×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
18. jūnijs, 2013
Drukāt

Piešķir jaunu dzīvi vecam kokmateriālam

Foto - Ausma LukšaFoto - Ausma Lukša

Īpašu iedvesmu daži kokamatniecības meistari rod, piešķirot jaunu dzīvi veciem kokmateriāliem. To vērtība slēpjas tieši padzīvojušā koka virsmā, ko laiks iezīmējis ar rievām kā grumbas pieredzes bagāta sirmgalvja seju, stāstot par visu, kas kādreiz piedzīvots.

 

Atšķirībā no masveidā ražoto mēbeļu un apdares materiālu bezpersoniskā dizaina no veciem dēļiem gatavoti interjera elementi izceļas ar oriģinalitāti.

Tiesa, liela daļa meistaru un ražotāju uzskata, ka vienkāršāk un drošāk izmantot koku, kura senatnīgais izskats panākts mākslīgi, liekot lietā dažādas vecināšanas tehnikas. Šim mērķim izmantotos ķīmiskos līdzekļus mēdz arī aizstāt ar dabai tuvākām alternatīvām metodēm, kuras gan katrs autors tiecas paturēt noslēpumā. Taču galvenā ideja ir viena – īsā laikā pakļaut izvēlēto materiālu īpaši skarbiem apstākļiem, kas vizuāli to ietekmētu līdzīgi kā vairāku gadu lietojums. Tādējādi nav jātērē laiks, meklējot vecus materiālus, turklāt var iegūt tieši tāda izskata un daudzuma materiālu, kāds nepieciešams projektam. Iznākums ir interesants un pārliecinošs, tomēr, ja senā koka dizains izvēlēts tā filozofiskā pamatojuma dēļ, zaudēts pats idejas kodols – katra dēlīša unikālais tēls, laika gaitā iegūtās fiziskās īpašības un struktūras maiņa, kā arī dabas resursu saudzēšana un otrreizējā pārstrāde.
kokgulta_17

Dizaina grupa “Sens koks” strādā ar īsteni latvisku mīlestību pret koku un uzsver, ka tas ir organisks, elpojošs materiāls un paliek dzīvs arī tad, kad esam to atzinuši par nederīgu. Tā vietā, lai ļautu tam priekšlaikus aiziet sapūstot vai sadegot, mēs varam dot tam cienījamas vecumdienas, rotājot mājokli. Katram meistaru darinājumam, gan to apskatot zīmola mājaslapā “senskoks.wordpress.com”, gan iegādājoties, pievienots stāsts par izmantotā kokmateriāla pagātni, kā arī par ideju, kas piešķīrusi tam tagadējo veidolu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+