēji, ķeroties pie likuma grozījumiem, neesot pienācīgi izvērtējuši, vai mērķi nav iespējams sasniegt ar citiem līdzekļiem. Varētu atbildēt – jā, to ir iespējams sasniegt arī ar citiem līdzekļiem, bet Latvijas valdošie politiķi tos neizmanto un, kad staļiniskajās represijās cietušie saņem kārtējo apmelojumu vai apvainojumu devu, valsts augstākās amatpersonas parasti dziļdomīgi klusē. Tikmēr represijas piedzīvojušie galvenokārt vēlas nevis to, lai kāds tiktu iespundēts, bet vienkārši gaida adekvātu varasiestāžu nostāju. Ne velti Politiski represēto apvienības vadītājs Gunārs Resnais (sk. “LA” 26. februāra numuru) salīdzina Latvijas un Lietuvas atšķirīgo reakciju pēc PBK bēdīgi slavenā 1991. gada janvārim veltītā raidījuma retranslēšanas, kad Viļņa reaģēja nekavējoties, bet Rīga – kā parasti…

Jautājums par Kremļa nesamērīgo klātbūtni Latvijas informācijas telpā skar Saeimā apspriežamo problēmu visai cieši. Šajā sakarā kaut kas līdzīgs diskusijai iezīmējās jau 2008. gadā Gruzijas notikumu dēļ. Mūsu toreizējās Nacionālās radio un televīzijas padomes vadība paskaidroja – teorētiski būtu iespējams pārtraukt Krievijas propagandas translāciju Latvijā, taču tas esot kabeļu un satelīta operatoru ziņā. Savukārt operatoru pārstāvji norādīja uz saviem noslēgtajiem licences līgumiem un piesauca uzskatu daudzveidību. Šobrīd apmēram turpat vien esam. Lai gan nekādas saistības nespiež Latviju būt par Maskavas ideoloģiskās ietekmes izplatīšanas platformu Baltijā. Arī tas pirmām kārtām ir atkarīgs no valsts politikas un nostājas. Ja tāda ir.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ja es būtu debīlu padomju pērtiķu pēcnācējs, arī es staigātu pa Rīgu sarkanā pufaikā ar nepilnvērtīgo padomju deģenerātu lupatu rokā!

 2. Izsūtīti tika latvieši,kuri principā bija padomju varai lojāli,par to viņi jutās loti aizskārti.Padomju vara viņiem atdēva īpašumus un atvainojās.Tālākajā dzīvē viņi paradīja sevi kā krietnus komunisma cēlajus un uzticamus padomju varas piekritējus.Daudzi no viņiem kļuva par ziņotajiem.Šiem cilvēkiem tagad tiek paradīts liels gods.Latvieši,kuri apzināti nostājās pret padomju varu,tagad tiek vajāti un pret viņiem tiek piemēroti visdažādākie diskriminācijas veidi.

 3. Tas duraks tur fotogrāfijā esmu es.

 4. Nav vairs Latvijā kārtīgu veču!

 5. ja drošības iestādes kārtīgi strādātu tad sarkanos iznireļus sen jau būtu viņiem lipas piespiestas

 6. …’ Atkarigs no valstspolitikas un nostajas …’ un tas jau pasaka visu …liekas si valsts vel nekad nav spejusi reali izklut no laca kepam …. ka to Godmanis ‘gaisredzigi’ pazinoja pasaulei, 1990 gadu sakuma ,Francija ….

  … Radas, ka tikai pec vairakam paaudzem …varbut … jo PRIMAKOVA nomenaklaturas parstavji tikai tad butu likumigi nodrosinajusi sev un nakamajai paaudzei siltas vietinas valsts elite …

  … Laiks izmainit partiju plutokratiju pret meritokratiju …. un tas iespejams tikai ar NA vaditu valdibu …citadi nekas nemainisies … ka tika noteikts pec P … grafikas un planiem !

 7. Tādas nav.Darbībā neredzu.

 8. Mums jau nekad nav trūcis kangaru(piem. Urrbanovich, Koren, Zhdanok), kas sistemātiski jauc gaisu un saindē ar promaskaviskajām dogmām.. Kas maksā, tam danco..

 9. Šorīt LTV-1 intervēja ITERA vadītāju, eksčekistu Savicki. Vēlreiz pārliecinājos, ka cilvēka pārliecība nemainās, jo viņa teiktais liecināja, ka viņš stāv Putina pozīcijās, protams, to tieši neapliecinot. Uz jautājumu par krievu karaspēka dalību Krimas notikumos, šis cilvēks atbildēja:” Kur jūs tur redzat Krievijas karaspēku?” Esot pārāk daudz emociju, par sankcijām runājot visādi mākslinieki, aktieri, utt. Izrādās, ka ES, ASV un pārējai pasaulei tikai RĀDĀS VĪZIJAS, ka Krimā ir Krievijas karaspēks un tātad arī sankcijas pret Krieviju ir nevietā, nevajagot satraukties! Bet svešu zemju karaspēka bāzes gan Latvijā nevajagot, arī ASV un Eiropas nē! Lūk kā, bāzes nevajag, lai te vieglāk var izraisīt nekārtības, tāpat kā Ukrainā! Un tā ir Latvijas pilsoņa, liela uzņēmuma vadītāja pozīcija ar ko eksprezidents Ulmanis sēž vienā ložā! Eksčekists Bojārs vienā raidījumā teica, ka valstij visbīstamākie esot tā saucamie IETEKMES aģenti, kuri ar savu nostāju ietekmē valsti un sabiedrību vajadzīgā virzienā! Domājiet paši! Te komentāri lieki!

 10. tautas komisāre Krivcova Atbildēt

  Šitam kriev** (fotogrāfijā) jāatrodas aiz restēm. Un visos cietumos jāvalda latviešu valoda un latviešu mūzika.

Draugiem Facebook Twitter Google+