Mobilā versija
+4.8°C
Nanija, Ilgmārs
Ceturtdiena, 30. marts, 2017
21. jūnijs, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Nekļūt par politisku dekorāciju (6)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs

Dažādas sporta federācijas par vadītājiem mēdz izvēlēt naudīgus kungus. Tam ir saprotams pamatojums – ja biznesmenis mācējis sagādāt naudu sev, tad jau spēs to pašu izdarīt arī kūrētā sporta veida labā, un – kas vēl būtiskāk – kritiskā brīdī pats būs gatavs atvērt maciņu. Protams, ir risks, ka federācijas vadītājs, apzinoties savu lomu, var sākt tēlot “diktatoriņu”, bet varbūt sportā tas pat reizēm ir noderīgāk nekā pārāk liela viedokļu daudzveidība. Taču šāda loģika šķiet aplama un pat bīstama, ja runa ir par politiķu un nevalstisko organizāciju attiecībām. Ja organizācijas vadībā nonāk persona, kurai ir cieša saistība ar kādu politisko partiju, ir ļoti lielas iespējas, ka drīzumā tā atgādinās vien partijas satelītu un tiks izmantota politiskajās cīņās. Latvijā šī tendence kļūst arvien izplatītāka.

Protams, visbiežāk šajā sakarā līdz šim minēta arodbiedrība “LABA”, kas pēc pašas aprēķiniem apvieno aptuveni 7000 Latvijas Republikas iedzīvotājus. Kā teikts organizācijas interneta lapā, lai “paustu, pārstāvētu un aizstāvētu savu biedru darba, sociālās un ekonomiskās tiesības un intereses”. Sabiedrībā gan vairs nav ilūziju par to, kas patiesībā stāv aiz šīm “interesēm”. Tā ir partija “Saskaņa”, kuras organizētajos mītiņos vienādi dekorētie “LABA” aktīvisti parasti veido fonu, uz kura izpausties Nilam Ušakovam un citiem oratoriem. Pagājušā gada decembrī notikušajā kongresā “Saskaņas” līderi sprieda, ka šāda veida darbību vajadzētu izvērst un nodibināt kontaktus arī ar citām līdzīgām organizācijām. Taču viņus gaida konkurence.

Nesen par Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāju tika ievēlēta Inga Vanaga. Bijusī Zatlera Reformu partijas deputāte nekavējoties tika uzņemta partijas “Reģionu alianse” valdē. (Kopā ar vairākām citām partijām “Reģionu alianse” veido Latvijas reģionu apvienību, kas ir pārstāvēta 12. Saeimā; arī I. Vanaga kandidēja no LRA, taču netika ievēlēta.) Šajā gadījumā vēl nevar runāt par politiskajām “saitēm”, drīzāk par politiskajiem “diegiem”, un tos nebūtu grūti saraut, ja vien kādam tas patiešām rūpētu. Jo ne jau tikai partijai, bet arī organizācijai var būt vilinājums iegūt tiešo telefona līniju uz parlamentu, bet, ja paveicas – pat uz valdību.

Lūk, Pensionāru federācijai tāda jau ir. Tās vadītājs Andris Siliņš ir deputāts Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijā. ZZS pārziņā ir Labklājības ministrija. Ideālai kombinācijai gan vēl pietrūkst premjera un finanšu ministra, un tāpēc nav brīnums, ka atklātībā nākušas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja vietnieces Dzintras Žildes ilgas par “stulbās Straujumas valdības gāšanu un mūsu premjerministra A. Lemberga nākšanu pie varas”. Mazliet gan jāapbēdina – ZZS nupat izdevies labs “darījums” Valsts prezidenta vēlēšanu sakarā, tāpēc valdības vadīšana visticamāk paliek “Vienotības” ziņā, taču tas nenozīmē, ka neapmierināto pensionāru resursu politiskām vajadzībām nevar mēģināt izmantot kaut kad nākotnē.

Bet varbūt šādas politiskas attiecības nav nekas slikts? Abpusējs izdevīgums un tamlīdzīgi… Te nu būtu lietderīgi nedaudz painteresēties par vēsturi un izlasīt “Latvijas Avīzē” nupat (17.06.15) publicēto rakstu “Gabaliņš no Latvijas pakļaušanas mozaīkas”. Tā ir intervija ar vēstures skolotāju Māri Zvaigzni, kurš pētījis arodbiedrību lomu Latvijas sovjetizācijā pēc 1940. gada okupācijas. Tieši arodbiedrības organizēja mītiņus un demonstrācijas, lai radītu iespaidu, ka jauno varu atbalsta plašas tautas masas. Šie cilvēki kļuva par politisku dekorāciju, lai gan viņiem pašiem tobrīd varbūt likās, ka cīnās par savām tiesībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. ZZS un arodbiedrības ir izteiktas labējo(darba devēju)interešu pārstāves.Tātad tās pārstāv mazskaitlīgu iedzīvotāju daļu un neko labu tas valstij nevar nest.Simtiem tūkstošu aizbraucēju un katastrofālā sociālā nevienlīdzība ir šo organizāciju darba rezultāts un tā tas turpināsies.

 2. “Ja tagad būtu ziņa, ka Rīgas centram brauks cauri “Abrams” tanki, arī viena daļa aizietu paskatīties.”
  Māris Zvaigzne (LA,17.06.2015)
  ================================================================
  Vecās varas pārstāvji vienmēr būs mazākumā – tāpēc viņu vienīgais glābiņš var būt tikai un vienīgi tankos.

  • bet tā “vecā vara” jau nenāk ar NATO tankiem, jo tā ir veco “padomju komunistu” (politisko avantūristu) vara, un tā nāk ar maskētu hibrīdkaru un viņu “5.kolonnas” aktivitātēm.
   Bot takije pirogi!

   • “Aiz manis stāv zvaigznes, ko tu man padarīsi?” / Rainis /
    – Kas vainīgs, tas bailīgs – tāpēc vienmēr tankus sauc palīgā, jo vecā, netaisnīgā vara labi saprot – cīņu par sirdīm un prātiem tā zaudēs.

   • Politiskām prostitūtām vienalga kādi tanki, ka tik pie siles.

 3. Vanagas uzvešanās Saeimā bija vairāk kā dīvaina – ambīcijas un nekaunība bija viņas ikdienas pavadoņi

Māris Antonevičs: Var pienākt brīdis, kad kādam ievajadzēsies "ātru karu" (36)Nemieri Baltkrievijā un nemieri Krievijā – var pienākt brīdis, kad kādam ievajadzēsies "ātru karu"
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Īsā programma

Latvijas Reģionu apvienības un partijas “Latvijas attīstībai” (LRA/LA) kopīgā saraksta Rīgas mēra amata kandidāts Mārtiņš Bondars publiskā paziņojumā aicinājis rīdziniekus apvienoties, lai pašvaldību vēlēšanās gāztu Nilu Ušakovu (“Saskaņa”) no Rīgas priekšsēdētāja amata.

Ir izveidota interneta vietne “www.gazamnilu.lv”, kur var paust savu attieksmi pret Ušakova un viņa vadītās domes darbu. Tāpat ir izveidota īpaša mirkļbirka “#gazamnilu”.

Jāpiebilst, ka daudziem politiķiem, kas grasās startēt uz Rīgas domi, gandrīz vai nav citas programmas, savu ierosinājumu pašvaldības darbā, kā vien sauklis, ka jāatņem vara Ušakovam.

Pašvaldību vēlēšanas notiks 3. jūnijā.

Vai piedalīsieties pašvaldību vēlēšanās?
Draugiem Facebook Twitter Google+