×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
18. septembris, 2012
Drukāt

Pilsēta, kurā gribētu novecot


Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Ar svinīgu balvu pasniegšanas ceremoniju piektdien Ventspilī noslēdzās konkurss “Gada pašvaldība 2012”. Tika sveikti ne vien konkursa uzvarētāji, bet arī to izvirzītie cilvēki, kuri devuši lielu ieguldījumu savas pašvaldības sabiedriskajā dzīvē. 


 

Pieskaņojoties Eiropas gada tēmai, kas šogad veltīta aktīvai novecošanai un paaudžu solidaritātei, arī konkursa mērķis bija līdzīgs – veicināt pašvaldību atbalstu iedzīvotāju aktīvām vecumdienām un paaudžu sadarbībai, veselīgam dzīvesveidam, kā arī Eiropas Savienības vērtību popularizēšanai un sabiedrības iesaistei starptautiskajā sadarbībā.

Konkursu rīkoja Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā un Labklājības, Veselības, Izglītības un zinātnes un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Konkursa vērtēšanas komisija jūlijā desmit dienu laikā apceļoja visus Latvijas reģionus un apmeklēja 15 pašvaldības, kas pēc konkursa pirmās kārtas, kas notika reģiona mērogā, tika izvirzītas 
finālam.

Izvērtējot paveikto un apkopojot rezultātus, par Eiropas gada pašvaldībām šogad kļuva Ventspils pilsēta un Gulbenes novads.

 

Novads, pārpilns jauneklīgas enerģijas

Uzzinot konkursa rezultātus, Gulbenes novada domes priekšsēdētāja Sandra Daudziņa neslēpj, ka piedzīvots milzīgs gandarījums par iegūto visaugstāko novērtējumu. “Esam ilgi un mērķtiecīgi strādājuši un, protams, ne jau balvas dēļ. Konkursā tika vērtētas vairākas jomas, un, jau izlasot konkursa nolikumu, jutāmies spēcīgi, tāpēc arī nolēmām piedalīties. Tagad mums ir vēl lielāks stimuls strādāt. Gulbenē tiešām dzīvo daudz aktīvu cilvēku. Tad ir ļoti patīkami strādāt,” atzīst S. Daudziņa.

 

Vērtēšanas komisija, kuras sastāvā bija iekļautas arī “Latvijas Avīzes” žurnālistes, pārliecinājās par gulbeniešu pozitīvo enerģiju un radošajām idejām, kas pārpārēm nāk no tur strādājošajiem cilvēkiem. Novadā daudz paveikts sociālo pakalpojumu attīstībā, tiek veicinātas senioru aktivitātes.

 

Īpaši aktīvi Gulbenes pusē ir jaunieši – Gulbenes pilsētā viņiem ir pašiem sava mājvieta – jauniešu multifunkcionālais centrs “Bāze”, kas darbojas zem viena jumta ar pensionāru un invalīdu biedrībām. Savukārt Lejasciemā aktīvie jaunieši izveidojuši jauniešu centru “Pulss”. Šogad gulbenieši īsteno brīvprātīgā darba projektu “Kilograms piederības”, kurā piedalās gan pašu, gan ārzemju jaunieši no Francijas, Spānijas, Lietuvas, Ungārijas, arī Krievijas, gan Gulbenes seniori.

Novada domes priekšsēdētāja S. Daudziņa stāsta, ka gandarījums ir arī ikdienā no iedzīvotājiem saņemtais atbalsts, labs, uzmundrinošs vārds. “Ja, ejot pa ielu, pienāk klāt kundzīte vai kungs cienījamos gados un vienkārši pasaka paldies vai nu par saremontēto ielas posmu, skaisti noorganizētu pasākumu, vai kādu jaunu sociālā atbalsta formu. Tas ir liels stimuls strādāt.”

 

Ģimenei un senioriem draudzīga pilsēta
Pavsaldiba4_LV_11

Savukārt Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs nenoliedz, ka ir pagodinoši būt novērtētiem un saņemt Eiropas gada pašvaldības titulu. Ventspilnieku filozofija, domājot par gados vecākajiem iedzīvotājiem, ir šāda: arī cilvēkam solīdos gados ir tādas pašas tiesības uz dzīves kvalitāti kā gados jaunam un stipram cilvēkam.

Ventspils devīzei “Pilsēta ar rītdienu!” tagad var pievienot atzinumu: tā ir ģimenei un senioriem draudzīga pilsēta. Te ir labiekārtotas pastaigu takas, trenažieri brīvā dabā, velomaršruti. Īpaši tiek domāts par vides pieejamību – daudzi objekti ieguvuši “Zelta kruķa” balvu. Te piedāvā pavadoņa asistenta pakalpojumus un četrās vietās pilsētā – arī lasīšanu Braila rakstā.

Ventspilī darbojas vairākas aktīvas pensionāru biedrības, kuru pārstāvji iekļauti domes komisijās, kur senioru viedoklis tiek uzklausīts un ņemts vērā. Pensionāriem Ventspilī ir aktīvs dzīvesveids – viņi dzied koros, dejo deju kopās, sporto, brauc ekskursijās. Ne velti domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Ošenieks, uzrunājot vērtēšanas komisiju, atklāti pateica: “Ja es būtu cilvēks gados, gribētu novecot Ventspilī.”

 

Vecmāmiņu klubiņš un sargeņģeļi

Septiņas pašvaldības – Jelgava, Daugavpils, Liepāja, Rīga, kā arī Alojas, Balvu un Dobeles novads – ieguva augstāko novērtējumu atsevišķās nominācijās, bet atzinības balvas nopelnīja Jūrmalas, Valmieras, Kuldīgas, Dagdas, Rūjienas un Bauskas pašvaldība.

“Latvijas Avīzes” speciālbalvu – pulksteni un žurnāla “36,6” abonementu 2013. gadam “LA” mārketinga un sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Rumka pasniedza baušķeniekiem. Vērtēšanas komisijas desmit dienu ceļojums pa 15 pašvaldībām sākās tieši Bauskā, kur novada vadītājs Valdis Veips ar savu komandu vērtētājus sagaidīja ar vārdiem: “Bauskas novads ir novads, kur cilvēki grib dzīvot un strādāt. Pašvaldības mērķis ir pievilcīga un droša dzīves un darba vide, bet prioritāte ir sociālais darbs. Mūsu trumpji ir senioru aktīvā kultūras dzīve, un mēs lepojamies ar sasniegumiem veterānu sportā.”

Bauskas novadā darbojas mobilā brigāde jeb sargeņģeļi, kas mājās aprūpē cilvēkus, kuriem pašiem tas vairs nav pa spēkam. Bet īpaši aizkustināja Bauskā izveidotā vecvecāku atbalsta grupa, kur palīdzību var saņemt tās vecmāmiņas, kuru aprūpē atstāti mazbērni, kamēr viņu vecāki devušies peļņā uz ārzemēm. Šo projektu īstenojusi psiholoģe Ērika Pulkstene, un tas ir unikāls, jo palīdzējis vecmāmiņām noticēt sev, iemācīties daudz jauna un, galvenais, licis saprast, ka viņas nav vienas ar savām problēmām. Tagad Ēriku var droši saukt par uzņēmīgo vecmāmiņu draudzeni.

 

Uzziņa

Par Eiropas gada pašvaldību 2012. gadā Latvijā kļuvusi Ventspils pilsētas un Gulbenes novada pašvaldība.

Nominācijā “Pašvaldība starppaaudžu sadarbībai” par labāko atzīta Jelgavas pilsēta un Alojas novads.

“Pašvaldība senioru vērtības celšanai sabiedrībā” – Daugavpils pilsēta un Balvu novads.

“Pašvaldība veselīgam dzīvesveidam” – Liepājas pilsēta un Dobeles novads.

“Pašvaldība Eiropas Savienības vērtību popularizēšanai un iedzīvotāju iesaistei” – Rīgas pilsēta.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+