×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
12. maijs, 2016
Drukāt

Kā vērtējat priekšlikumu divkārt samazināt Saeimas deputātu skaitu? “LA” aptaujā bijušos deputātus (15)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas mandātu ētikas un iesniegumu komisijā nonācis kolektīvais iesniegums, kas paredz parlamentāriešu skaitu samazināt no 100 līdz 50. Komisija pēc visu pušu uzklausīšanas sagatavos lēmumprojektu un nodos balsošanai Saeimā. Portālā “Manabalss.lv” savākti 10 000 parakstu. Kā šo priekšlikumu vērtē kādreizējie parlamentārieši?

Ilga Kreituse: “Ideja ir ļoti normāla, prātīga un pragmatiska. Samazināt deputātu skaitu divkārt gan ir ļoti ekstremāli, bet atbilstoši cilvēku skaitam, ko esam zaudējuši migrācijas dēļ, varētu proporcionāli samazināt deputāti skaitu par 30%. Valstij tas būtu ekonomiski izdevīgāk un varbūt arī darbs kļūtu efektīvāks – viens uz otru neskatītos kā vilks, kas nav paēdis. Deputāta Augusta Brigmaņa izteikumus par to, ka, samazinot deputātu skaitu, nebūs kas strādā komisijās, esmu dzirdējusi. Lai viņi vispirms pārskata komisiju skaitu – vai tik nav par daudz. Pats Brigmanis vada divas komisijas un frakciju, viņam tas ir naudas jautājums, viņā vairāk runā savtīgums un merkantilisms, nevis vēss prāts un analīze, kā vajadzētu mainīties valsts pārvaldei. Piemēram, šobrīd ir gan Ārlietu komisija, gan Eiropas lietu komisija, kuras varētu apvienot, padarot Saeimu kompaktāku un profesionālāku. Līdz ar to arī aiz lokomotīvēm esošie tukšie vagoni vairs necenstos tikt Saeimā naudas dēļ.”

Juris Dobelis: “Komisiju parlamentā ir diezgan daudz un diez vai 50 deputāti spēs nodrošināt pienācīgu darbu tajās. Kompaktums nav tik vienkāršs, jo tad katrai atsevišķai balsij būs daudz lielāks svars un kur tas svars novedīs – grūti spriest. Es saprotu iniciatīvas piegaršu – daļa deputātu ir noēdušies, nodzērušies, staigā riņķī un guļ, bet tādus tauta ievēlēja. Nākamreiz viņus var vienkārši neievēlēt. Atturos atbalstīt ideju mākslīgi samazināt deputātu skaitu bez analītiskas izpētes, bet esmu par visu argumentu izvētīšanu. Diemžēl mums traucē mūsu domāšana, kad parādās savtīgas intereses un pazūd valstiskās intereses. Ļoti nepieciešami deputāti, kuri atsakās no personīgām izdarībām un domā par to, kā virzīt uz priekšu valsti. Te ir runa par demokrātiju un visatļautību.”

Juris Bojārs: “Uzskatu, ka Saeima kļūtu vieglāk ietekmējama, jo mazāk cilvēku būs jānopērk – lobistiem būs jāstrādā ar divreiz mazāku skaitu. Tāpat arī, ja parlamenta deputātiem ir kolektīvais saprāts, tad – jo mazāks kolektīvs, jo mazāks saprāts. 50 cilvēki ir ārkārtīgi maz – Rīgas pašvaldībā ir vairāk, kas Rīgu padarītu autoritārāku. Var gadīties, ka lēmumu izskatīšanā nebūs kvoruma un būs vēl trakāk, nekā ir šobrīd. Simts cilvēkiem šajā ziņā ir vieglāk.

Arī komisiju darbu tas varētu paralizēt, jo deputāti tur uzstājas biežāk un jūtas brīvāk nekā pie Saeimas lielā mikrofona. Jāņem vērā arī tas, kas šo ideju ierosināja – tie acīmredzot ir tie, kas nav tikuši Saeimā vai domā, ka netiks cauri nākamajām vēlēšanām un ar populistiskiem saukļiem sev jau taisa vēlēšanu kampaņu. 10 000 parakstu savāca, jo Saeimai ir ļoti zems reitings, kam es piekrītu, – tur sēž ļoti maz izcilo prātu. Viss ir atkarīgs no parlamenta sastāva, kuru izdodas ievēlēt. Iespējams, ka mazāks deputātu skaits ļautu strādāt kompaktāk un efektīgāk, bet nevar zināt, ko ievēlēs.”

Ilma Čepāne: “Ideju neesmu pētījusi, bet, lai to pieņemtu, jāgroza Satversme, Kārtības rullis un jāveic citas sarežģītas formalitātes. Idejai īstenojoties, būs jālikvidē vairākas komisijas un deputātiem būs tikai apstiprināšanas funkcija, un viņi nevarēs aptvert, piemēram, likuma izstrādāšanu. Iniciatīva radusies dažu deputātu dēļ, kuri nodarbojas tikai ar balsošanu, un tas ir mēģinājums panākt, lai deputāti beidzot pildītu savu darbu. Tomēr kopumā, lai varētu izstrādāt kvalitatīvus likumus, būtu nepieciešamas arī komisijas. Kas būtu, ja, piemēram, Juridiskajā komisijā būtu divreiz mazāk cilvēku? Būtu ļoti grūti sabalansēt juridiskās intereses un darbu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Kopš kura laika aitu bara “kolektīvais saprāts” būtu tieši proporcionāls barā esošo aitu skaitam?

 2. samazināt par 20 -30 % būtu pietiekami – par 50% būs par daudz;

 3. Samazināt uz 50 deputātiem būtu par daudz ekstrēmi, bet samazināt uz 75 gan varētu. Puse no tiem saskaņiešiem tikai guļ vai lasa avīzi.

 4. Valsts izsaimniekotajus, izzadzejus, mafiozi pie varas vajadzetu padzit visus un ieviest jaunu, demokratisku velesanu likumu, kur tauta pati var izvirzit sevvelamus kandidatus, ne tikai partiju saimnieks, un tad rikot beidzot demokratiskas velesanas.

 5. Latvijas Saeimas deputātiem ir vismazākās algas ES. Vēl maźāk ir Kiprā un Maltā.

  • Ari Latvijas iedzivotajiem IR mazakas algas Eiropa. Ta ka nevajag tulit aizbildinaties, ka Latvija deputatiem IR mazakas. Ari mums stradajosajiem Latvija ir mazakas, ne tikai deputatiem. Vai tad Latvijas iedzivotaji nav pelnijushi par savu darbu pienacigu, cilveka cienigu algu? Ko? Nav? Tapec jau driz ta Ari bus, ka Te paliks vien deputatinji un musliku beglji

 6. Tāda samazināšana draud ar nopietnām sekām valsts liktenī. MUļķi ierosiñāja. Nejēgas parakstīja.
  Kad tas pojoliņš Sprūdžs panāca, ka samazinās pašvaldību deputātu skaits, daudzās sāka maintīties vadība, jo pietiek uzpirkt vienu deputātu, lai nomestu priekšsēdētāju.
  Ja priekšlikuma autori grib, lai varu pārņem Saskaņa., tad uz priekšu!

 7. Rīgas domē arī jāsamazina no 60 uz 40, jo arī Rīgā bija 1milj. un tagad 700 000. Nav tur tādiem pašlabuma meklētājiem kā Pulks un Ēlerte jāsēž.

 8. saeima ir taa uzbarojusies un noblidusi no tautas nodokliem,ka smadzenes vairs nestradaa.Baroklju un zaglu bandu vispaar jaizdzen ara no turienes.Vinji seez un neko nedara.Vienigi izlaupiijushi valsti,tas jaa,skaidrs kaa diena.Sheemtaji,liekulji citadaki tur nav.Ar sarkano mizu “koalicijaa”

 9. Skauģi gatavie, – vismaz 100 čļeni ( + aparāts) dzīvo zaļi! Un kas aizpildīs tās divas papildēkas Vecrīgā, gribat, lai bomži ievācas?

 10. Padumjie ļautiņi ,saklausījušies pirmsvēlēšanu solījumus, piedalās ,,demokrātiskās ,, vēlēšanās,kurās visu nosaka sponsoru nauda un sponsoru intereses.Ļautiņi to nesaprot un pēc katrām saeimas vēlēšanām nāk vilšanās. Ja ļautiņi vēlēšanas ignorē tad varturi viņus nokaunina par nepiedalīšanos , ja piedalās un viļās ,tad saka par nepareizo partiju balsoja.

 11. 1934. gadā Kārlis U. un viņa vadītā Zemnieku Savienība tieši to piedāvāja: 50 deputāti.
  Jau bija gatavi pieņemt. Bet K.U. neuzticējās partiju solījumiem, – viņš tos labi pazina, negaidīja nākamo lasījumu un 15. maijā “ņēma varu”. Pēc tam sākās valsts uzplaukums, ko bija kavējušas partiju savstarpējās cīņas un ķīviņi.
  Ar 50 ir pietiekami. Mazāk sēdēs, vairāk domās. Jo patiešām daudzi tikai atsēd un savu laiku. Tad tauta labāk pazīs savus deputātus, un no kā prasīt atbildību. Nav noslēpums, ka vairākumu joprojām nepazīst.

 12. Kreituses kundzei jau nu vajadzētu zināt, ka, samazinoties iedzīvotāju skaitam, valstij funkcijas pliek tādas pašas. Ja būs mazāk deputātu, vieglām būs ‘sarunāt’ likumus, būs lielāka “andele”.

  • deputāti tak laikam ir iedzīvotāju pārstāvji Saeimā.Ja iedzīvotāju skaits turpinās tāpat samazināties,tad ko pārstāvēs tie 100 deputāti? Paši sevi?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Divu ātrumu Eiropa

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā vakar ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu diskutēja par Eiropas nākotni. Šīs ir ceturtās EP deputātu debates par Eiropas nākotni ar ES valstu vadītājiem. Savā pirmajā uzrunā  Makrons aicināja uz “jaunu Eiropas suverenitāti”, ņemot vērā arvien pieaugošo autoritārismu dažās ES valstīs. Makrona reformu priekšlikumi, kuri zināmā mērā aizgūti no tā sauktās divu ātrumu Eiropas teorijas, ES līderu vidū netiek uzņemti vienprātīgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+