×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.9°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
3. novembris, 2017
Drukāt

Padome ir, padomu nav. Kas īsti ir RD Kristīgo lietu padome? (10)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Zūd robeža starp reliģiju un politiku. Mācītājs un politiķis Jānis Šmits (no kreisās) par galveno ieguvumu no Kristīgo lietu padomes sauc harmoniskas Rīgas pilsētas un kristīgo draudžu attiecības. Pavasarī viņš un pārējie padomes locekļi no Rīgas vicemēra Andra Amerika saņēma pašvaldības pateicības rakstus.

Pateicoties skaļajiem opozīcijas iebildumiem pret Rīgas domes Kristīgo lietu padomes (KLP) sastāvu un darba stilu, daudzi rīdzinieki pirmo reizi uzzināja par šādas institūcijas eksistenci, kaut arī tā darbojas jau nedaudz vairāk kā astoņus gadus. KLP tika izveidota 2009. gada janvārī ar Rīgas domes prezidija lēmumu. Galvenais izveides iniciators bija toreizējais deputāts Jānis Šmits (viņš tolaik vēl pārstāvēja Latvijas Pirmo partiju, neformāli sauktu arī par “mācītāju partiju”), kurš arī kļuva par jaunās institūcijas vadītāju. Pirms tam viņš vadīja idejiski līdzīgu organizāciju – Rīgas Pilsētas kristīgo draudžu kolēģiju.

Saskaņā ar KLP nolikumu tā ir konsultatīva institūcija, kuras galvenie uzdevumi ir konsultēt pašvaldību jautājumos par kristīgo draudžu dzīvi, pārstāvēt kristīgo draudžu intereses pašvaldībā, kā arī izvērtēt RD sagatavotos dokumentus, kas sekmē Rīgas pilsētas un Rīgas iedzīvotāju garīgo attīstību.

“Latvijas Avīzes” rīcībā ir šīs padomes pēdējā pusotra gada sēžu protokoli, kuros gan nekādas konsultācijas, rekomendācijas vai RD dokumentu izvērtēšanu nevar atrast. Lielākoties sēdēs tiek uzklausīta un “pieņemta zināšanai” kāda informācija vai arī padomes pārstāvji devušies izbraukuma sēdēs (uz Tiesībsarga biroju, kristīgo centru “Labā vēsts” u. c.). Turklāt no sēžu protokoliem noprotams, ka vairāki locekļi KLP sēdes sistemātiski neapmeklē, par ko izpelnījušies aizrādījumus no padomes vadītāja Šmita. Šā gada maijā notikusi svinīgāka sēde, kurā Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) un vicemērs Andris Ameriks (“GKR”) dažādu konfesiju pārstāvjiem pasnieguši domes pateicības rakstus. Pie tādiem tikuši arī paši KPL locekļi – “Par ilggadēju un pašaizliedzīgu ieguldījumu kristīgās vēsts nešanā sabiedrībā un rīdzinieku vēsturiskās atmiņas stiprināšanā”.

 

Lai Šmitam būtu amats?

Lūdzu KLP vadītāju J. Šmitu, kurš nu jau pārstāv partiju “Gods kalpot Rīgai”, pašu paskaidrot – kāds rīdziniekiem ir labums no viņa vadītās institūcijas. “Pats galvenais ieguvums ir harmoniskas Rīgas pilsētas un kristīgo draudžu attiecības, kas veicina harmoniskas vides veidošanu Rīgas pilsētā,” uzsvēra Šmits. Tomēr, lūgts precizēt, kā konkrēti padome palīdzējusi draudzēm vai rīdziniekiem, viņš sākumā samulst, bet vēlāk paskaidro, ka padomei galvenokārt esot konsultatīvas dabas raksturs un tai nav sava finansējuma, tādēļ lēmumus par finansējuma piešķiršanu vai nepiešķiršanu pieņem Rīgas dome. Šīs sadarbības laikā esot tapuši tādi projekti kā atbalsts Rīgas Doma baznīcai, Sv. Jēkaba katedrāles rekonstrukcijas līdzfinansējuma piešķiršanai, velonovietņu izveidošana pie atsevišķiem dievnamiem, atbalsts zupas virtuvēm un citiem sociālā atbalsta veidiem.

Telpas sēdēm un transportu izbraukumiem padomei nodrošina Rīgas dome, bet ne padomes locekļi, ne vadība par savu darbu atalgojumu nesaņem. Iepriekšējā sasaukuma laikā J. Šmits bija Rīgas domes deputāts. Šogad viņš netika pārvēlēts, bet turpina strādāt RD kā projektu koordinators pašvaldības sadarbībai ar reliģiskajām organizācijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. kadus padomus padome dos,kad te sabrauks taa saucamie beglji?ka pareizi atminet bumbas!sasoditie cukas,kad beigs izdomat absurdus amatus un zagt???!

 2. Kristiga organizacija Jauna Paaudze Butiba Ir noziedziga organizacija,jo ta ekspluate vergus.

 3. Par harmoniskām Rīgas pilsētas un kristīgo draudžu attiecībām taču gāda aribīskaps Jāns!

 4. Man tos vientiesīšus žēl ! Nu bet ir taču tādi talanti, kā Ļedjajevs !

 5. Baznīcu apmeklētāji parasti ir nekritiski kanceles sludinātāju sekotāji…tad arī “ušakamerikāņi” izmanto kremļa stratēģiju- par nodokļu maksātāju naudu pērk “ticīgo” latviešu balsis. Kamēr ir pamuļķi, tikmēr būs tādas “padomes” un “domes”! Krievijā bidlas iepērk ar lielkrievu šovinismu un “pareizo” baznīcu, Rīgā kremļa satelīti māžojas līdz un viņiem izdodās….!

 6. “Par ilggadēju un pašaizliedzīgu ieguldījumu kristīgās vēsts nešanā sabiedrībā…
  Telpas sēdēm un transportu izbraukumiem padomei nodrošina Rīgas dome.”
  Skaidri atzīstas Satversmes 99.panta pārkāpšanā par baznīcas un valsts šķirtību. Darbs Valsts kontrolei.

 7. Jānis Šmits reiz uzstājās, ka no Latvijas himnas jāizsvītro vārdi zied, dzied un diet – tie vedot pie izvirtības. Un vēl – šis cilvēks uzskata, ka Lāčplēsis, Antiņš, Spīdola un Kurbads māca netiklību. Tad kādus padomus viņš dod Rīgas domei? Kam?

 8. Harmoniskas kristīgo ‘draudžu attiecības mums jau ir kopš neatminamiem laikiem un Šmits tām drīzāk var kaitēt ar savu tukšo runāšanu. Jau pats nosaukums – kristīgo lietu padome – kas ieperināta Rīgas domē, izsauc, maigi sakot, smiekliņu. Ko tik varneši nedarīs, ko tik neizmantos, lai noturētos pie varas… Nožēlojami.

 9. tādas izskatās grēku nožēlojošas sejiņas

 10. 20%Šmits20%Šmits20%Šmits20%Šmits. Āmen Atbildēt

  Kas īsti ir RD Kristīgo lietu padome? Ja ar smiekliņu – tas ir Rīgas Vatikāns. Ja nopietni – liekēži…

Draugiem Facebook Twitter Google+