×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
19. decembris, 2012
Drukāt

Paštaisītas elegantas sveces

Foto - Aija GeidaFoto - Aija Geida

Skaista, apgleznota svece – tā ir maza, bet patīkama Ziemassvētku dāvaniņa radiem un draugiem. Veikalos šim nolūkam ir pieejamas dažādas krāsas, zelta un sudraba spīdumi, līmējamas aplikācijas, bet varbūt šoreiz izmēģināt ko neparastāku un apgleznot sveci ar hennas pastu?

 

Hennu, liekas, pazīst gandrīz visas, kas jaunībā ar to krāsojušas matu sprogas. Tagad modīgāk ir gada siltajā laikā apgleznot ķermeni ar hennas zīmējumu, kurš turas uz ādas 2 – 3 nedēļas, pēc tam izbalo un pazūd. Bet tikpat labi hennas pastu var izmantot sveču, koka virsmu un auduma apstrādei.

 

Kas ir henna?

Tas ir divmetrīgs krūmaugs, kas aug siltajās zemēs, piemēram, Indijā, Turcijā, Ziemeļ­āfrikā, Ķīnā. Tā lapiņās ir brūnas dzīsliņas, kuras satur tanīna molekulas, un šo krāsvielu sauc par lavsonu.

Jo kvalitatīvāka henna, jo augstāks lavsona līmenis. No hennas kvalitātes un pareizas sagatavošanas atkarīgs, vai zīmējums būs oranžs vai tumši brūns. Jāpiebilst, ka melnas hennas nemēdz būt.

Ja kāds piedāvā melnu zīmējumu, tas nozīmē, ka dabīgajai hennai ir pievienotas dažādas krāsvielas, kas cilvēkam var radīt smagas alerģiskas reakcijas un pat ādas ķīmiskos apdegumus.

 

Kā pagatavot pastu?

Pastu pagatavot ir pavisam vienkārši – sajauc pulveri ar ūdeni un veido zīmējumu. Noturīgāka un vieglāk uzklājama tā ir, ja pievieno skābinātāju, kas palīdz tai iesūkties dabīgos materiālos, cukuru, kas izlīdzina pastas struktūru, ēteriskās eļļas, kas dod tumšāku toni, un miecvielas, kas krāsai palīdz aktivizēties. Hennas pastas pagatavošanai ir ļoti daudz dažādu recepšu, piedāvājam vienu no tām.

Tātad ņem 20 gramus hennas pulvera un rūpīgi to izsijā (caur ekstra smalku sietiņu vai plānu zeķubikšu gabaliņu), citādi zīmēšanas laikā aizsērē konusa galiņš. Pulverim pamazām pielej citrona sulu un maisa, līdz izzūd atsevišķie masas gabaliņi un putriņa kļūst tik bieza kā kartupeļu biezenis. Tad noliek uz 12 stundām nostāvēties (ja izmanto populāro “Jamila” hennu, citām pietiek ar 6 līdz 8 stundām), lai hennas pulveris izreaģētu ar skābo aktivizatoru.

Tad pievieno 1,5 ēdamkarotes pūdercukura, naža galu malta kardamona un 8 pilienus lavandas vai 2 pilienus tējas koka ēteriskās eļļas. Visu maisa tik ilgi, līdz iegūst vijīgu, zīdainu masu. Konsistence – mazliet šķidrāka nekā zobu pastai. Masu atkal noliek uz 12 stundām nostāvēties. Kad henna kļuvusi tumšāka, tā ir labi nogatavojusies. Masu sapilda konusiņos (tos var viegli pagatavot, sagriežot caurspīdīgo ietinamo papīru vienādmalu trīsstūros un sarullējot konusiņu), konusiņus rūpīgi aizlīmē ar izolācijas lenti. Pirms zīmēšanas konusam nogriež galu (svarīgi – ne pārāk daudz, jo tad kontūras ir pārāk platas, zīmējums sanāk rupjš).

 

Sākam zīmēt!
sveces-1

1. Pats būtiskākais ir izvēlēties atbilstošas grūtības pakāpes zīmējumu un saplānot to konkrētajā laukumā. Eksotiski izskatās svece, kas apgleznota Indijas motīvos, bet tikpat labi var veidot arī latviskos rakstus un ornamentus.

 

 

 

 

 

 

 

 

sveces-22. Svece apzīmēšanai ir mazliet sarežģīts objekts, to nav ērti turēt rokās, rūpīgi jāizplāno arī zīmējums, lai tas izskatītos simetriski. Tāpēc vispirms sāk ar punktu likšanu ar sveci, tā ieskicējot zīmējumu, lai, tiekot līdz otram galam, arī zīmējuma beigu daļai pietiktu vietas.

 

 

 

 

 

 

 

sveces-3

3. Sāk zīmēt, ar īkšķi un vidējo pirkstu sveci turot tikai no augšas un apakšas. Ja tur malas, var netīšām izsmērēties zīmējums. Jāatceras, ka hennas pasta žūstot saraujas, tāpēc līnijas jāvelk nedaudz platākas, nekā iecerēts skicē.

 

 

 

 

 

 

 

 

sveces-44. Kad zīmējums pabeigts, to noliek uz 30 minūtēm nožūt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sveces-5

5. Tikmēr ņem parafīnu vai izdegušu sveču galus un izkausē ūdens peldē šaurā traukā ar augstām malām. Ņem apgleznoto sveci aiz dakts un uz 2 – 3 sekundēm iegremdē izkusušajā parafīnā, tā nostiprinot zīmējumu, lai tas nenobirst.

 

 

 

 

 

 

 

 

sveces-66. Iesācējām ieteicams sākt ar jau gatavu hennas pastu konusiņā, jo no hennas pulvera (attēlā “Jamila”) pagatavot pastu ir laikietilpīgi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kur iegādāties?

Vislētāk hennas pulveris nopērkams “Drogās”. Tas gan paredzēts matu krāsošanai, kvalitāte nav izcila, tāpēc pirms pastas gatavošanas noteikti ir jāizsijā caur plānajām zeķubiksēm.

Iesācējai ērtāk iegādāties jau sagatavotu hennas pastu. Vislētāk to var atrast starptautiskajā tirgošanās vietnē e-bay.uk.com (viens konusiņš kopā ar piegādi maksā latu), bet tad jāgaida divas nedēļas. Mūsu pašu interneta veikalos hennas pastas konusiņš (30 g iepakojumā) maksā 1,50 latus, piemēram, www.herbals.lv, www.hennaslapa.lv. Ar to pietiek aptuveni trīs sveču apgleznošanai. Hennas konusiņus var iegādāties arī daudzos mazajos Indijas preču veikaliņos.

 

UZZIŅA

Hennu var izmantot ne tikai zīmēšanai uz dažādām virsmām. Sajaukts ar ūdeni, hennas pulveris var noderēt, ja gadījies virtuvē apdedzināties (pārbaudīts, āda strauji atdziest, jo hennai ir atvēsinošas īpašības, apdegums ātri pārstāj sūrstēt un pat čūlas neuzmetas!), kā arī paaugstinātas temperatūras mazināšanai.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+