Kultūra
Kultūrpolitika

Nostiprināt Latvijas vietu pasaules kino kartē: notiks starptautiska kino konference0

Foto: Karīna Miezāja

Starptautiskajā kino konferencē piedalīsies vairāk nekā 13 ārvalstu lektori un apmēram 30 ārvalstu producenti, potenciālie sadarbības partneri, trešdien preses konferencē sacīja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Andris Ozols.

Viņš sacīja, ka starptautiskā kino konference veidota ar mērķi sekmēt biznesa attiecību veidošanu un pieredzes apmaiņu starp Latvijas kino profesionāļiem un ārvalstu producentiem, diskutēt par nozares aktualitātēm un jaunākajām tendencēm, prezentēt Latvijas filmu studijas un producentu apvienības ārvalstu sadarbības partneriem, kā arī aizraujošā filmēšanas vietu tūrē atklāt Latviju kā potenciālu sadarbības partneri jaunu kopprojektu īstenošanai.

“Mūsu uzdevums ir veicināt kino industrijas eksportspēju. Kino industrija ir svarīgs ieņēmumu avots, tāpēc ir būtiski piesaistīt arvien jaunus un dažādus kino speciālistus, profesionāļus no ārvalstīm,” skaidroja Ozols.

Producents un režisors Andrejs Ēķis atzīmēja, ka Latvija nav uz “kino kartes”, kas tuvākajā nākotnē ir jāmaina.

“Latvijā, tostarp arī Rīgā, ir ļoti daudz filmēšanu vietu – pilis, kultūras objekti, daba un vēl citas vietas, kas ir pateicīgi filmas materiāli,” viņš skaidroja.

Viņš piebilda, ka pēc Latvijas Kinoproducentu asociācijas apkopotajiem datiem, ārvalstu filmu projektu izlietojums Latvijā no 2013. līdz 2019.gadam ir 16,685 miljoni eiro un Nacionālā Kino centra līdzfinansējums – 3,495 miljoni eiro. Šogad kopējais iespējamais ārvalstu finansējuma izlietojums Latvijā veidos 7,301 miljonu eiro. Savukārt nākotnē, trīs gadu laikā, varētu prognozēt 50 miljonu eiro izlietojumu Latvijā.

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma uzsvēra, ka ir pārspīlēti apgalvot, ka Latvija nav uz “kino kartes”.

Pēc viņas sacītā, Latvijai ir teicami rezultāti starptautiskos kino festivālos, kas apliecina, ka Latvijas kino industrija ir konkurētspējīga. “Viens ir veidot pašiem, bet otrs ir panākt, ka ārvalstu filmas veido Latvijā. Tāpēc konferencē tiks akcentēta kino pakalpojumu veicināšana un Latvijas pamanāmāka iezīmēšana pasaules kartē,” viņa norādīja.

LIAA preses konference par starptautisko kino konferenci

Vienlaikus viņa stāstīja, ka Latvija vēl nav spējīga uzņemt ASV Holivudas darbus, taču pietiekami spējīga uzņemt vidēja lieluma projektus.

LETA jau ziņoja, ka starptautiskā kino konference, kas notiks Rīgas Starptautiskā kino festivāla “Riga IFF 2019” laikā, notiks šī gada 18.oktobrī un 19.oktobrī.

Ar attiecīgo iniciatīvu LIAA vēlas pievērst uzmanību kino tirgus attīstības tendencēm Ziemeļeiropā, izceļot ģeogrāfiski mazo valstu iespējas rast ceļu pie skatītāja, kļūt pamanāmām starptautiskajā filmu tirgū un palīdzot vietējiem filmu veidotājiem sagatavoties jauniem izaicinājumiem. Savukārt lokāciju tūrē ārvalstu viesiem būs iespēja atklāt tās vietas, ainavas un vēsturiskās vērtības.

Saistītie raksti

LIAA arī norāda, ka, pēc Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, kinofilmu, video filmu un televīzijas programmu producēšanas pievienotā vērtība 2017.gadā bija 7,6 miljoni eiro, kas no Latvijas kopējās pievienotās vērtības veido 0,03%.

Kopš 2010.gada šīs jomas pievienotā vērtība ir pieaugusi divas reizes (2010.gadā 3,9 miljoni eiro), savukārt uzņēmumu skaits ir gandrīz trīskāršojies, ja 2010.gadā šajā jomā darbojās 125 uzņēmumi, tad 2017.gadā – 343 uzņēmumi.

LA.lv