Mobilā versija
+18.1°C
Marta, Dita, Dite
Ceturtdiena, 27. jūlijs, 2017
8. augusts, 2016
Drukāt

Par spīti ērkšķiem – baleta kurpēs Saruna ar baleta solisti Anniju Kopštāli (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Nacionālā opera un balets sāk jaunu tradīciju – augustu veltīt baleta mākslai un rādīt skaistākos klasiskā un neoklasiskā baleta uzvedumus. Un viss sāksies trešdien, 10. augustā. Pirms izrādēm priecīga vēsts – soliste Annija Kopštāle, kura februārī 5. Dienvidāfrikas starptautiskajā baleta konkursā Keiptaunā ieguva zelta un bronzas medaļas, jūlijā tāda paša kaluma balvu pārveda no 5. Stambulas starptautiskā baleta konkursa. Visu Latvijas balerīnu vidū tieši Annija Kopštāle var lepoties ar skaitliski vislielāko dalību starptautiskos konkursos.

– Kā tavām acīm pasaulē izskatās Latvijas balets?
– Mūsu dejotāji ir ļoti augstā līmenī, bet pasaules mērogā Latvijas balets diemžēl nekotējās tik augstu. Mūsu valsts nevar atļauties pašus spilgtākos pasaules topa horeogrāfus, kas veido jaunākās, svaigākās, interesantākās horeogrāfijas, kaut arī, protams, mūsu horeogrāfi ir radoši un talantīgi. Varbūt arī pašas Latvijas vārds šajā mākslā vēl nav tik piesaistošs. Lielākā vaina apstāklī, ka valsts nespēj apmaksāt žilbinošus un vērienīgus iestudējumus, jo publika jau gaida arī visdažādākās ekstras. Pasaules slavenāko baletu izrādēs mirdz ne vien dejotāji, bet arī dažādi spoži briljanti katrā skatuves stūrī. Varbūt jūtams arī tas, ka mums trūkst vīriešu dejotāju gan kordebaletā, gan solistos. Tam cēlonis savukārt arī modes tendencēs, vīriešu pasaulē balets nav tik populārs un interesants kā sports.

– Pašai ceļš uz baletu bijis gluds vai grumbuļots?
– Ērkšķains gan. Agrā bērnībā krustmāte ievēroja, ka staigāju mājās uz purngaliem un ieteica mammai vest mani uz baleta skolu. Bet pēc tam riņķī bija daudz cilvēku, kuri brīdināja – tev nekas neizdosies, tālāk par kordebaleta pēdējo līniju netiksi, tu nevienam šeit nepatiksi, brauc projām momentā… Bet, ja man saka – nevari! – ieslēdzas spīts. Nē, ko es vēlos, to darīšu un varēšu. Un tagad esmu soliste.

Pilnu interviju lasiet 9. augusta “Kultūrzīmēs” vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jā, Anniju Kopštāli es ievēroju jau sen, viņa patiešām piedalījusies daudz konkursos un dejo skaisti un maigi!! Lai veicas meitenei. Skaists augums un skaista pati. Gribu uz baletu, bet, kad noklusīs augusta viļņošanās Baltajā namā.

"Pianistam jābūt izveicīgam un nekaunīgam". Saruna ar Reini ZariņuPiektdien, 28. jūlijā, Cēsu mākslas festivālā visnotaļ intriģējošs notikums – starptautiski pazīstamā, Londonā dzīvojošā latviešu pianista Reiņa Zariņa un mākslinieces Marilēnas Šiltkampas priekšnesums, kurā sasauksies Franka, Mesiāna, Ravela mūzika ar audeklu, krāsu un otām.
Draugiem Facebook Twitter Google+