×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
20. janvāris, 2018
Drukāt

Monika Zīle: E-veselības miljonus apgūstot. Veselības ministrijas mierināšanas mantras nepalīdz (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Kaut arī premjers Māris Kučinskis šogad jau vairākos paudumos diezgan stingrā tonī licis saprast, ka progresīva sabiedrība lūkojas nākotnē un nemeklē kukaiņus valsts naudu neveiksmīgi tērējušo kažokos, e-veselības projekta gadījumā tāda norāde acīmredzami nedarbojas. Kurnēšana tikai pieņemas spēkā, un tās slāpēšanai nepavisam nepalīdz Veselības ministrijas (VM) ierēdņu raiti skandētās mantras, ka lielos vilcienos viss labi, bet negludumi darbības gaitā pieslīpēsies. E-veselību lietojošie mediķi turpina uzskaitīt trūkumus sistēmai, kas arvien vairāk sāk atgādināt uz operācijas galda bez anestēzijas uzšķērstu pacientu, ap kuru mīņājas ar skalpeļiem bruņojusies neskaidras izcelsmes komanda un nespēj noteikt diagnozi.

Kamēr projektu apstāvošās valsts amatpersonas gar tā klupšanas iemesliem minstinās pusvārdiem kā dzimumdzīvi pusaudžu auditorijai paskaidrot deleģēta svētule, “Veselības centra 4” īpašnieks Māris Rēvalds situāciju raksturojis bez aplinkiem: e-veselības projekta galvenais mērķis bijis šim nolūkam paredzēto ES miljonu apgūšana, tādēļ arī likumsakarīgs perējums – ne gluži vanckars, bet arī ne lidot spējīgs putns. Bez šaubām, privātās medicīnas pārstāvja sacītais būtu uztverams kā viena balss viedokļu korī, ja uzmanīgāk tajā ieklausīties neliktu no VM arvien jaušamāk dzirdamās bažas, ka tautā palaistās e-veselības kritikas plūdi noslīcinās iespēju dabūt vēl 3,3 miljonus eiro “sistēmas pilnveidošanai”. Nav gluži pateicības pieprasījums no produkta lietotājiem. Drīzāk aizplīvurots mājiens par viņu redzesloka šaurību: vai tiešām projekta paļātāji nesaprot, ka uz spēles šobrīd liela nauda? VM valsts sekretārs Aivars Lapiņš neaizmirst atgādināt e-veselības pieskatītāju lielo slodzi un darbu diennakts režīmā, bet komunikācijā joprojām nav izskanējis visvairāk gaidītais. Proti – vai ministrijai pietiks izlēmības noskaidrot, kāpēc tās paspārnē strādājošie informācijas tehnologi piedzemdējuši būtni ar daudzām īpašām vajadzībām, kuru skaitā nu atklājies datu aizsardzības vājums. Bet nebūs godīgi šo varoņdarbu pieprasīt no valsts sekretāra, kurš VM pievienojies pērnajā novembrī. Pirms A. Lapiņa ienākšanas VM blakus e-veselības šūpulim stāvējuši un Eiropas miljonu apgūšanā roku iesituši ļaudis, kuru vārdus tagad ministrija un pat premjers neskaidru iemeslu dēļ gatavi sargāt, šķiet, vēl stingrāk nekā izlūkdienests savus rezidentus.

Iespējams, vēlēšanu gaisotnē daži politiskie spēki Saeimā radīs e-veselības kļūmju izmeklēšanas komisiju. Lai gan to darbs vienmēr rezultējies kārtējā sivēna cirpšanas izrādē ar lielu brēku un čiku vilnas, pozitīvais grauds būtu iemaņu treniņš tiem tautas kalpiem, kuri lūkojas uz krēslu nākamajā Saeimā. Tai, kā runā pedagoģijā daudz pieredzējušie, būšot liela ņemšanās ar kompetencēs balstītas izglītības projekta augļiem. Tas par vairāk nekā 10 miljoniem eiro top Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) lēnī un, kā stāsta ministrs Kārlis Šadurskis, gatavs startam. Tiesa, ar tautas teiksmu izpildītāja talantu apveltītais ministrs pagaidām vienīgais saskata projekta pavērto zināšanu augstos apvāršņus un kliedē bažas, ka pēc jaunās metodes skolotie nepazīs Raini. Viņš pie katras izdevības stāsta, kāda zeltaina gaisma redzama aiz plašajai pedagogu saimei necaurskatamās miglas: tur čakli rosās izglītības projekta miljonu apguvēji, kam piepalīdzot sauja e-veselības tapināšanā pieredzējušo. Tā runā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Viens no E-veselības naudas “apguvējiem” bija Saeimas deputāts M.Šics. To viņš pats pierakstīja CV. Tādā veidā viņš izkārtoja vēl arī sev lielu pensiju. Es gan nespēju saprast, kā Šics iefiltrējās šajā naudīgajā projektā. Pēc “Oligarhu lietas komisijas Saeimā” apzinātas izčākstināšanas, kurā deputātam Šicam ir īpaši lieli nopelni, mēs pakāpeniski uzzinām valsts izzadzēju “vidējā” slāņa vārdus. Tā ir mana atbilde premjeram par zagļu vārdu sargāšanu no sabiedrības “acīm”. Šoruden būs Saeimas vēlēšanas. Un mums nav jāzina valsts izzadzēju un politiķu-neprašu vārdi? NEPIEKRĪTU, cienījamais premjera kungs!

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Pasaule pazudīs nevis no tā, ka ir pārāk daudz cilvēku, bet tādēļ, ka ir daudz necilvēku.”

  =======

  Mediju ziņa: Tiek uzskatīts, ka šīs valsts veselības aizsardzības sistēmā īstenojot un ieviešot praksē politekonomisko interešu grupējuma “tautas partija” (TP jeb “kurmjutēta taukmūļi”) “rīcības cilvēku” ilgstoši kontrolētās, sekojoši J. Bārzdiņa (ZZS jeb “hūtes naftaspāķi”) un I. Circenes (JL / “V-“jenotība”), G. Belēviča (ZZS jeb “hūtes naftaspāķi”) un pašreiz A. Čakšas (ZZS jeb “hūtes naftaspāķi”) “politiski atbildīgi” vadītās “veselības ministrijas” (VM) funkcionāru iecerēto un aizsākto ģimenes ārstu finansējuma modeļa maiņu, kas paredz, ka ģimenes ārstiem tiks maksāts nevis par pacientu skaitu viņu “praksēs”, bet gan par apmeklējumu skaitu mēnesī, cietīšot šo mediķu pakalpojumu kvalitāte – “ārsti šajā valstī būs ieinteresēti, lai viņu pacienti būtu pēc iespējas slimāki”, esot publiski apgalvojuši “latvijas ģimenes ārstu asociācijas” vadības “locekļi” un “atbildīgie” funkcionāri…
  —–

  “Par Hipokrātu – nospļauties un ‘basta’!…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 13.01.2008., Nr.6. )
  .
  Tiek šajā “valstī” ‘taustāms’ “paldies” gaidīts:
  Gan lūdzoši (pat – iztapīgi) smaidīts,
  Gan – PIEPRASĪTS, kā obligāta “takse” ~
  Ja diedelniekiem ‘skaitās’ “privātprakse”:
  .
  “Ne ‘ļečīs’ “dakteris”, bet varēs ‘šlangot’,
  Ja “klients” neprotas šim ‘ķepā fangot’:
  Jums ‘atkarājas’ viss no maksātspējas ~
  Bez krietna žūkšņa slimot ‘nerentējas’!
  .
  Par Hipokrātu – nospļauties un ‘basta’!
  Ja kādam kaite paliks “neatrasta” ~
  Pats vainīgs (“lumpenis”), ka medicīnai,
  Šo Likten’s “uzgrūdis”, kā tanku mīnai…”

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

Draugiem Facebook Twitter Google+