Pasaulē
Eiropa

Politologs: Latvijai Lielbritānijas izstāšanās no ES viennozīmīgi radītu negatīvas sekas 3

Latvijai Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) viennozīmīgi radītu negatīvas tendences un Latvijai ir izdevīgāk, ja briti paliek savienībā, aģentūrai BNS pauda politologs, Vidzemes Augstskolas lektors Jānis Kapustāns.

“Latvijai viennozīmīgi izdevīgāk, ka briti paliek savienībā. NATO skatījumā britiem uzreiz aiz ASV ir otra spēcīgākā armija, kas varētu kaut ko darīt un norisinās diskusijas, ka Latvijā varētu izvietot britu bataljonu vai rotu. Taču saistībā ar ES, runājot par savienības sankcijām pret Krieviju, briti par 80% ir tuvāk mūsu viedoklim, ka sankcijas ir jāturpina un pret Krieviju jāvēršas ar tādam kā spēka pozīcijām. Jo ES tomēr ir tādas valstis kā Itālija, Francija un citas, no kurām Krievija ir tālu un pieredze ar Krieviju mazāka, līdz ar to viņām liekas, ka vajadzētu draudzīgāk attiekties pret Krieviju. Britu pozīcijas tomēr ir tuvākas Baltijas un Polijas pozīcijām,” sacīja Kapustāns.

Tāpat arī runājot par Latvijas tautiešiem, kas pašlaik strādā Lielbritanijā, politologs pauda, ka esot bijušas diskusijas, ka izstāšanās gadījumā šiem cilvēkiem varētu palūgt aizbraukt no Apvienotās Karalistes.

“Es gan tam īsti neticu, bet zināmas diskusijas šajā jautājumā ir bijušas. Te gan jāatceras, ka arī pirms apvienotā karaliste iestājās ES, notika migrantu pieplūdums, kura laikā patiešām pārāk daudz ieceļotāju iebrauca karalistē. Īpaši poļi,” pastāstīja Kapustāns, norādot, ka migrantu pieplūdums ir viens no iemesliem, kāpēc britu sabiedrība negatīvi vērtē dalību ES.

Kapustāns gan uzsvēra, ka pašlaik referenduma iznākumu grūti prognozēt, jo arī Skotijas referendums par izstāšanos no Lielbritānijas parādījis, cik neprognozējami šādi referendumi var būt [Skotija referendumā ar 55,3% balsīm noraidīja iniciatīvu par izstāšanos no Lielbritānijas].

Eksperts norādīja, ka pašlaik pēc aptaujām un banku viedokļiem spriežot, izskatās, ka Lielbritānijas palikšanai Eiropas Savienība ir nedaudz lielāks atbalsts – aptuveni 60% pret 40%, taču “šādas lietas var ātri mainīties, jo esot liels skaits neizlēmušo”.

“Starp britiem uzskats, ka ES ir kas slikts, ir gana populārs, arī es pats to esmu piedzīvojis. Daudzi domā, ka ES ir vainojama daudzās britu neveiksmēs,” sacīja Kapustāns, paužot ka daudz maz objektīvi rezultāti aptaujās būs redzami pāris dienas pirms paša referenduma. Kā iemesli skatīties uz dalību ES, britiem esot jau minētais ekonomisko migrantu skaits Lielbritānijā, Grieķijas ekonomiskā krīze, kā arī bēgļu situācija Eiropā.

Referendums par Lielbritānijas turpmāko dalību Eiropas Savienībā apvienotajā karalistē notiks 23.jūnijā.

LA.lv