Antuāns de Sent-Ekziperī kopā ar savu izdevēju un Marseļas mēru.

Pieminot Antuānu de Sent-Ekziperī: kas zināms par “Mazā prinča” autora nāvi? 0

31. jūlijā aprit tieši 75 gadi kopš leģendārās grāmatas “Mazais princis” autora, franču rakstnieka Antuāna de Sent-Ekziperī (29.06.1900-31.07.1944) nāves.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Līdz pat 21. gadsimta sākumam viņa bojāeja bija apvīta ar noslēpumu, kas radīja leģendas. Tuvinieki nespēja ticēt rakstnieka bojāejai, daudzinot “Mazā prinča” citātu par debesīm, kurās mirdz zvaigznes, un “tur būs zvaigzne, uz kuras es dzīvoju, uz kuras es smejos – un tu izdzirdēsi, ka visas zvaigznes smejas”.

Tikai nesen noskaidrojies, kas tad īsti notika rakstnieka un lidotāja pēdējā dzīves dienā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Antuāns de Sent-Ekziperī nācis no augstdzimušas katoļu muižnieku dzimtas. Pirmo reizi debesīs nākamais rakstnieks un lidotājs pacēlās 12 gadu vecumā, tomēr 1. Pasaules karā viņš, par laimi, bija vēl par mazu, lai cīnītos frontē.

Visu savu pieaugušo mūžu Sent-Ekziperī veltīja lidošanai. 1938. gadā, lidojumā no Ņujorkas uz Ugunszemi, viņš iekļuva nopietnā avārijā, pēc kuras nācās ilgi veseļoties.

Tomēr gadu vēlāk, kad Vācija iebruka Polijā, piesakot karu visam, ko viņš mīlēja, Sent-Ekziperī devās brīvprātīgi pieteikties armijā. Savu slavenāko grāmatu viņš uzrakstīja 1942. gadā Ņujorkā “starp lidojumiem” – pēc tam, kad Francija bija kapitulējusi karā.

1943. gadā Sent-Ekziperī, riskējot ar savu dzīvību, veica vācu spēku aerofotografēšanu. Vienā no šiem izlidojumiem, netālu no Senrafaelas pilsētas Francijas piekrastē, aptuveni pusceļā starp kannām un Sentropēzu.

Atrast lidmašīnas atlūzas neizdevās. Rakstnieks kopā ar lidaparātu bija pazudis bez vēsts…

Foto: Wikimedia Commons

Noslēpumainība rada baumas – pieļāva, ka lidmašīnā radies tehnisks bojājums, ka Sent-Ekziperī gājis bojā virs Alpiem, tika pat izteikts pieļāvums, kuram gan neticēja neviens, kas viņu pazina, ka rakstnieks nobijies un dezertējis.

1998. gadā parādījās cerības stariņš, ka varētu izdoties noskaidrot “mazā prinča” autora nāves apstākļus – franču zvejnieks Žans Klods Bjanko tīklā līdz ar zivīm izvilka rokassprādzi ar rakstnieka un viņa sievas vārdiem, kā arī “Mazā prinča” izdevniecības adresi.

Ekspertīze apliecināja atraduma autentiskumu, un sākās nopietni meklējumi jūrā Marseļas apkārtnē.

Reklāma
Reklāma

2000. gadā ūdenslīdējs Līks Vanrels 70 metru dziļumā uzgāja lidmašīnas atlūzas. Francijas valdība uz diviem gadiem apturēja meklējumus, taču, kad tie atsākās, lidmašīnas vraks tika izcelts no dzīlēm. Arhīva dati apliecināja – tieši ar lidmašīnu, kuras sērijas numurs bija 2734-L, Sent-Ekziperī devies savā pēdējā lidojumā.

Lidmašīnas detaļas bija izmētātas kilometru garā un 400 metrus platā joslā, tomēr cīņas pēdas uz tās neatrada. Kurš vainojams Sent-Ekziperī nāvē, un kādos apstākļos tā notikusi, tā arī nav konkrēti zināms, tomēr skaidrs, ka rakstnieks tika notriekts.

Vairāki vācu gaisa spēku “Luftwaffe” lidotāji pretendējuši uz šo apšaubāmo godu, tomēr dokumentālu pierādījumu nevienai no teorijām nav.

Sent-Ekziperī mirstīgās atliekas lidmašīnas tuvumā atrastas netika, tādēļ rakstniekam joprojām nav oficiālas kapavietas. Taču viņa vārds ierakstīts Francijas dižo personību Panteonā (tam gan bija nepieciešams īpašs rīkojums), to nes dzimtās Lionas lidosta, kalnu virsotne Patagonijā un pat asteroīds.

Savukārt lidmašīnas atlūzas glabājas Buržē Aviācijas un kosmonautikas muzejā.

Foto: Wikimedia Commons

…Bet uz kādas planētas roku rokā pastaigājas Mazais princis un tā radītājs…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.