Dabā
Zaļā dzīvošana

Ornitologi: Pēdējos piecos gados Latvijā ievērojami samazinājies savvaļas putnu skaits2


Dzeltenā cielava
Dzeltenā cielava
Publicitātes foto/Ilze Priedniece

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā ievērojami samazinājies lauku apvidos dzīvojošo savvaļas putnu skaits, kas liecina par Rietumeiropas valstu vides problēmu aktualizēšanos arī reģionālā mērogā, pauda Latvijas Ornitologu biedrības (LOB) valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Viņš skaidroja, ka sestdien biedrības kopsapulcē tās valde iepazinās ar jaunākajiem datiem par Latvijas putnu uzskaiti 2017.gadā. Rezultātā secināts, ka piecu gadu periodā Latvijā būtiski samazinājies lauksamniecībās dzīvojošo savvaļas putnu skaits. Kā piemērus šādām sugām var minēts dzelteno cielavu un lukstu čakstīti.

“Līdz šim lauku putnu sugas bija stabilas, bet piecu gadu laikā to pārstāvju skaits gājis uz leju. Europā tiek pārskatīta lauksaimniecības politika, kas rada aktualitāti šim un nākamajam gadam – lauku apsaimniekošanas praksē jāņem vērā arī daba,” pauda Ķerus.

Taujāts par faktoriem, kas ietekmē šo putnu skaita samazinājumu, Ķerus norādīja, ka statistika tiek apkopota, balstoties uz noteiktiem indeksiem, kas bez padziļinātas izpētes vēl neļauj veikt pilnīgi skaidrus secinājumus. ” [..] Tas norāda arī uz kukaiņu skaita un dabisko ainavu saglabāšanas problēmām. Dabas faktori var būt dažādi, bet lauksaimnieku darbībām ir sava noteikta ietekme,” piebilde LOB pārstāvis.

Īpaši satraucoši esot dati par dzelteno cielavu – šo putnu daudzums pēc vairāku gadu stagnācijas atsācis būtiski samazināties, līdzīgi kā tas tika novērots 90.gados.

LOB kopsapulcē tika aktualizēts arī mazo ērgļu ligzdu uzskaites projekts, kas norit sadarbībā ar Latvijas dabas fondu – iedzīvotāji joprojām tiek aicināti ziņot par jebkādām lielām putnu ligzdām

Runājot par likumdošanas aktualitātēm, Ķerus sacīja, ka arī šogad pavasarī un vasarā atkārtoti būšot aktuāli grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Par koku ciršanu mežā”, kas, pēc LOB pārstāvju domām, var negatīvi ietekmēt putnu skaitu Latvija

Marta beigās plānota LOB ārkārtas kopsapulce, kuras laikā iecerēts vēlēt tās valdi, kā arī divus jaunus goda biedrus.

LA.lv