Otrais līmenis 0

Dēlam Amerikā ir ģimene, viņš dzīvo tur jau septiņus gadus. Latvijā viņam ir 2. pensiju līmenis. Dzirdēju, ka to varētu pat likvidēt. Kas tad notiks ar viņa naudiņu? Daudz runā, ka jāseko līdzi saviem pensijas uzkrājumiem. Kā viņš par tiem var uzzināt? Vai viņš, dzīvojot ASV, var pārskaitīt savu pensijas uzkrājumu uz 1. līmeni? 
Dzintra Limbažos

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta Pensiju politikas nodaļas vadītāja Dace Trušinska atgādina, ka pensiju sistēmas 2. līmenis jeb valsts fondēto pensiju shēma ir balstīta uz individuālo sociālās apdrošināšanas iemaksu ieguldījuma principu, paredzot, ka daļu no personas sociālās apdrošināšanas iemaksām vecuma pensijām investēs finanšu kapitāla tirgū, kur šos naudas līdzekļus iegulda ienākumus nesošos aktīvos.

Iesaistīšanās pensiju sistēmas 2. līmenī ļauj shēmas dalībniekam pašam līdzdarboties sava pensijas kapitāla uzkrāšanā, sekojot finanšu kapitāla tirgus rādītājiem un izvēlētā ieguldījumu plāna darbības rezultātiem. Latvijā piedāvā pensiju plānus bez garantētām ienesīguma likmēm. Visus ar ieguldījumiem saistītos riskus uzņemas paši pensiju plāna dalībnieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja cilvēks nav apmierināts ar izvēlētā ieguldījumu plāna darbības rezultātiem, viņam ir tiesības to mainīt. Iespēja dalībniekiem pašiem izvēlēties līdzekļu pārvaldītāju un ieguldījumu plānu veicina aktīvu līdzdalību savas pensijas veidošanā. Pensiju sistēmas 2. līmeņa shēmas dalībnieks reizi gadā var mainīt līdzekļu pārvaldītāju un divas reizes gadā – ieguldījumu plānu viena pārvaldītāja robežās.

 

Informāciju par dalību valsts fondēto pensiju shēmā, līdzekļu pārvaldītājiem un ieguldījumu plānu izmaiņu vēsturi, kā arī līdzekļu ieguldījumiem, konta stāvokli un darījumiem, kas veikti noteiktā periodā, var uzzināt vienotajā valsts un pašvaldību e-pakalpojumu portālā: www.latvija.lv (sadaļā e-pakalpojumi).

 

Piekļūšana šai informācijai ir iespējama, izmantojot savas internetbankas paroli, lietotāja numuru un kodu.

“Valsts fondēto pensiju likuma” 7. pantā teikts, ka fondēto pensiju shēmas dalībniekam, sasniedzot vecumu, kas dod tiesības saņemt vecuma pensiju, vai vēlāk, ir tiesības izvēlēties: uzkrāto fondētās pensijas kapitālu pievienot nefondētajam pensijas kapitālam (1. līmenim) un aprēķināt (pārrēķināt) vecuma pensiju saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” vai par uzkrāto fondētās pensijas kapitālu iegādāties dzīvības apdrošināšanas (mūža pensijas) polisi. Līdz pensionēšanās vecuma sasniegšanai shēmas dalībniekam nav iespējams 2. līmenī uzkrāto pensijas kapitālu pievienot 1. līmenim.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.