Latvijā
Politika

“Nekāda darījuma ar Junkuru nav bijis!” Āboltiņa atbild uz “la.lv” lasītāju jautājumiem 38


Solvita Āboltiņa.
Solvita Āboltiņa.
Foto – Timurs Subhankulovs

Partijas “Vienotība” līdere pagājšnedēļ viesojās “Latvijas Avīzes” redakcijā un atbildēja uz žurnālistu jautājumiem (intervija “Par amatu Āboltiņa sev jautā 77 reizes” tika publicēta “LA” 17. decembra numurā). Vienlaikus arī portāla “la.lv” apmeklētājus aicinājām uzdot jautājumus S. Āboltiņai. Saņēmām vairāk nekā 60 jautājumu un komentāru. Tā kā vairāki jautājumi atkārtojās vai arī drīzāk bija vērtējami kā viedokļi un novēlējumi, izlases kārtībā izraudzījāmies desmit. Atbildes uz dažiem jautājumiem bija arī laikrakstā publicētajā intervijā. Lūk, S. Āboltiņas atbildes.

– Domāju, ka politiķi ir tā tautas daļa, kurai katrā situācijā ir jābūt kā piemēram pārējai tautas daļai – tāpēc jautājums – Solvitas kundze , vai jūs varat likt roku uz sirds un teikt ka jūs esat piemērs? (Ailita)

– Atzīstu, ka dažkārt savos izteikumos esmu pārāk skarba un pārāk tieša, un tas ne vienmēr visiem var patikt, bet dzīvē vienmēr daudz augstāk esmu vērtējusi skarbu patiesību nekā glaimus, melus un izlikšanos, un atvainojos, ja kādā veidā kāds no maniem izteikumiem ir jūs kādreiz aizskāris.

– Vai jūs vēl kaut kam šai dzīvē (šai pasaulē, šai valstī) ticat? Ja ticat, tad kam? Ja neticat, tad kas ir Jūsu vilšanās cilvēkos (politiķos, vēlētājos, latviešu tautā, Latvijas iedzīvotājos, pasaules kārtībā) galvenais iemesls? (Dace)

– Cilvēkam vienmēr ir kaut kam jātic – sev tuvajiem cilvēkiem, savai komandai, mērķim, kuru grib sasniegt, savai valstij.

– Vai jums ir kāds politiķis Latvijā vai ārvalstīs, kas kalpo par jūsu ideālu, par pozitīvu paraugu politikā? Kāpēc? Un kā tas saistās ar jūsu pašreizējo politisko darbību un sabiedrības kritisko attieksmi pret jums? (Ginta)

– Tāds politiķis manās acīs ir Jānis Čakste. Gan viņš, gan viņa ģimene bija demokrāti, kam bija nozīmīga loma šīs tradīcijas iedibināšanai Latvijā. Mani dzīvē vienmēr pavada Jāņa Čakstes teiktie vārdi – ““Sargiet savu valsti, izkopiet to, jo zināt – ja nebūs Latvijas, nebūsit arī jūs.”

– Āboltiņas kundze! Kā īsti notika jūsu darījums ar Junkura kungu? (Kaspars B., Kopenhāgenā)

– Nekāda darījuma nav bijis. Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās Jānis Junkurs saņēma 2104 plusus un 1371 svītrojumus, es – 6540 plusus un 6289 svītrojumus.

– Vai tikai aktierim jāzin, kad atstāt skatuvi? (Kurzemnieks) Vai un kad esat domājusi pamest politiku? (Ants)

– Viens cilvēks partiju nevar vadīt mūžīgi. Bet es blakus neredzu gribētājus, kuri alktu kļūt par jauniem līderiem. Gan partijā, gan valdībā svarīgi, lai būtu rezerve un politikā nāktu jauni cilvēki. Nevienā postenī nav neaizstājamu cilvēku, bet gribētos, lai vietā nākušais savu misiju uzņemtos darīt ar mirdzošām acīm.

– Ko tādu Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece 18. novembra uzrunā pateica nepareizi? (Antins)

– I. Mūrnieces runa poētiski skaisti sākās, bet pēc tam no svētku uzrunas kolēģiem un sabiedrībai tika pavērsta opozicionāra runā, skarbi pārmetot diviem valdības ministriem par it kā neizdarītām lietām, kas neatbilst patiesībai.

– Ceru, ka Latvijas islamizācija taču nav “Vienotības” mērķis? (Janka Valmierā)

– “Vienotības” mērķis, vērtība un darbības pamats ir 1918. gadā dibinātā Latvijas valsts – droša, demokrātiska, tiesiska un labklājīga, balstīta uz vispārcilvēcīgajiem principiem un spēj sniegt palīdzīgu roku cilvēkiem, kuri ir kara šausmu un nelaimju vajāti. Taču mēs sagaidām, ka ciemiņi mūsu mājās ievēro mūsu tradīcijas un likumus.

– Kā vērtējat situāciju Latgales laukos, kur lielākoties dzīvo pensionāri un bezdarbnieki? Kā, Jūsuprāt, izskatīsies Latgales lauki pēc gadiem 5-10, ja nekas nemainīsies valsts un valdības attieksmē? (lasītāja no Latgales)

– Latgale ir skaistākais no Latvijas reģioniem ar dāsnākajiem un sirsnīgākajiem cilvēkiem. Mēs varam lepoties arī ar to, ka Latgales iedzīvotāji ir vieni no uzņēmīgākajiem un aktīvākajiem Latvijā. Latgale ir zināma ar savu veiksmīgo uzņēmēju panākumiem, viņu vidū minams gan “Preiļu siers”, gan “Dautkom”, “Mamas D”, “Antaris” un daudzi citi.

“Vienotības” mērķis ir turpināt sekmēt iedzīvotāju labklājības līmeņa paaugstināšanu, gan turpinot minimālās algas paaugstināšanu, gan mazinot nevienlīdzību caur progresivitāti nodokļu sistēmā. Tikai tad, kad cilvēki varēs būt pārliecināti, ka ar savu darbu var nodrošināt savu un savas ģimenes labklājību, arī tie, kas pametuši Latviju, sāks domāt par atgriešanos dzimtenē.

Tādēļ šī gada aprīlī valstība ir apstiprinājusi jauno Rīcības plānu Latgales reģiona izaugsmei 2015.-2017. gadam, kas ietver īpašus reģionālās politikas atbalsta pasākumus Latgales plānošanas reģionam un ir vērsts uz ekonomiskās attīstības veicināšanu, paaugstinot reģionu iedzīvotāju labklājību un dzīves kvalitāti un tādējādi veicinot arī piederības sajūtu Latvijai. Plāna galvenie pasākumi, fokusējoties uz būtiskākajiem reģiona ekonomiskās attīstības priekšnosacījumiem, ir ES fondu ieguldījumi degradēto teritoriju revitalizācijā Latgales plānošanas reģiona un Alūksnes novada pašvaldībās, nodokļu politikas izmaiņas un Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstīto pasākumu ieviešana uzņēmējdarbības veicināšanai Latgalē.

Valsts atbalsts Latgales reģionam ir ļoti nozīmīgs, un tikpat nozīmīga ir arī pašu iedzīvotāju motivācija un vēlme šos pieejamos atbalsta instrumentus izmantot. Šajā ziņā Latgale ir labs piemērs, kur līdz ar atlabšanu no ekonomiskās krīzes ievērojami palielinājies arī jaunreģistrēto uzņēmumu skaits (saskaņā ar “Lursoft” datiem, 2012. gadā – 1099, bet 2013. gadā – 821 jauns uzņēmums). Tāpat reģiona uzņēmēji iespēju robežās aktīvi piesaista dažādu finanšu līdzekļu programmu sniegtās iespējas – statistiski aizvadītajos gados Latgales reģiona uzņēmēji ir bijuši aktīvāki nekā citos reģionos valsts atbalsta programmu izmantošanā – ja vidēji Latvijā katrs desmitais uzņēmums bija pieteicies šādam atbalstam, tad Latgales reģionā katrs piektais. Jāuzsver, ka Latgales reģiona uzņēmēji ne tikai biežāk ir pieteikušies valsts atbalstam, bet biežāk nekā vidēji Latvijā to arī saņēmuši.

– Vai kļūstot par premjeri, jūs kā zinoša juriste liksiet sakārtot tieslietas (pedofilu tiesāšanu, ilgie tiesas procesi “savējiem”, korumpētība, par maksātnespējas procesiem, administratoru visatļautību u.tml)? (Velta)

– Tiesiska valsts ļoti svarīga ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Katram cilvēkam jātic, ka viņš savā valstī var atrast taisnību tiesā, un tā nav jāmeklē gadiem ilgi. Katram uzņēmējam jābūt drošam, ka uzņēmējdarbības strīdā viņu “neizģērbs līdz pēdējām kreklam”. Tiesiska valsts nozīmē ne vien Latvijas iedzīvotāju ticību savai valstij, bet arī pārliecību ārvalstu uzņēmējiem uzlūkot Latviju kā drošu un pievilcīgu vietu investīcijām, jaunu uzņēmumu un darba vietu radīšanai.

– Gadiem ilgi netiek uzlabota vēlēšanu sistēma. Pirms vēlēšanām sarodas daudz partiju un kandidātu. Ļoti daudz balsu aiziet zudumā sīkpartijām. Ko esat paveikusi vai plānojat veikt, lai uzlabotu vēlēšanu sistēmu? (Jānis G.)

Saistītie raksti

– Esmu darbojusies prezidenta Bērziņa vadītājā partiju darbības pilnveidošanas jautājumiem veltītajā ekspertu grupā Latvijas publiskās varas pilnveidošanai valsts un vietējā līmenī. Tās pamatuzdevums bija izstrādāt priekšlikumus, ar kuru palīdzību veidot vienu no demokrātiskas valsts stūrakmeņiem – stabilu, nostiprinājušos partiju sistēmu, kurā ietilpstošās partijas sekmīgi pārstāvētu visus iedzīvotājus. Diemžēl šobrīd tikai daļa no darba grupas izstrādātajiem priekšlikumiem tiek virzīti tālākai pieņemšanai un īstenošanai.

Otrkārt, pati “Vienotība” un tās veidošanas process, apvienojot vairākas salīdzinoši atšķirīgas partijas ar spilgtām personībām tika veidots ar mērķi padarīt Latvijas politiku mazāk sašķeltu. Sašķelti politiķi veido sašķeltu sabiedrību, taču par mūsu valsts nākotni un lielajiem mērķiem mēs varam vienoties tikai tad, ja spējam būt vienoti ceļā uz to sasniegšanu.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Daugavpils novadā no grāvja izceļ noslīkušu cilvēku
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1938. gada 17. novembrī. Viestura ordeņa pirmā pasniegšana
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
53 minūtes
ML
Māra Libeka
Latvijā
Augšup, tuvāk pie “Brīvības” zvaigznēm. Gide Mārīte izrāda pieminekļa iekšpusi
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Liepkalni” nākotnē plāno sākt piegādāt produkciju Somijai
8 minūtes
LA
LA.lv
Kultūra
Uzvara Ziemassvētku kaujās: filmas “Dvēseļu putenis” aizkadrā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
VL-TB/LNNK gatava runāt ar abiem potenciālajiem premjera amata kandidātiem
2 stundas