×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
6. maijs, 2015
Drukāt

Nemācītas vistiņas grauj augstskolu prestižu. Saruna ar Aldi Baumani (8)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja
Uzziņa

Aldis Baumanis ir pedagoģijas doktors. Pirms darba sākšanas "Turībā" bijis arī departamenta direktors Izglītības un zinātnes ministrijā, kā arī Skolvadības katedras vadītājs un docents Rīgas Pedagoģijas vadības akadēmijā.

Biznesa augstskola "Turība" dibināta 1993. gadā. Šobrīd tajā iespējams studēt četrās fakultātēs: Juridiskajā fakultātē, Uzņēmējdarbības vadības fakultātē, Starptautiskā tūrisma fakultātē un Komunikācijas fakultātē.

Aprīļa beigās valdība lielākās privātās augstskolas – biznesa augstskolas “Turība” (BAT) – rektora amatā iecēla pedagoģijas doktoru Aldi Baumani, kurš reiz jau bijis BAT rektors, bet pēdējos gados bija tās valdes priekšsēdētājs.

Tā kā A. Baumanis pamanāms dažādās izglītības ekspertu domu apmaiņās, saruna raisījās ne tikai par BAT, bet arī par Latvijas augstāko izglītību kopumā.

– Vai kā privātas augstskolas rektors esat brīvāks savā rīcībā vai arī gluži otrādi?

A. Baumanis: – Iespējams, būšu brīvāks nekā valsts augstskolu rektori, bet tas tāpēc, ka līdztekus rektora amatam saglabāšu arī valdes priekšsēdētāja amatu. Valdes priekšsēdētājs privātā augstskolā ir īpašnieku pārstāvis. Valsts augstskolā rektors toties atskaitās ministrijai, kurai augstskola padota, un arī vismaz daļu finansējuma saņem caur šo ministriju. Toties, kamēr valsts augstskolas darbību lielākoties nosaka tikai Augstskolu likums, privātās augstskolas dibinātas kā sabiedrības ar ierobežotu atbildību un tām jādarbojas gan saskaņā ar Augstskolu likumu, gan saskaņā ar Komerclikumu.

Privātai augstskolai ir arī krietni lielāka atkarība no darba tirgus pieprasījuma nekā valsts augstskolai. Ja valsts maksā par studijām, tad jaunais cilvēks varbūt arī ies studēt kaut ko tādu, par ko viņš īsti nezina, vai tas darba tirgū būs pieprasīts. Ja pašam jāmaksā par studijām, vairāk jādomā par to, ko ar iegūto diplomu darīs. Tā kā profesionālo studiju programmu absolventi darba tirgū ir pieprasītāki, arī “Turībā” uzsvars ir uz tām. Kad paskatījāmies datus par mūsu absolventiem bezdarbnieku rindās, redzējām, ka tikai aptuveni 0,5 procenti absolventu bija bez darba, kamēr Latvijā tādi ir vidēji divi līdz četri procenti augstskolu beidzēju (rādītājs svārstās atkarībā no gada), bet Eiropā vidēji pat pieci procenti. Iepriekšējais rektors Jānis Načisčionis paveica ļoti svarīgu lietu – “Turībai” ir promocijas tiesības komunikācijā, vadības zinātnē un tieslietās. Doktorantūrā pie mums studē pat ārvalstnieki. Drīzumā doktora grādu tieslietās aizstāvēs kāds vācietis. Protams, ka universitātēm ir tiesības piešķirt doktora grādus lielākā skaitā zinātņu nozaru, taču privātai augstskolai ar aptuveni 4000 – 5000 studentiem tas ir liels panākums, ka varam dot doktora grādus visās trijās mūsu galvenajās studiju jomās.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. atminos Turības studentu 2013. gada jūlijā no Baltkrievijas viesnīcā Radisson SAS Latvija viesnīcu praksē, kad viņs rupji pateica – “ja s vami po latišski razgovarivaķ ņe budu”; kaun šādai “pabiru augstskolai”

 2. Tiešām antireklāma, ja tītari var lidot, tad čurība būs augstskola 🙂

 3. ES VEL ATCEROS SO DEMAGOGU NO TIEM LAIKIEM,KAD STRADAJA IZM.LIELS RUNATAJS UN SLINKS…NEKAS JAU NAV MAINIJIES…TIKAI FILOZOFE.VAI NO TA KADS LABUMS?IEKARTOJIES SILTA VIETINA,NU GLUZI KA VISTINA…

 4. NU BAIGI NEKAUNĪGS DEMAGOGS TAS REKTORS, ĪSTA ANTIREKLĀMA SAVAI AUGSTSKOLAI.

 5. Diemžēl vistiņas ar diplomiem nav nemaz tik maz …

 6. ................. Atbildēt

  DOT grādus…………par cik?

 7. labi audzinātas Atbildēt

  viņiem ir līgums ar ķekavu ?

 8. vai te gadījumā neož Atbildēt

  pēc konkurences kropļošanas ? Kāda valstij daļa, kas strādā privātā šaragā un par ko ?
  Lai koriģē savējās (valsts) augstskolas !

Draugiem Facebook Twitter Google+