Foto-LETA

Meteoroloģiskā vasara 50 gados kļuvusi par 17 dienām garāka 0

Pēdējo 50 gadu laikā meteoroloģiskā vasara – periods, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir augstāka par +15 grādiem, – Latvijā kļuvusi par 17 dienām garāka, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra aprēķini.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
“Es pat nespēju iedomāties, ka pieaugušai sievietei var kaut ko tādu teikt” – sieviete vilcienā piedzīvojusi nepatīkamu izturēšanos no diviem pusaudžiem
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 20
Lasīt citas ziņas

Datu analīze rāda, ka visi gadalaiki pēdējās desmitgadēs kļuvuši siltāki, līdz ar to vasara sākas arvien agrāk un beidzas vēlāk. Arī šogad meteoroloģiskā vasara Latvijā iestājusies neparasti agri – jau 17.maijā jeb aptuveni mēnesi agrāk par normu.

Pērn, kā arī 1979.gadā vasara sākās jau 16.maijā, un pēdējos 50 gados tas ir agrākais vasaras sākums. Visvēlāk meteoroloģiskā vasara iestājās 1996.gadā – tikai 24.jūlijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ilggadējais vidējais datums, kurā sākas un beidzas vasara valstī kopumā, ir attiecīgi 19.jūnijs un 27.augusts. Savu ceļu pāri Latvijai vasara sāk no valsts dienvidaustrumiem, kur diennakts vidējā gaisa temperatūra virs +15 grādiem parasti paaugstinās jūnija pirmajā dekādē. Visvēlāk – tikai jūlija pirmajās dienās – vasara sākas Kurzemes ziemeļu daļā pie jūras.

Savukārt pirmās no vasaras atvadās Vidzemes un Alūksnes augstienes – jau augusta otrās dekādes beigās. Visilgāk – līdz pat septembra pirmajām dienām – vasaras siltumu jūt Kurzemes rietumu piekrastē. Tādējādi meteoroloģiskā vasara ir īsāka par kalendāro un astronomisko vasaru un ilgst vidēji no 60 dienām Vidzemes centrālajā augstienē līdz 80 dienām Zemgalē un Latgalē.

Augstākā gaisa temperatūra parasti ir jūlija beigās. Tomēr Latvijas vēsturē ir bijuši gadi, kad šai laikā vasara jau beidzas. Tā 1987.gadā meteoroloģiskā vasara Latvijā noslēdzās jau 25.jūlijā, bet 1976. un 1964.gadā – 29. un 30.jūlijā. Turpretī 1967., 2002. un 2009.gadā vasaras siltums turpinājās līdz 10.-12.septembrim.

Līdz ar to meteoroloģiskās vasaras garums mēdz būt ļoti atšķirīgs. 1976. un 1978.gadā vasarai atbilstošs siltums bija tikai 16-18 dienu, bet karstā 2002.gada vasara ilga 107 dienas – no 27.maija līdz 10. septembrim. Arī pagājušā gada vasara bija viena no garākajām vēsturē – tā turpinājās simts dienu.

Kalendārās vasaras (jūnija, jūlija un augusta) vidējā gaisa temperatūra kopumā Latvijā ir +16 grādu ar teritoriālajām svārstībām no +15,3 grādiem Vidzemes centrālajā augstienē līdz +16,4 grādiem Latvijas dienvidaustrumos. Vissiltākā vasara ar vidējo temperatūru +18,4 grādi bija nesenajā 2010.gadā, bet visaukstākā – 1928.gadā, kad vidējā gaisa temperatūra bija +12,6 grādi un vasaras vietā valdīja pavasarim un rudenim raksturīga gaisa temperatūra.

Reklāma
Reklāma

Jau ziņots, ka dažādu organizāciju publicētās ilgtermiņa prognozes liecina, ka šā gada vasara Latvijā būs siltāka par normu. Karstuma viļņi iespējami gan jūnijā, gan jūlijā, gan augustā. Karstums atsāksies jau nākamnedēļ, kad gaisa temperatūra var sasniegt +30 grādu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.