×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. jūnijs, 2015
Drukāt

Mūžībā aizgājis foto un sporta žurnālistikas leģenda Zigurds Mežavilks (1)

LET_1648240

Zigurds Mežavilks

16.jūnijā mūžībā aizgājis sporta žurnālistikas leģenda un foto vecmeistars Zigurds Mežavilks. “Ilgs, aktīvs mūžs, RIP”- tā savā Twitter kontā ierakstījusi viņa bijusī kolēģe no laika, kad abi strādājuši laikrakstā “Sports”, Inga Gorbunova.

Kā bijusī “Latvijas Avīzes” lasītāju servisa redaktore vēlos dalīties savās atmiņās par viņu kā cilvēku, kurš arvien turēja roku uz pulsa visiem aktuālajiem notikumiem gan Latvijā, gan pasaulē. Ne vien sportā, bet jebkurā jautājumā. Zigurds Mežavilks bija viens no regulārajiem zvanītājiem uz “Latvijas Avīzes” redakcijas bezmaksas tālruni. Lai gan pēdējos gados nevarēja atļauties abonēt avīzi, viņš sekoja visiem jaunumiem portālā “la.lv”. Regulāri rakstus arī komentēja.

Erudīts, neliedza padomu nevienam aroda brālim un māsai. Arvien aicināja pie sevis ciemos, un, kad reiz viņu apciemoju, viņš varēja atrādīt kaudzi fotogrāfiju ar slavenībām, kuras bija iepazinis. Viņam patika ne vien bildēt pašam, bet arī fotografēties kopā ar sportistiem un amatpersonām, kā arī operdziedātājiem. Savas dzīves laikā bija sarakstījis grāmatu par Siguldas opermūzikas svētkiem. Viņam mājās vienmēr skanēja Radio “Klasika”.

“Kāpēc žurnālisti neraksta par leģendāriem cilvēkiem Latvijā?” — šis bija viens no biežāk uzdotajiem viņa jautājumiem. Kas attiecas uz sportu, viņš arvien atgādināja, ka “hokejs nav vienīgais sporta veids”. Viņš arvien mudināja jaunās paaudzes žurnālistus atgriezties pie žurnālistikas metodēm: apgrozīties sabiedrībā, meklēt cilvēkus un notikumus pašiem, redzēto klātienē fiksēt ar fotokameru, nevis truli sekot tam, ko atspoguļo vairākums.

Z. Mežavilks dzimis 1926. gada 22. martā. Mācījis Militārajā koledžā, strādājis par skolotāju. Tehnikas pazinējs. Tika ierauts Otrajā pasaules karā, kur guva ievainojumus. Viņam bija kājas protēze. Bijis divreiz precējies, dēli dzīvo Vācijā. Ar saviem bērniem viņš vienmēr īpaši lepojies, un vienmēr, zvanot uz redakciju, īpaši aizrautīgi izteica padomus par to, kā mūsdienās audzināma un izglītojama jaunatne.

Kādu laiku Z.Mežavilks dzīvojis arī Dānijā, prata vairākas valodas.

Kā fotoreportieris strādājis aģentūrā FIBA u.c. Pēdējos gados sevi sauca par “neatkarīgo žurnālistu”.

Viņš ļoti mīlēja Latviju, bija tās kvēls patriots.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Revolveržurnālists Zigurds Mežavilks ierakstījis savu lappusi Latvijas sporta žurnālistikas vēsturē – tas nenoliedzami. Viņš savā ziņā izdarījis pilsonisku varoņdarbu. Būdams invalīds, ar fotoaparātu apskrēja pusi pasaules, taisīdams bildes Olimpiskajās spēlēs, Pasaules un Eiropas meistarsacīkstēs u. c. Viņa dzīves misija bija fotografēšana un basketbols. Bijis arī volejbola tiesnesis. Kas Mežavilku nepazina, klausījās viņa piedzīvojumos vaļēju muti. Protams, viņš daudz kur bija bijis, daudz redzējis, ticies ar daudziem ievērojamiem cilvēkiem, taču viņa stāstiem piemita kaut kas minhauzenisks, pārspīlēts, neticams. Mežavilka rakstura īpašības vienam otram viņa amata brālim šķita pilnīgi nepieņemamas, taču tā bija viņa misija – visur būt pirmajam, aizsteigties citiem priekšā, pastumt malā un pēc tam palielīties ar savu veikumu, citu darbu noniecinot. Apskata autore nepareizi saka, ka Mežavilks pratis vairākas svešvalodas – tā nebija. Jēdzīgi viņš neprata nevienu, tikai lielījās, ka prot. Bija iemācījies dažas frāzes un – viss.Tāpat no šaha neko nesaprata, kaut arī reiz teica, ka simultanspēles seansā nospēlējis neizšķirti ar pašu… Mihailu Tālu. Tika dzirdēti arī citi brīnumstāsti. Tas nu tā. Ja jau Mežavilkam piekarināta birka LEĢENDĀRS, tad lai tā arī ir, un tādu paturēsim viņu piemiņā. Mežavilka sporta fotografiju tūkstoši būs liels ieguvus Sporta muzejam. Vieglas smiltis!

Draugiem Facebook Twitter Google+