Postfolkloras grupa “Vecpilsētas dziedātāji”
Postfolkloras grupa “Vecpilsētas dziedātāji”
Foto – Gunta Abaja

Pavasaris galvā un postfolkloras festivālā “Gaviles” 0

Pavasarīgā noskaņā pulcējot vienkopus spilgtus pašmāju un kaimiņtautu postfolkloras žanra mūziķus, 9. aprīlī Rīgas Tehniskajā universitātē notiks jau ceturtais postfolkloras festivāls “Gaviles”, kura mērķis ir popularizēt šo žanru, piešķirot tautas mantojumam jaunu elpu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

“Latvija atrodas tādā burvīgā vietā, kur dabā spilgti izpaužas visi četri gadalaiki, un nereti ļaudis tieši pavasari sauc par mīļāko gadalaiku. Kuram gan kādreiz nav bijis “pavasaris galvā”? Mēģinot iztēloties dzīvi pirms pārsimts gadiem, iedomājamies, ka ļaudis bija izslāpuši pēc krāsām, pēc svaigas pārtikas, gaismas, putnu dziesmām. Kad beidzot pavasaris pienāca, droši vien bija grūti negavilēt. Arī šodien daudziem patiesībā gribas gavilēt par godu pavasara atnākšanai. Kāpēc negavilēt kopā festivālā “Gaviles”?” teic festivāla rīkotāja, RTU postfolkloras grupas “Vecpilsētas dziedātāji” dalībniece Linda Zonne-Zumberga.

Postfokloras grupa “Vecpilsētas dziedātāji” festivāla “Gaviles” rīkošanu aizsāka 2012. gadā, apliecinot vēlmi izteikties mūzikas jaunradē ar cieņu pret pagātnes vērtībām. Nu festivāls kļuvis par pastāvīgu tradīciju, un šajā pavasarī notiek jau ceturto reizi. “Šis ir vienīgais pasākums Latvijā, kurā vienkopus pulcējas tikai un vienīgi postfolkloras grupas,” uzsver Linda. Festivāla pamatdoma ir ļaut izpausties mazāk zināmām, jaunām grupām, tostarp “sulA”, “Vējam kabatā”, “Miglas asniem”, “Rikšiem”, “Dārdiem”, “Zariem” un “Vecpilsētas dziedātājiem”.” Šogad festivāla saimei piebiedrosies divas jaunas grupas – “Sudobri” un grupa no Lietuvas “Baltasis kiras” (Baltā kaija).

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ne folklora, ne rokmūzika,” savulaik Ilgas Reiznieces paustajam postfolkloras raksturojumam piekrīt arī Linda. “Tradicionālās mūzikas izpildīšana netradicionālā (mūsdienīgā) veidā. Mēs to atdzīvinām, uzturam dzīvu latvisko. Kā saka – pastāvēs, kas mainīsies. Ikviens, laižot caur sevi latvisko dziedāšanas tradīciju, pieliek savu artavu latvietības mainīšanā jeb nodrošina tās pastāvēšanu,” skaidro Linda, piebilstot, ka tas ir jādara uzmanīgi un ar lielu rūpību, cienot tradicionālo mantojumu.

“Šogad tas īpaši spilgti izpaudīsies “Gavilēs”. Vieni spēlē viegli izmainītu tautasdziesmu, citi spēlē oriģinālmūziku, kurā atvēlējuši vietu arī kaut kam no tautas mūzikas. Klausītājiem ir iespēja pieredzēt to, kādā veidā jaunieši sajūt un ved uz priekšu tautas mūziku 21. gadsimtā. Šajā festivālā grupa “Sudobri” klausītājiem atskaņos tradicionālās Dienvidlatgales mūzikas mūsdienīgu interpretāciju, galvenokārt izmantojot tradicionālos tautas mūzikas instrumentus. “Dārdi” un “Vecpilsētas dziedātāji” klausītājus priecēs gan ar latviešu tautasdziesmu aranžējumiem, gan oriģinālmūziku, dziesmu tekstos savienojot dainas ar dzeju. Savukārt “Zari” piedāvās tautasdziesmu aranžējumus, kuros izmantoti elektroniskie instrumenti. Pārsteigumus sola arī grupa “Baltasis kiras”, kas izpildīs mūsdienīgas rokenrola oriģinālkompozīcijas, kurās iekļauti tradicionālās mūzikas elementi.

Katru gadu festivālā piedalās arī kādi pazīstamāki pasākuma viesi – viesos nākusi gan Ilga Reizniece, gan Juris Kaukulis, Zane Šmite, tāpat arī muzikālas apvienības “Trio Šmite Kārkle Cinkuss” un “Folkvakars”. Šogad sarakstam piepulcēsies pazīstamais horeogrāfs un deju studijas “Dzirnas” vadītājs Agris Daņiļevičs, festivālu iegavilēs arī dziedātāja un etnomuzikoloģe Zane Šmite.

Varbūt noder

Festivāls: 9. IV 19.00 RTU

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 5.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.