Mobilā versija
Brīdinājums -0.9°C
Alvīne
Sestdiena, 16. decembris, 2017
24. maijs, 2017
Drukāt

Uldis Šmits: Parīze, Vašingtona, Maskava (6)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Emanuelam Makronam tagad, pēc stāšanās Francijas valsts prezidenta amatā, jāsper pirmie soļi uz pasaules politikas skatuves. Par viņa silto sagaidīšanu 15. maijā Berlīnē gan nebija īpašu šaubu. Īstās ugunskristības noritēs šomēnes paredzētajos NATO un G7 samitos, kur viņam būs jāsastopas arī ar Donaldu Trampu. Abu tikšanās plānota 25. maijā Briselē Ziemeļatlantijas alianses valstu vadītāju saieta ietvaros.

Viņu telefonsaruna notika nākamajā dienā pēc Makrona ievēlēšanas, un šajā desmit minūšu sarunā, protams, neesot bijis ne miņas no arī nesen ievēlētā Trampa agrākajām aģitācijas mītiņu un tvītu sarkastiskajām piezīmēm par “Brexit” vai par to, ka “Francija vairs nav Francija”. Baltā nama saimnieka padomdevēji bija ielikuši viņa mutē frāzi, ka Parīze ir Vašingtonas pati “vecākā sabiedrotā”, tāpēc tās saista “ilgas un uzticamas sadarbības vēsture”. ASV un Francijas prezidenti esot īsi apsprieduši cīņu pret terorismu, transatlantiskās attiecības un ekonomiku. Makrons turklāt izteicies, ka viņš aizstāvēs Parīzes t. s. klimata vienošanos (2015), kura ir viena no tēmām, kas varētu radīt domstarpības. Tomēr nekādus ārkārtējus satricinājumus Vašingtonas un Parīzes ierasti sarežģītajā, taču vecu sabiedroto garā ieturētajā dialogā neviens nepareģo. Transatlantisko saišu nostiprināšanas jomā Makrona līdzšinējās personiskās nostādnes ir pat iedvesmojošākas par Trampa bieži vien merkantilajiem apsvērumiem.

Tāpat pagaidām nekas neliecina, ka iestāsies būtiskas pārmaiņas Parīzes attiecībās ar Maskavu. Kaut gan Putins aicināja jauno Francijas valsts galvu pārvarēt savstarpējo neuzticēšanos. Tas izklausījās diezgan savdabīgi, ņemot vērā Kremļa kontrolēto propagandas resursu, ietekmes tīklu un dienestu apņēmību darīt visu, lai nepieļautu Makrona nonākšanu Elizejas pilī. Vēl pāris dienas pirms Putina samocītā apsveikuma, respektīvi, vēlēšanu oficiālās kampaņas pēdējās stundās notika (citēsim cienījamu avotu – britu “The Guardian”) “koordinēts masveida uzbrukums” – gan Makrona priekšvēlēšanu birojā izpikšķerētu, gan falsificētu dokumentu noplūdināšana tīmeklī. Arī iepriekš viņa atbalsta kustība “En marche!” nepārtraukti bija pakļauta uzbrukumiem. Kiberdrošības nozarē specializētie uzņēmumi (“Flashpoint” un “Trend Micro”) norāda uz hakeru grupējumu, kas pērn veicis līdzīgas operācijas ASV un “sadarbojas” ar Krievijas Galveno izlūkošanas pārvaldi. Jāpiebilst, ka attiecīga loma bija atvēlēta arī propagandas resursiem “RT” un “Sputnik”, kurus Makrons atteicās akreditēt savā vēlēšanu mītnē, jo tie regulāri izplatīja melīgu informāciju. Bet tāds nu reiz ir mums pazīstamās politikas stils – izvērst ko līdzīgu hibrīdkaram un tad mudināt, tā teikt, pārvarēt neuzticēšanos…

Būtu nepelnīti piemirst Krievijas pārpalikušo demokrātu viedokli. Iespējams, to viskodolīgāk izteicis ievērojamais vēsturnieks Andrejs Zubovs, kurš Francijas vēlēšanu rezultāta sakarā “Facebook” ierakstīja: “Krievijai tas ir ļoti labi. Pasaulei – arī. Francijai – nezinu, lai spriež franči. Krievijai labi tāpēc, ka Vladimira Putina cerības sašķelt Eiropu un veidot koalīcijas kā 19. gadsimtā ir cietušas neveiksmi. (..) Jo konsolidētāka būs Eiropa, jo ātrāk mainīsies Krievija.” Dzīvesgudrā zinātnieka teikto varētu papildināt: centieni šķelt nemitēsies, varbūt pieņemsies spēkā. Bet, lai tiem dotu pretsparu, pavisam noteikti ir jāielāgo viņa ne jau tikai Emanuelam Makronam vien adresētais novēlējums “reformēt Eiropas Savienību tā, lai birokrātija tajā pārstātu būt par galveno varu”.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Paralélàs pasaules Propaganda ne pa mazinjam. Globalizatoru/marksistu mércé .

  Lasiet Velbeku, lasiet Haksliju, lai saprastu, kas notiek.

 2. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS

 3. labs raksts,paldies

 4. У пропагандиста Улдиса ничего не меняется. Репертуар один и тот же. И повод информационный совсем не важен. С точки зрения мыши, страшнее кошки зверя нет! Вот в этом и вся суть. Чтобы где не случилось, виноват всё равно Путин!
  Кстати, как быстро улдис сменил пластинку и забыл как сам поливал Трампа грязью. Ай да молодца.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Ziemas naktis Zoodārzā

No 15. decembra līdz 28. janvārim Zooloģiskā dārza kases būs atvērtas līdz plkst. 19, bet dzīvniekus vērot varēs līdz plkst. 21. Vienīgi 24. decembrī un 31. decembrī zoodārza kases strādās līdz plkst. 14 un “Ziemas naktis Zoodārzā” nenotiks.

Vai CSDD valdes loceklis ir piemērota izvēle slimnīcas vadītāja amatam?
Draugiem Facebook Twitter Google+