×
Mobilā versija
Brīdinājums +25°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
17. jūnijs, 2016
Drukāt

Otto Ozols: Trīs lieliskas ziņas par veselības nozari negāciju laikmetā (20)

Foto-LETAFoto-LETA

Anda Čakša.

Politiķi un citi labestīgie Latvijas Republikas pilsoņi mēdz sūkstīties par labo ziņu trūkumu. Redzot Saeimas bezgala pārdomāto un atbildīgo balsojumu par jauno veselības ministri, varam konstatēt, ka ir arī labās ziņas. Vismaz trīs!

Sāksim ar nelielu ieskatu vēsturē. 2015. gada sākumā kārtējo reizi varējām pārliecināties par Latvijas cilvēku labo sirdi un gatavību palīdzēt bērniem! Tika ziņots par labdarības akciju “Eņģeļi pār Latviju”, kuras ietvaros sabiedrība bija ziedojusi līdzekļus smagi slimu bērnu ārstniecībai un rehabilitācijai. Kopējā saziedotā summa bija iespaidīgie 440 220 eiro! Tā Latvijas sabiedrība palīdzēja vismaz 79 bērniem, kuru glābšanai valsts diemžēl nebija spējusi atrast pietiekami daudz līdzekļu. Tas vēlreiz apliecina, ka pašreizējā saspringtajā laikā ir ārkārtīgi daudz cilvēku, kuri gatavi ziedot, lai kaut kā glābtu situāciju ar bērnu veselības aizsardzību.

Kamēr sabiedrība, lai palīdzētu bērniem, ziedoja eiro pie eiro, tikmēr tajā pašā 2015. gadā notika kāds mazāk redzams, bet arī jauks notikums. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Anda Čakša nomainīja savu gluži jauno “Lexus CT 200H” automašīnu pret vēl jaunāku, bet dinamiskāku braucamo – “Subaru WRX”. Pārmetumiem vai aizdomām te nav vietas! Viņa to var atļauties, jo tajā pašā gadā minētajā Bērnu slimnīcā nopelnīja 55 275 eiro.

Un nevajag tagad domāt, ka tas ir kāds pārmērīgs, nesamērīgs vai negodīgs atalgojums! Čakšai, lai kaut kā savilktu galus kopā un nenonāktu trūkumā, no rīta līdz vakaram cīnoties par mazo pacientu labsajūtu, bija jāspēj apvienot savus pienākumus ar darbu vēl citā darbavietā. Tādēļ viņa ziedoja savu laiku, lai kā valdes locekle ar padomiem palīdzētu arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcai. Veselības aizsardzības budžetam tas izmaksāja vēl papildu 47 tūkstošus eiro. Ņemot vērā, ka šādu augsta līmeņa vadītāju veselības nozarē ir vēl vairāki, pamazām top skaidrs, kāpēc saspringtajā veselības aizsardzības budžetā hroniski trūkst līdzekļu. Tostarp smagi slimiem bērniem. Bet labi, ka sabiedrība ir tik izprotoša un spēj vienoties labdarības akcijās!

Tomēr solīju labās ziņas – 2015. gada nogalē beidzot, beidzot, beidzot ierunājās Andas Čakšas sirdsapziņa un, iespējams, pat godaprāts! Nepagāja ne divi gadi, kad viņa nolēma, ka 55 tūkstošus eiro lielā gada alga tomēr varētu būt pietiekama, lai, citējot viņu pašu, varētu veltīt lielāku uzmanību Bērnu slimnīcā veicamajiem darbiem. Kas lēni nāk, tas labi nāk! Čakša abus darbus bija savienojusi no 2014. gada sākuma līdz 2015. gada nogalei, līdz pār viņu nāca apskaidrība, ka Bērnu slimnīcas vadīšana nepieļauj uzmanības un enerģijas sadalīšanu. Kāda laime un prieks, ka Čakša to tomēr saprata!

To pienācīgi novērtēja Saeimas deputāts un Zaļās partijas veterāns Ingmārs Līdaka. Viņš norādīja, ka Čakša ir ne tikai ārste, bet arī menedžmenta cilvēks. Atzīšos, ka es patiešām nezināju, ka… TO sauc par menedžmentu. Tagad Anda Čakša ar Saeimas svētību ir kļuvusi par veselības ministri. Smagi slimie bērni varēs turpināt cerēt uz tādām labdarības akcijām kā “Eņģeļi pār Latviju”, kamēr funkcionāri mainīs jaunus, smalkus auto uz vēl jaunākiem, jo slimnīcas ir ļoti ērtas vietas, kur slaukt desmitu tūkstošu algas, ja vien esi līdakveidīgiem pietuvināta persona ar… menedžmenta prasmēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. trešā standartizētā blondīne pēc traktoristiem vetārstiem………….medicīnā naudas daudz, tas to nozīmē

 2. Pēc Bārzdiņa šī ir pirmā ministre, kurai plāns nav savu biznesu attīstīt un sakārtot. Lai veicas, pēc 100 dienām sāksim kritizēt, bet varbūt nevajadzēs?

 3. Turrmutim ir jārunā ko liek savādāk jāatgriežas būs Zoodārzā uz daudz mazāku aldziņu.Ja valsts likumdošana ļauj apvienot neskaitāmus amatus tad grēks tos labumus neizmantot.

 4. Vai tiešam nevarētu iztikt bez cilvēku “apriešanas”, vai tā pārsvarā tomēr nav skaudība un nenovīdība, kur tad jūs tie tīrie un labie bijāt tad, kad tas notika, paši baigi godīgie, ja. Tā mēs paši graujam savu valsti, neaizmirsīsim saskatīt arī savas vājās puses . Vairs nav izturams!

 5. Paldies, OTTO, skaidri un saprotami pateikts. Mani, nostrādājušu par skolotāju 48 gadus, Čakšas sasniegumi iepriecina.Tiesa gan, es saņemu pensiju 290 eiro, bet turpināsim ziedot un ne tikai bērniņiem, lai mūsu čakšas un līdakas peld dziļajos ūdeņos. Nepareizā vietā un laikā dzimušajiem laiks pamest šo brīnumaino vietu.

 6. Aizmāršīgā Marija Atbildēt

  Es tagad atcerējos. Ja meitiņa stāsta, ka slimnīcā, laikam Austrumu, noorganizēs, lai dakterīši sāk visi strādāt papildus, protams, valsts darbam, arī maksas medicīnas lauciņā. Dakterīšiem varen augs algas. Ko viņi nīkuļos valsts darbā. Var taču izmantot valsts slimnīcas resursus, nu drusku, simboliski maksās nomu vai kā to sauc, lai nedomātu, ka apzog valsti.

  Dakterīši un māsiņas arī, priecāsies par tik plašu atbalstu. Es arī priecātos, ka par tādu dāvanu dakterīši varētu katrs izteikt pateicību ministrītei, teiksim pa vienam, divi eiriki dienā. 365 (+1) x 2 + ???, bet ja 100 dakterīši X 2 + 365. Nu, sanāktu varen labs papildinājums un stimuls strādāt. Nebūtu nemaz mazāk, kā dodot padomus Paula Stradiņa slimnīcā – 47 000. Iznāktu vēl vairāk. Bet vai tie dakteri, cilvēcīgi skopi, kā jau katrs cilvēks, kurš ticis pie naudas āderes, dos tādu naudiņu? Bagātie ir bagāti tādēļ, ka skopi vai cilvēcīgāk – taupīgi. Nabagus jau nemīl neviens. Viņus skar “dabīgā atlase”- ko tur raudāt vai brīnīties, ka tā mirstība tik plaša. Toties apbedītājiiem ir darbs un var teikt: šeit ir darbs. Viņi kā vārnas uz kritušo,tā vien gaida pie slimnīcām kādu upuri.

 7. Un kā Pēteritis no bij. LC šepmanis, dakterbiers, biedrīts bārstīja replikas, ka “lielmāte”, kurai jābučo rokas vai tml., bet te,- labā, mīļā, gudrā ministrīte būs, prieks kur rodies. Viņš, pēterītis – dakterītis, laikam sauc par apīnīti, laikam nav bijis lasījis un sāka mainīt savu “lielmātes”tēmu un mīlināšanos, kā ļoti spējīgu, saprotošu un gādīgu ministrīti, ja ievēlē: Veselības ministra amata kandidātes oficiālie gada ienākumi – 103 000 eiro, tagad oficiāli saņems trīsreiz mazāk ak nabadzīte, kā uzupurējas (!?); Sistēma, kurā ērti jūtas Čakšas kundze, un reformas, ko no viņas var negaidīt; Kas ir un ar ko ir slavena veselības ministra amata iespējamā kandidāte Anda Čakša. Nu, pēterītim ēterītim nebija laika lasīt to dzelteno presi. Tik mīlīga ministrīte, ka prieks redzēt. Visi labumi veselībai birs kā no gaisa. Viņa teica, liekas, ka nauda nav galvenais, galvenais sistēma, kaut nauda vajadzīga. Bet citur teica,. liekas, ka Austrumslimnīcā valsts slimnīcai piesaistīs privāto naudiņu, lai izmanto valsts labumus un ārstē par naudu un bez rindas. Bagātie lai dzīvo, nabagi – jādomā – lai izmirst kā prusaki.
  Preiks par jauno ministrīti, kura ir žēlojusi bērniņus, aplaimojusi un katrs varēja tūlīt un nekavējoties dabūt palīdzību. Lai dieviņš dod vairāk šādu ministrīšu, paldies Lembergam un rijīgai zivij, bet labvēlīgai līdakai par gādību un kārtību veselības dīķī, dzīvosim, redzēsim.

 8. Un kā Pēteritis no bij. LC šepmanis, dakterbiers, biedrīts bārstīja replikas, ka “lielmāte”, kurai jābučo rokas vai tml., bet te,- labā, mīļā, gudrā ministrīte būs, prieks kur rodies. Viņš, pēterītis – dakterītis, laikam sauc par apīnīti, laikam nav bijis lasījis pietiek.com un sāka mainīt savu “lielmātes”tēmu un mīlināšanos, kā ļoti spējīgu, saprotošu un gādīgu ministrīti, ja ievēlē: Veselības ministra amata kandidātes oficiālie gada ienākumi – 103 000 eiro, tagad oficiāli saņems trīsreiz mazāk ak nabadzīte, kā uzupurējas (!?); Sistēma, kurā ērti jūtas Čakšas kundze, un reformas, ko no viņas var negaidīt; Kas ir un ar ko ir slavena veselības ministra amata iespējamā kandidāte Anda Čakša. Nu, pēterītim ēterītim nebija laika lasīt to dzelteno presi. Tik mīlīga ministrīte, ka prieks redzēt. Visi labumi veselībai birs kā no gaisa. Viņa teica, liekas, ka nauda nav galvenais, galvenais sistēma, kaut nauda vajadzīga. Bet citur teica,. liekas, ka Austrumslimnīcā valsts slimnīcai piesaistīs privāto naudiņu, lai izmanto valsts labumus un ārstē par naudu un bez rindas. Bagātie lai dzīvo, nabagi – jādomā – lai izmirst kā prusaki.
  Preiks par jauno ministrīti, kura ir žēlojusi bērniņus, aplaimojusi un katrs varēja tūlīt un nekavējoties dabūt palīdzību. Lai dieviņš dod vairāk šādu ministrīšu, paldies Lembergam un rijīgai zivij, bet labvēlīgai līdakai par gādību un kārtību veselības dīķī, dzīvosim, redzēsim.

 9. Kā var tikt līdz tik labi apmaksātam amatam? Kuriem politiķiem viņa ir radiniece? Kuriem politiķiem viņa ziedo naudu?

 10. acis šai saltas kā ..,nemaz neidrošinos iedomāt-kāda temperetūra sirdsapziņai….

 11. Nevajag brīnīties, ja valstī tiek masveidā noliegtas konservatīvās pamatvērtības, tad citi variantiem nav no kurienes rasties UN TIE NEBŪS.
  ————–
  Palikt pie pamatpatvērtībām – nozīmē būt konservatīvam.
  „Konservatīvisms (lat. conservativus – tāds, kas sarga) ir prāta ievirze, tai raksturīga uzticība tradīcijām, stabilitātei un kārtībai.
  Konservatīvisms ir dzīves pozīcija, kura balstās uz tradicionālām vērtībām, tādām kā ģimene, tikumība, reliģija, nācija, un piesardzīgi vai negatīvi izturas pret jaunām, mirkļa un kaislību diktētām, pseido-brīvībām.
  Abstraktu, mehānisku sabiedrības un valsts uzbūves principu vietā tiek likta dzīvības pilna, daudzveidīga vienotība, kas orientēta uz sabiedriskās dzīves tradicionālo pamatu saglabāšanu un aizsardzību..
  Konservatīvisms savā politiskajā ideoloģijā balstās uz reliģiju, kas veido cilvēku kopdzīves garīgo pamatu ģimenē un valstī. Viens no konservatīvisma centrālajiem elementiem ir Tradīcija, tā iemieso pagātnes pieredzi un gudrību. Tradīcija arī nodrošina stabilitāti, radot sociālās un vēsturiskās piederības izjūtu.”

  Un tā, visas šīs konservatīvās dzīves pozīcijas un kvalitātes – tradīcija, pagātnes pieredze un gudrība, reliģija, tikumība un ētika – kā balsta kolonnas kopā veido CILVĒKA MORĀLI.
  Tādēļ šīs vērtības tiek sauktas šajā cēlajā vārdā – PAMATVĒRTĪBAS!

 12. ta bērnu labdarības akcija ir tikai kristiešu biznes žēlastības aizsegā.Ja bērni pussadakterēti tiks par pieaugušiem ,tad žēlastība būs izzudusi un daudziem būs lielākas mocības par bērnībā ciestām

 13. Paldies,Otto, par informāciju!

 14. Kāpēc tas Ilmārs šoreiz nekliedza: “Turi muti”! Nekā, jo savējā!

 15. tam ingmaram uz sētas putniņi danco…

 16. Medicīnas strādnieki ir ļoti labi apmaksata darbaļaužu kategorija,kā tas redzams pēc jaunās ministres ienākumiem.Cerams ka mediķu ardbiedrība beigs sūkstīties.

 17. Varen labs raksts gluži vai lieliskā stāstnieka Mihaila Zoščenko (1895-1958) stilā.

 18. Nu jau žurnālistiem vairs neko sliktu par Čakšu nevajadzētu rakstīt, jo viņa ir ministra krēslā. Parasti jau pēc ministra krēsla ieņemšanas visi nozares darbinieki un žurnālisti sāk jaunajam ministram pielaizīties, cerībā, ka atlēks kāds labumiņš.

 19. Ta trešais “robs” jau vēl bija šamai, kur piepelnīties – pie Giļa par psihoterapeiti plastikas ķiruģijas jomā… vai telpās… un, kas zin, varbūt par to zāļu ieteikšanu/ izplatīšanu ar ko bijušās darbavietas ar maksā?…
  Ja ne naudā, tad graudā – konferencēs un braucienos, kā jau tas pie šamiem pienemts…
  :(?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Tev vēl jāpaaugas!

Lai runātu par marihuānas legalizēšanu medicīnas vajadzībām, “jābūt ļoti skaidrām sabiedrības brieduma pazīmēm”, taču šobrīd ministre legalizēšanu nevarot atbalstīt, tā aģentūrai LETA sacījusi veselības ministre Anda Čakša.

Arī Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis uzskata, ka Latvijas sabiedrība pagaidām nav sasniegusi nepieciešamo izglītības un attīstības līmeni. Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl “nedaudz jāpaaugas”, paužot personīgo viedokli, aģentūrai LETA sacījis onkologs, piebilstot: “Marihuāna varētu būt labāka nekā alkohols, kas mūsu sabiedrībā ir populārs produkts.”

Latvijas politiķu vidū diskusijas par šo jautājumu atsākušās pēc tam, kad Gruzijas Konstitucionālā tiesa jūlija nogalē lēma par labu marihuānas lietošanas legalizācijai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+