Latvijā
Sabiedrība

Pērn adoptēti 127 bērni, uz ārzemēm – 680

Foto-Shutterstock

Pērn Latvijā adoptēti 127 bērni, bet uz ārvalstīm no Latvijas – 68 bērni, Saeimas komisiju trešdien informēja Labklājības ministrijas Ārpusģimenes aprūpes departamenta Adopcijas nodaļas pārstāve Ivita Krastiņa.

Viņa vērtēja, ka adopcijas jautājumā novērojama pozitīva tendence – arvien vairāk cilvēku Latvijā izvēlas adoptēt bērnus, kuri ir vecāki par pieciem gadiem. Līdz šim Latvijā adoptētāji galvenokārt izvēlējās adoptēt bērnus vecumā līdz pieciem gadiem, šobrīd aptuveni pusē gadījumu adoptēti tiek bērni no piecu līdz 18 gadu vecumam.

Pirms desmit gadiem bija ģimenes, kuras tēloja grūtniecību, lai sabiedrība neuzzinātu, ka viņi adoptēs bērnu, patlaban šādi gadījumi nav zināmi.

Joprojām Latvijā pietrūkst cilvēku, kuri vēlētos adoptēt divus un vairāk vienas ģimenes bērnus. 2017.gadā 127 bērnus adoptēja 110 adoptētāji.

Ar katru gadu samazinās adoptētāju skaits no ārzemēm, atzīmēja Labklājības ministrijas pārstāve. Tas skaidrojams ar to, ka ārvalstu adoptētāji nevar Latvijā adoptēt pirmskolas vai sākumskolas vecuma bērnus, jo šos bērnus izvēlas adoptēt Latvijā.

Šobrīd Latvijā ir 1254 adoptējami bērni, par kuriem Adopcijas reģistrā ir ziņas. Aptuveni trešdaļa no šiem bērniem nevēlas tikt adoptēti uz ārvalstīm vai viņu māsas vai brāļi nepiekrīt viņu šķiršanai adopcijas procesā.

Kā prioritāte ir izvirzīta bērna atgriešanās bioloģiskajā ģimenē. Ja tas nav iespējams, aizbildnim vai audžu ģimenei ir prioritāras tiesības bērnu adoptēt. Ja arī šādas iespējas nav, bērnam tiek meklēti adoptētāji Latvijā un tikai pēc tam – ārvalstīs.

LA.lv