×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. jūnijs, 2017
Drukāt

Luterāņu baznīca noved ”līdz kliņķim” unikālu kultūrvēsturisku īpašumu Smiltenē! Baznīcā valda nabadzība (6)

Kadrs no videoKadrs no video

Smiltenes evaņģēliski luteriskā draudze novedusi līdz sabrukšanas robežai Smiltenes mācītājmuižu, unikālu, 18. gadsimtā celtu ēku ar kultūrvēsturisku vērtību, kurā saimniekojuši apkaimes slavenākie vācu un latviešu mācītāji.

Kritiskā stāvoklī jumts, sienas šķeļas uz pusēm, iebrukuši pirmā stāva griesti, uz sabrukšanas robežas arī lievenis, tā nojumes sabrukšanu aizkavē koka balsti – Smiltenes mācītājmuiža knapi ”velk dzīvību”.

”Māja brūk kopā, no otrā stāva var redzēt pirmā stāva dzīvokļus, jo ir iebrukuši griesti. Jau gadiem muiža ir avārijas stāvoklī, bet Luterāņu baznīcas draudze neko nedara. Žēl skatīties, kā šis vēstures piemineklis, kas saistīts ar slaveniem mācītājiem, tiek nolaists līdz nojaukšanas robežai,” dusmīga par baznīcas pieļauto postažu ir Smiltenes puses iedzīvotāja. Kopš padomju laikiem muižā dzīvo īrnieki, kuri arī satraukti par vēstures iznīcināšanu.

Taujāts, vai priekštečiem-mācītājiem, kuri kopš 18. gadsimta rūpējušies par mācītājmuižu, būtu patīkami raudzīties uz skatu, kāds paveras šodien, Smiltenes evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Reinis Kulbergs pirms atbildes sniegšanas ietur pārdesmit sekunžu klusuma pauzi, tad uzsāk atbildēt ar komentāru par žurnālista jautājumu: ”Šis jautājums ir jūsu stilā.” Pēcāk turpina, sakot, ka vainīga muižas izpostīšanā ir padomju iekārta, kura nerespektēja reliģiju.

”Padomju savienība ļoti priecātos. Šeit kopš padomju laikiem dzīvo īrnieki. Denacionalizētā īpašuma liktenis ir ar suņiem dzīvokļos. Vai draudze ir pelnījusi, lai īrnieki dzīvokļos tur suņus? Atjaunojot Latvijas neatkarību, īpašums tika atdots sliktā stāvoklī,” skaidro mācītājs R. Kulbergs, piebilstot, ka ar niecīgajām īres maksām nepietiek, lai ēku sakārtotu.

Mācītājs informē, ka nereti tiek rīkotas talkas apkārtnes uzpošanai, aicina cilvēkus vēl vairāk palīdzēt, arī ziedojot. Esot saņemts mērķziedojums jumta konservācijai, bet esot nepieciešami vēl ļoti lieli līdzekļi, lai muižu izglābtu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Patiesība tāda, ka luterāņu baznīca …PADZINA tur mītošās ģimenes, kas māju uzturēja pietiekami LABĀ kārtībā, – jo līdz bezsamaņai ticīgajiem galvenais bija… MANTA… Bet kā šodien redzams ir …Manta ta ir, bet ir ŠVAKI saimnieki …

 2. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Līdz kliņķim ir novesti luterāņu baznīcas īpašumi ne jau draudzes dēļ. 50 gadus tos postīja Latvijas labākie, aktīvākie un progresīvākie spēki un, protams, laikazobs. Tagad, kad visi cerētie rezultāti veiksmīgi ir sasniegti, ķengāsim draudzi! Valmierā, piemēram, pilsēta mācītājmuižu kapitāli izremontēja un atrada tai jaunu pielietojumu. Vai līdzīgi nevajadzētu rīkoties Smiltenei?

 3. Vai tad ir citam baznicam ir savadak? Rigas Peterbaznica, Doms, Aglonas bazilika, utt, utml, tiek uzturetas par musu visu, valsts naudu.
  Tas ir vairak ka negodigi attieciba pret visiem citiem parastiem cilvekiem un biznesmeniem, kuriem valsts nepalidz, bet tikai censas izspeist pedejo, ieraut nodoklus pat vel no nenopelnita.
  Tas pie tam ir priviligets bizness, kuram nav nodoklu. Jeb izdevigs valdosiem, jo tur tiek iestaditas smadzenes, par ko jabalso un no izdalitam summam “labdariem” tiek “otkats”? Tad cita lieta…
  Bet citadi, ja valsts uztur, tad valstij japieder. Punkts. Un tie lai noma saviem pasakumiem, bet cita laika lai izmanto citi, kam trukst telpu, kaut vai pasdarbnieki, utml.

 4. Padomju laika tur dzivoja gimenes un maja bija apkopta, bet tilidz atnaca briva Latvija baznicai savajadzejas atpakal savu ipasumu. Tur bija tehnikuma zivju diki,kurus nolaida un zivis izpardeva. Sis macitajs protams nav ne pie ka vainojams, jo vins Smiltenes draudze kalpo tikai neilgu laiku un cik jau tadu mums nav bijis. Tada nu ir musu briviba. Vajag visu sagrabt un pec tam sekas ir redzamas. Apsaimniekot un turet kartiba savus ipasumus mes neprotam. Tas ir redzams ne tikai baznicas laucina, bet visas valsts meroga.

 5. Arhibīskapu Vanagu interesē tikai viņam draudžu uzdāvinātie īpašumi labā stāvoklī,kurus apsolīja atdot un neatdod. Uzdāviniet mācītājmuižu arhibīskapam Vanagam!

 6. Kur tad Smiltene un smiltenieši bija visus atjaunotās LR 27.Gadus? Tgd Reinis viņiem vainīgs. Kurš ir tikai mācītājs Smiltenē neilgu laiku un nav vietējais. Pilsēta, draudze, mājas iedzīvotāji un pārējie vērtību sargi bija uz vietas bija gan padomju, gan neatkarības laikā. Vajadzēja rūpēties, gudrinieki.

Draugiem Facebook Twitter Google+