Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

“Mūsmāju dārzeņi”: Gaidāma lieliska kāpostu raža un strauja cenu lejupslīde 0

Pateicoties lietainajam laikam, patlaban ļoti cerīga izskatās vietējo galviņkāpostu un ziedkāpostu raža. Līdz ar to pircējiem ir iespēja izvēlēties vietējo, nevis importa produkciju, turklāt atbalstot zemniekus situācijā, kad Krievija vēl uz gadu pagarinājusi lauksaimniecības produkcijas embargo, aģentūrai LETA atzina dārzkopības kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa.

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

“Pēc lietus kāposti ir labi sabrieduši, un jau nākamnedēļ būs pamatīgs vietējās ražas apjoms. Tikmēr daudzi tirgotāji ar to nav rēķinājušies, un vēl ir pilnas noliktavas ar ievesto preci, tādēļ paredzama jauno kāpostu cenas strauja lejupslīde. Diemžēl tas atstāj negatīvu ietekmi uz vietējo audzētāju ieņēmumiem, jo mums jāpiemērojas cenai, par kuru tiek iztirgoti poļu atlikumi,” sacīja Strazdiņa.

Viņa arī atzina, ka kāpostu cena jūnijā ir tādā pašā līmenī kā pērn, tomēr arī 2013.gadā cena bija tāda pati, bet latu izteiksmē, kas nozīmē, ka cenu kritums kopš 2013.gada ir ap 30-35%.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lai gan šogad viss ienākas nedēļu vēlāk, tomēr patlaban vietējie salāti, loki, gurķi, tomāti, redīsi ir pietiekošā apjomā, tādēļ aicinu izvēlēties vietējos ražojumus, nevis ar savu maciņu nodrošināt algas poļu un spāņu zemniekiem,” atzina Strazdiņa.

Savukārt saistībā ar Krievijas lēmumu pagarināt embargo Eiropas Savienības (ES), tostarp Latvijas, lauksaimniecības produkcijai, kooperatīva vadītāja atzina, ka dārzeņu audzētāji jau pērn rēķinājušies, ka pēc sankciju ieviešanas Eiropā veidosies pārprodukcija un varēs audzēt tikai tik, cik iespējams pārdot vietējā tirgū vai pārstrādāt.

“Eksporta iespējas ir ES valstu zonā un arī tikai pavasarī, ja izdodas labi saglabāt preci. Eksports uz Centrālāziju nozīmē tranzītu cauri Krievijai, bet svaigus dārzeņus vest trīs nedēļas nav iespējams. Tikpat ilgs eksports ir uz Āfriku vai Ziemeļameriku, vai Dienvidameriku, tādēļ te ir cerības strādāt tikai ar pārstrādes produktiem. Prognozējams tirgus ir, strādājot zemnieku apvienībās, kam ir ilgtermiņa līgumi un iespējas piedalīties iepirkuma konkursos,” atzina uzņēmēja.

Viņa arī sacīja, ka dārzeņu audzēšanai attīstības iespējas patlaban esot tuvu nullei, tomēr labā ziņa ir tā, ka krīze nav mūžīga, un tie, kuri izturēs, jau pēc pāris gadiem varēs turpināt ražot ar daudz lielāku jaudu un ienākumiem.

Kā ziņots, Krievijas sankcijas pret ES, tostarp embargo lielākās daļas pārtikas produktu importam, ir pagarinātas par gadu, tādējādi reaģējot uz ES lēmumu pagarināt sankcijas pret Maskavu, kas tika ieviestas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Kooperatīvs “Mūsmāju dārzeņi” reģistrēts 2006.gadā Ogres novada Galiņu pagastā un apvieno SIA “Dimdiņi Agro”, SIA “Sigro”, kā arī zemnieku saimniecības “Galiņi”, “Bračas”, “Dārzi”, “Zūmaņi”, “Sīļi”, “Sviķi”, “Īskāji” un “Kliblapsas”. Kooperatīva galvenā darbības joma ir biedru saražotās produkcijas realizācija Latvijas lielākajām veikalu ķēdēm.
Kooperatīva apgrozījums 2014.gadā bija 3,43 miljoni eiro, salīdzinot ar ar 3,27 miljoniem iepriekšējā gadā, bet peļņa – 204 446 eiro, salīdzinot ar 194 778 eiro 2013.gadā, liecina “Firmas.lv” informācija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.