Latvijā
Politika

Negrib tērēt mazāk 16

Foto-LETA/AFP

Kaut arī šonedēļ – otrdien, Ministru kabinets jau it kā bija atbalstījis nākamā gada valsts budžeta ieņēmumu un izdevumu sadalījumu, apspriešanās aiz slēgtām durvīm turpinājās arī ceturtdien, valdības ārkārtas sēdē.

Pēc ārkārtas sēdes valdība vienojās par papildu finansējumu nākamā gada valsts budžetā valsts pārvaldes iestādēm. Kā zināms, pēc otrdien notikušās valdības sēdes tika paziņots, ka īpaši atbalstāmajām nozarēm un pasākumiem kopsummā papildus plāno 345 miljonus eiro, no kuriem lauvas tiesa tiktu atvēlēta veselības aprūpei. Tādējādi 2018. un nākamajos divos gados neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai stacionārajās ārstniecības iestādēs papildus tiktu piešķirti 7 801 592 eiro. Savukārt veselības aprūpes reformai 2018. gadam paredzēti 85,3 miljoni, 2019. gadam – 99,6 miljoni, bet 2020. gadam – 105,5 miljoni eiro.

Sabiedrību, protams, visvairāk interesē, kam paredzēts samazināt izdevumus, lai dabūtu šos papildu miljonus šiem īpaši atbalstāmajiem pasākumiem.

Vienā no Finanšu ministrijas publiskotajiem ziņojumiem par valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas 2017., 2018. un 2019. gadam rezultātiem redzams, ka šim gadam piešķirto papildu finansējumu 2,4 miljonu eiro apmērā nākamgad varētu nepiešķirt valsts akciju sabiedrībai “Valsts nekustamie īpašumi” īstenojamiem projektiem un pasākumiem.

Iespējams, ka Rīgas centrā valstij piederošo daudzstāvu namu atjaunošanai tādējādi pietrūks naudas un arī nākamgad tie būs bēdīgākā stāvoklī, nekā bijuši līdz šim. Tāpat paredzēts gandrīz divkārt samazināt finansējumu mežu uzraudzībai – no 333 438 eiro šim gadam līdz 185 785 eiro nākamajam gadam.

Nākamgad saruks valsts dotācijas, piemēram, Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK) valsts galvoto aizdevumu atmaksai – šim gadam 1 113 481 eiro vietā 284 244 eiro. Par vairāk nekā 100 000 eiro samazināsies dotācijas brīvpusdienām 1., 2. un 3. klašu skolēniem, ko Izglītības un zinātnes ministrijā izskaidro ar skolēnu skaita samazināšanos.

Rīkojumu samazināt izdevumus bija saņēmušas visas 13 ministrijas. Bet izdevumi samazināti tikai dažās, turklāt par dažiem desmitiem vai simttūkstošiem. Vienlaikus citām ministrijām izdevumus atsevišķiem mērķiem pat ir plānots palielināt. Iznākumā visu ministriju izdevumi no 2017. gadam iedalītajiem 64 244 690 miljoniem nākamajam gadam sarukuši tikai par aptuveni 2 miljoniem eiro. Papildu izdevumu segšanai lielāku ieguvumu varētu dot Liepājas cietuma būvniecības pabeigšanas termiņa atlikšana.

Detalizētu skaidrojumu Finanšu ministrija sola nākamnedēļ.

LA.lv