×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. oktobris, 2012
Drukāt

Mājokļu tirgotāji piedāvā pirkšanas un īrēšanas kalkulatoru

Foto - LETAFoto - LETA

.
Iedzīvotājiem, kuri paši nevar izšķirties, vai vērts īrēt vai pirkt mājokli, “Nordea bankas” un nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma “Brick & Smiles” kopīgi izveidotā mājaslapā www.iretvaipirkt.lv piedāvā izmantot kalkulatoru. 


Ievadot konkrēta mājokļa iegādes un īres cenas, tas parāda īres vai pirkuma izdevīgumu noteiktā laikposmā. Piemēram, ja īpašums maksā 60 000 latu, bet īres maksa ir 250 latu mēnesī, tad piecu gadu laikā to atmaksātos īrēt. Turpretim dzīvojot tajā sešus gadus un ilgāk, izdevīgāk būtu to pirkt. Reizē kalkulators parāda, cik būtu jāmaksā par šāda īpašuma iegādi, aizņemoties bankā hipotekāro kredītu; kāda būtu pirmā iemaksa bankā un bankas procenti; kādi būtu izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem un mājokļa uzturēšanu.

Uzņēmuma “Brick & Smiles” valdes loceklis Kristaps Birmanis atzīst, ka kalkulatora aprēķiniem galvenokārt ir informējoša nozīme. Īrēt vai pirkt – tas jāizlemj pajumtes meklētājam pašam, jo izdevīgumu katrā konkrētā gadījumā ietekmē dažādi apstākļi, tostarp cilvēka ienākumi, komunālo pakalpojumu augošās cenas, agrāk ņemto kredītu saistības un citi. Kalkulators ir vien rīks, ar kura palīdzību iespējams ātri un pārskatāmi novērtēt, kādi šajos darījumos ir iespējamie ieguvumi un zaudējumi.

Uzņēmuma pārstāvis uzsver, ka īrēt vai pirkt – vispirms tas atkarīgs no tā, kā tuvāko gadu laikā pieaugs mājokļu iegādes un īres cenas un cik ilgi cilvēki gribētu tajos dzīvot.

 

Kalkulatora aprēķini pašlaik balstās uz aprēķinu, ka turpmāk mājokļu cenas varētu celties par 4% gadā, bet īres cenu kāpums būtu 5% gadā. Nopērkot šo 60 000 latu vērto īpašumu, izdevīguma rēķini savukārt balstīti uz nodomu pēc sešiem gadiem to pārdot.

 

Nekustamo īpašumu tirgus lietpratēji atzīst, ka Rīgā īres dzīvokļu pieprasījums ievērojami pārsniedz piedāvājumu. Īres cenrāži pakāpeniski tuvojas 2007. gada līmenim. Viens iemesls īres dzīvokļu augošajam deficītam un cenu kāpumam ir tas, ka jaunus dzīvojamos namus būvē mazāk. Otrs iemesls – pēdējos gados samazinājušies cilvēku ienākumi. Tā kā banku hipotekāro kredītu noteikumi ir stingrāki, lielai daļai iedzīvotāju vairs nav iespēju nopirkt īpašumu, vienīgā iespēja ir to īrēt. Uzņēmuma “Brick & Smiles” pārstāvis apgalvo, ka pēdējā gada laikā, piemēram, Rīgas centrā īres cenas augušas par 17%, toties mājokļu iegādes cenu kāpums bijis uz pusi mazāks.iretvaipirkt_7

“Nordea bankas” mājokļu kredītu pārdošanas nodaļas vadītāja Sandra Rasnača stāsta, ka salīdzinājumā ar pagājušo gadu aizvadītajos šā gada mēnešos īpašumu pirkumu skaits, izmantojot hipotekāros kredītus, pieaudzis par 10%. Viņasprāt, tas liecinot, ka iedzīvotāji pamazām atgūstas pēc saimnieciskās krīzes radītajiem satricinājumiem. Tiesa, gandrīz puse darījumu šogad notikuši Rīgā un tās apkārtnē.

Kā liecina septembra nogalē tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrā SKDS veiktā apmēram 1000 iedzīvotāju aptauja, vairākums dod priekšroku īpašumu pirkumiem – 74% aptaujāto gribētu nopirkt un dzīvot savrupmājā. Bet starp tiem, kuri sapņo par dzīvokli, 68% gribētu, lai tas būtu jaunā vai nesen uzceltā namā. SKDS direktors Arnis Kaktiņš atzīst, ka diemžēl lielākā daļa iedzīvotāju jo-projām slikti pārzina nekustamo īpašumu tirgus cenrāžus, tāpat nezina, ar kādiem izdevumiem jārēķinās, nopērkot vai īrējot mājokli. Tāpēc ir apsveicami “Nordea bankas” un uzņēmuma “Brick & Smiles” pūliņi iedzīvotāju izglītošanas laukā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+