×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
6. septembris, 2017
Drukāt

Nodokļu nemaksāšana – noziegums (11)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Zviedrija pasaulē pazīstama kā labklājības valsts, bet šī koncepcija var ārēji šķist dārga, jo jāmaksā augsti nodokļi. Latvijā, apspriežot progresīvo nodokli, parasti dzirdami skaļi iebildumi, vai Zviedrijā tā nav? “Zviedri ir apmierināti, viņi maksā nodokļus un pretī arī dāsni saņem labumus no valsts,” intervijā “LA” norāda nu jau bijušais Zviedrijas vēstnieks Latvijā Henriks Landerholms, kurš tikko beidzis savu kadenci Latvijā. Turpmāk diplomāts Zviedriju pārstāvēs Apvienotajos Arābu Emirātos.

 

Latvijā pēdējos mēnešos aktuāla diskusija bija par nodokļu reformu, bet kā jūs raksturotu Zviedrijas nodokļu sistēmu?

Mūsu valstī pastāvošā nodokļu sistēma ir priekšnosacījums, lai labi darbotos labklājības valsts. Ienākumu līmenis Zviedrijā ir atbilstošs un nodrošina iespēju iekasēt augstus nodokļus. Būtībā nodokļu sistēma balstās uz līdzsvaru. Būtiskākais jautājums ir par to, kā valsts par ievāktajiem nodokļiem nodrošina pakalpojumus iedzīvotājiem un veido uzticību. Nedrīkst divkārt palielināt nodokļus, tā, lai iedzīvotāji par to nesaņemtu vairāk pakalpojumu. Tādēļ nodokļu jautājums ir stāsts par līdzsvaru. Ja pasaulē pieaug nodokļi, tad cilvēkiem ir lielākas gaidas un tiesības pretī prasīt atbilstošus pakalpojumus.

 

Latvijā parasti izskan kritika no uzņēmēju aprindām, kad parādās runas par progresīvā nodokļa ieviešanu. Tas traucēšot attīstīt biznesu. Vai Zviedrijā lielāki nodokļi turīgajiem tiek uzņemti atsaucīgi?

Progresīvais nodoklis mūsu valstī ir pašsaprotama lieta, sabiedrībā nav vēlmes atteikties no tā. Zviedrijā 80. gados bija diskusija par to, jo nodokļu slogs toreiz veidoja 87 procentus un tika samazināts līdz vidēji 50 procentiem, tā bija tā laika valdošo aprindu vēlme. Tagad nodokļos vidēji maksājam 60 procentus no saviem ienākumiem. 50 procenti nodokļos mūsu sabiedrībā tiek uztverti kā atbilstoši un līdzsvaroti no morālā un ekonomiskā skatpunkta. Nodokļi uzņēmumiem Zviedrijā ir samērā zemi – kapitāla un dividenžu nodokļi nepārsniedz 30 procentus. Zviedri tos uzskata par pieņemamiem. Zviedrijā nodokļu politika iet roku rokā ar pieejamību labai izglītības un veselības aprūpes sistēmai, kā arī infrastruktūras attīstīšanai, kas ir rezultāts nodokļu sistēmai. Zviedri ir apmierināti, viņi maksā nodokļus un arī dāsni saņem labumus.

 

Bet kā Zviedrijā tiek uztverti ofšori, kas Latvijā reizēm ir populārs veids, lai izvairītos no nodokļiem?

Tā pie mums ir reti izplatīta parādība. Uzņēmēji, kas izmanto ofšorus, pie mums tiek uztverti pretrunīgi, tādēļ ka viņi no valsts saņem labumus no izglītības sistēmas, arī veselības aprūpes sistēmas priekšrocības un citus sabiedrībai paredzētos labumus. Taču šādus uzņēmējus pie mums uzskata par morāli korumpētiem, jo viņi ir guvuši labumu no kopējā “katla”, bet pēcāk nedod ar nodokļiem pienesumu sabiedrībai. Sabiedrībā valda vienprātība attiecībā uz izvairīšanos no nodokļu maksāšanas – to daudzi cilvēki uztver kā smagu noziegumu.

 

Vai esat dzirdējis par Latvijā publiskotajām tā dēvētajām “oligarhu sarunām”?

Jā.

 

Ja cilvēki Zviedrijā iesaistās koruptīvos darījumos, kādas ir šādas rīcības morālās sekas?

Pamatā, pateicoties pašu rīcībai, šādus cilvēkus sabiedrībā uztver kā renegātus. Viņiem būs sarežģīti veidot biznesu ar citiem uzņēmumiem. Mums ir stingras tiesiskās procedūras, kas attiecas uz uzņēmējdarbības liegumu par krāpšanu un koruptīviem darījumiem, un šādi spriedumi ir reti. Tomēr, ja uzņēmēja slavu veido netīri darījumi un korupcija, citi uzņēmēji viņu neuztvers kā “gudro puisi”, bet tādu, kurš nespēlē pēc noteikumiem. Manuprāt, Latvijas ekonomikā ir divas atšķirīgas grupas. Viena grupa ir Rietumu un Latvijas kapitāla uzņēmumi, kas maksā nodokļus, nemaksā aplokšņu algas, nodrošina labus darba apstākļus un arī algas. Vēl ir otra grupa – pelēkā ekonomika, kur notiek šaubīgi darījumi, aplokšņu algu maksāšana, iespējams, šie uzņēmēji saistīti ar kriminālajām struktūrām. Piemēram, ja ir valsts vai ES iepirkumi, viņi var uzvarēt, pat piedāvājot dārgākus pakalpojumus, tāpēc ka ir “draugi”, ar kuriem jādalās. Šāda veida uzņēmēji nedod pienesumu ekonomikai un arī rada uzticības risku. Latvijā valda zema sabiedrības uzticība institūcijām. Bija kāda sabiedriskās domas aptauja, kurā 71 procents Latvijas iedzīvotāju pauda uzskatu, ka nav iespējams kļūt bagātiem godīgā ceļā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Henriks varēs pamācīties AAE kādu labklājību var sasniegt ar 0% nodokļiem, protams ja nesajuks prātā :))

 2. Ja iet runa par Zviedriju? Labāk būtu klusējuši. Masonu centrs. Karš nav bijis 200 gadus. Un kā Latvijā? Algas, 7reizes lielākas! Vai ir bijusi okupēta, cik reizes izlaupīta, verdzināta? Pat 150 latvijas Leģionārus izdeva Staļinam -nosūtīja bada nāvē! Vai viņiem darbojās ČEKa? Kā notiek vēlēšanas un t.t. Kas, pavisam sagājuši sviestā?

 3. Par nodokļiem? Kāpēc man būtu jāmaksā nodoklis, lai uzturētu “Parazītus”? 1938.gadā Valsts ierēdņu skaits bija 18 700. PSRS valdīšanas laikā 150 000. No 1993.g. līdz mūsdienām ierēdņu skaits ir palielinājies līdz 290 000. Tas ir 15,5 reizes. Bija 9 ministrijas, tagad 13 ministrijas. Un kas tas par nodokli PVN ? Šis nodoklis radās kad valsts atradās kara stāvoklī ar citu valsti(agresoru)! Ar kuru valsti Latvijas Republika karo jau 25 gadus? Tātad, mēs karojam paši ar sevi! Vai nav paradoks? Un izrādās, ka Latvija i nedrīgst būt savas nacionālās Bankas, sava nauda! Nedrīkst valstij piederēt neviens uzņēmums? Kur palika Latvijas valsts Cukurrūpniecība, slavenais VEFs, RRR. Vagonrūpnīca un t.t.? KPSS bijušie darboņi ir likvidējuši un vēl joprojām likvidē Latvijas Republiku! Uz ārzemēm devušie trimdā Latvieši saka: Mums ir drausmīgas bailes iedomāties, atgriezties Latvijā! Paniskas! Ko viņi šeit darītu, kā dzīvotu? Latvija no 1926.g. līdz 1940.g. paveica “brīnumu”! Vidējais gada ražīgums pieauga par 40%. Neviena valsts pasaulē nav pārspējusi Latvijas Valsti! To Judo-komunisti nedrīkstēja pieļaut! Un visu iznīcināja! Kas notiek patreiz? Vai esiet padomājuši?

 4. Par nodokļiem? Kāpēc man būtu jāmaksā nodoklis, lai uzturētu “Parazītus”? 1938.gadā Valsts ierēdņu skaits bija 18 700. PSRS valdīšanas laikā 150 000. No 1993.g. līdz mūsdienām ierēdņu skaits ir palielinājies līdz 290 000. Tas ir 15,5 reizes. Bija 9 ministrijas, tagad 13 ministrijas. Un kas tas par nodokli PVN ? Šis nodoklis radās kad valsts atradās kara stāvoklī ar citu valsti(agresoru)! Ar kuru valsti Latvijas Republika karo jau 25 gadus? Tātad, mēs karojam paši ar sevi! Vai nav paradoks? Un izrādās, ka Latvija i nedrīgst būt savas nacionālās Bankas, sava nauda! Nedrīkst valstij piederēt neviens uzņēmums? Kur palika Latvijas valsts Cukurrūpniecība, slavenais VEFs, RRR. Vagonrūpnīca un t.t.? KPSS bijušie darboņi ir likvidējuši un vēl joprojām likvidē Latvijas Republiku! Uz ārzemēm devušie trimdā Latvieši saka: Mums ir drausmīgas bailes iedomāties, atgriezties Latvijā! Paniskas! Ko viņi šeit darītu, kā dzīvotu? Latvija no 1926.g. līdz 1940.g. paveica “brīnumu”! Vidējais gada ražīgums pieauga par 40%. Neviena valsts pasaulē nav pārspējusi Latvijas Valsti! To Judo-komunisti nedrīkstēja pieļaut! Un visu iznīcināja! Kas notiek patreiz? Vai esiet padomājuši?

 5. Patiesībā pateicoties augstajiem nodokļiem, Zviedrija nav labklājības zeme. Viņi ir tik nabagi, ka nevar pat sevi atražot un dzimstība ir negatīva. Kāda jēga saņemt algu vai pensiju tūksošos, ja pateicoties augstajiem nodokļiem cenas ir vēl augstākas par ienākumiem un visa lielā alga knapi sedz dzīves dārdzību. Bet galvenais dzīves dārdzības iemesls ir augstie nodokļi.

 6. “…..Zviedri ir apmierināti, viņi maksā nodokļus un pretī arī dāsni saņem labumus no valsts,….”
  Tur jau arī ir tā lielā starpība, ka zviedri saņem dāsni labumus no valsts, apmaiņā pret nodokļiem. Bet Latvijā saņem tikai Siles Vepri un Augstākā Kasta. Visādi Puķu Andri, Buldozeri un misteri 20, bet ne tauta. Šādi reklāmraksti ir bezcerīgs Augstākās Kastas mēģinājums, neļaut zagt un shēmot citiem, bet pašiem grābt. Un ņirgāties par tautu.

 7. Kamer sedes zaglu banda valdiba,ta un nauda un ta pazudis un tik ir vien runas kartu dienu par nodokliem,jo tadi ka straujuma,lemergi un visi parejie zog un vinus nenem aiz rikles,tapec un latvija dzims dzila nabadziba,labi ka kuri vel paspeja aizbraukt uz arzemem!

 8. un kā ar valsts (nodokļu) naudas izšķērdēšanu? tas nav noziegums? iesākumā jāiemācās naudu sakarigi tēret un tad vismaz puse no ēnu ekonomikas pati atkritīs jo redzes kā mnodokļu nauda ies labumā valstij neviss atsevišķiem politiķiem un pietuvinātajiem. tad paliks tikai apkarot noziedzigi orenteto ēnas ekonomikas daļu

 9. Uzmanību !!!!!!!!!!!

  Atšķirība ir tāda, ka Zviedrijā zagļus un shēmotājus, kas apzog nodoklu maksātājus, tādus kā dirnēni, vilkastes un negodīgie tiesneši, vaškeviči, šleseri, šķēļi, lembergi, kargini, laventi, krasovicki, godmani, mikeķelsoni, magoni, aumeisteri, jansones, priedīši, antonovi, strautini un fliki un šleseri u.t.t.t.t.t. tiesā un LIEK cietumā ar mantas konfiskāciju, bet LV ģenerālprokurori nepārstāv nodoklu maksātāju intereses un tiesības, ir akli un kurli un milzīgās zagšanās un kukulošanās: zelta tilti, mercedes , tramvaju un vilcienu miljonu kukuli, lidmašīnu un ostu , latvenergo un Alstrom iepirkumi, viņi neredz nozieguma sastāvu.
  Viņi pat neredz 2 0 0 0 miljonus, kurus nozog kargins ar krasovicki, bet vinu dižais draugs godmanis šo milzu summu BEZ Saeimas akcepta uzkrauj visai tautai vairakaas paaudzēs !!!
  Par kādu taisnību un godīgumu te var runāt ?
  Šī šausmigā ņirgāšanās un privatizācijas shēmas !!!!!!

  Kā 15-17 cilvēki pa kluso !!!! var privatizēt Rigas Brivostu un ventspils ostas ?????
  Kāpēc valstij no privātpersonām ir jānomā VID ēkas un zeme ?????????
  Amatpersonas kas parakstijušas šādus līgumus ir jāmet cietumā !
  Kāpēc visiem ir jāmaksā par blēža šķeles vēja parku kā “obligāto komponenti “???
  Vai tā nav ņirgāšanās par visu sabiedrību, kurai ir jāuztur šadi nelieši kārtā.
  Tieši tāpēc cilvēki atstāj šo valsti !!!
  Latvijā tiesu sistēma ir sapuvusi, godigums un taisnība visaugstākajā līmenī neeksistē.
  Nost aklos un kurlos ģeneralprokurorus !! Nost ZZS, vienotiibu, taapat kā mēslainē tika izmestas LC, TP, JL, 1.partija un Saimnieks.

 10. Neatlicināt naudu savai ģimenei, bērniem, ēku uzturēšanai – tas ir noziegums. Neokoloniālisms ar milzīgu algu atšķirību arī ar laiku tiks nosodīts. Latvieši Zviedrijā – uzkopšanas servisā, zviedri Latvijā – resursu izmantotāji pa lēto!!!

 11. tāpēc ka zviedrījā valsts aparāts ir sabalansēts un nauda netiek noplenderēta bet tērēta sociālam programmām…no tā izriet kamēr netiks samazināta klerku armija nodokļus maksāt nav vērts

Draugiem Facebook Twitter Google+