×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. jūlijs, 2015
Drukāt

Piemineklis aizejošai valodai. Saruna ar Lidiju Leikumu un Ilmāru Mežu (4)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs
Uzziņa

Viena zeme, vieni ļaudis, nav vienāda valodiņa. Latviešu valodas izlokšņu paraugi, sērija "Mantojums". Apgāds "Upe tt".

84 lpp. bieza grāmatiņa ar trim audio diskiem un izlokšņu karti (zīmējis Edmunds Trumpa).

Izdevumu sagatavojuši Ilmārs Mežs, Iveta Mielava, Lidija Leikuma.

A un B diskā Latvijas laukos atrastu teicēju stāstījumu fragmenti. C diska tekstus ierunājuši Stāstnieku konkursa dalībnieki, aktieri Velta Skurstene, Gundars Āboliņš, vairāki kultūras darbinieki.

Transkribēts fragments:

Skultes izloksne.

Mārīte Tirule (dz. Timma, 1948.g. Skultes "Mežgaiļos"). Ier. S. Martinsone 2013.g. Skultē

"Tād gadījum es zinu, ka mēs ar mās, tos ir div gad vecak pa manim, mums paps strādaja dārzniecibā, tas i... bij kād div kilometr. Un mēs ābs a mās bij iesākušas skriet viņam pretim. Un paps bij nuostrādajies un atpakaļ viņam bij jānes mums abas a mās katru uz savu ruok. Un tad viņš beigas teica: "Meitiņas, neskrienat nu tik tālu, es jau nejauda vairak panest!"

“Izloksnes arī ir mūsu nacionālā bagātība, literārās valodas vārdu rezerve un mūsu valodas vēstures uzziņu avots” – tie ir valodnieces Martas Rudzītes (1924–1996) viedie vārdi.

Viņas piemiņai klajā nācis CD komplekts “Latviešu valodas izlokšņu paraugi”. Izdevuma poētiskais nosaukums ir latviešu tautasdziesmas rindas “Viena zeme, vieni ļaudis, nav vienāda valodiņa”, tajā var noklausīties ap 90 Latvijas izlokšņu. Kāpēc tās būtu jādokumentē? Ko tās dod? Saruna ar CD sagatavotājiem Humanitāro zinātņu fakultātes Baltu valodniecības katedras vadītāju, profesori, Dr. philol. Lidiju Leikumu un demogrāfu, Nākotnes fonda vadītāju Ilmāru Mežu.

– Šāds izdevums mūsdienās var tapt vienīgi ar lielu entuziasmu, stipru gribu un milzīgu darbu. Kur tādi esat radušies?

Ilmārs Mežs: – Esmu rīdzinieks piecās paaudzēs ar saknēm kuršu ķoniņos. Mans vecvecvectēvs 1899. gadā iebrauca no Ķoniņciema Rīgā. Savā runā esmu saglabājis kurzemnieku plato “e”.

Savulaik mācījos Juglas ģimnāzijā (toreiz Rīgas 39.vsk). Reiz skolas bibliotēkā atradu plates ar izlokšņu ierakstiem. Tur bija “Teika par mušu” septiņās izloksnēs un vēl lībiski. Klausījos – cik interesanti! Gabaliņu lībiešu valodā iemācījos no galvas, bet vārdu myusa (‘muša’ Pildas izloksnē) reizes desmit atkārtoju un domāju – cik savādi. Kur gan Rīgā būtu dzirdējis lībiešu valodu vai Latgales izloksnes?!

Vēlāk ar folkloras kopu “Skandinieki” braucām pa Latviju, senās dziesmas ierakstīdami. Tad braucu viens pats, ierakstīju dziesmas un vietējo valodu. Neesmu uz mutes kritis. Pieeju pie vīra, kurš pagalmā labo motociklu. Viņš mani aizved pie labās teicējas, bet viņai nav vaļas. Kā jau Kurzemē – ar pirmo reizi neatklājas. Kad pēc pāris mēnešiem atbraucu atkal, viņa jau gaidījusi, dziesmas atminējusies un pierakstījusi. Tāpat pa Kuršu kāpām klaušināju. Sibīrijā ir grūtāk – nezini, vai ciemā vispār būs kāds, kas runā latviski. Sibīrijas latgaliešu ciemos laiks ir apstājies. Kad saprata, ka esmu no Latvijas, vecs vīrs vaicāja, vai es arī esot izsūtīts. Varot dot apmesties savās mājās. Teicu, ka sūtīti gan, bet pēc savas gribas – uzzināt ko vairāk par Sibīrijas latviešiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Vai tā nav kļūda – 90 izloksnes?
  Tas nu gan paliek pa traku!

 2. I. Mežam
  Kas ir Latgales izloksnes? Vai ir Latvijas izloksnes?

  • Lidija Leikuma: – Es nāku no Latgales, mana dzimtā valoda ir Izvaltas izloksne.
   Ja vadās pēc I.Meža u.c. demogrāfo prognozēm par latviešu skaitu, tad var secināt – kāda 2050.g. būs arī “Latvijas izloksne”.

   • Izvaltas izloksne ir ļoti interesanta. Mans tētis nāk no Izvaltas “Lieltrūļiem”, kaimiņos Lidijas Leikumas mājām… Prieks un lepnums, ka tik izcila valodniece izaugusi Izvaltas pusē!

Draugiem Facebook Twitter Google+