Latvijā
Politika

Politologs: Šobrīd ir ļoti būtiski sabiedrībai skaidrot Kaimiņa aizturēšanas iemeslus32


Politologs Filips Rajevskis.
Politologs Filips Rajevskis.
Foto – LETA/Ieva Čīka

Ir ļoti būtiski, lai tiesībsargājošās institūcijas šobrīd sabiedrībai skaidrotu deputāta Artusa Kaimiņa (KPV LV) aizturēšanas iemeslus, aģentūrai LETA sacīja politologs Filips Rajevskis.

Viņš skaidroja, ka radusies situācija tiesībsargājošajām iestādēm ir ļoti liels izaicinājums, jo sabiedrība raudzīsies, cik pamatots šis process ir bijis. “Kopumā sabiedrības uzticēšanās valstij ir ļoti zema, tādēļ šīm institūcijām ir ļoti jāpiestrādā pie komunikācijas, lai spētu izskaidrot, kādēļ bija nepieciešama šāda rīcība un kādi ir tās cēloņi,” teica Rajevskis.

Politologs vērsa uzmanību, ka ļoti daudzi cilvēki vēlas iegūt skaidrojumu, abstrahējoties no Kaimiņa personības, kādēļ deputāts tiek aizturēts parlamentā. Viņš šādu tiesībsargājošās institūcijas darbu vērtēja kā ļoti skaļu pozīciju. “Deputāts tiek demonstratīvi, uzreiz pēc balsojuma, aizturēts parlamentā. Tas uzliek par pienākumu institūcijām pacelt noslēpumu priekškaru un iedot skaidrojumu, kāpēc tas tā notiek,” uzsvēra eksperts.

Pēc Rajevska domām, pagaidām šie notikumi neliks “KPV LV” atbalstītājiem no partijas distancēties. “Ņemot vērā pozīciju pret pastāvošo kārtību, tas vēlreiz partijas atbalstītājiem apliecina, ka partija ir pret pastāvošo kārtību un to, ka “KPV LV” ir īstie cilvēki, kas šādi domājošu sabiedrības daļu pārstāv un arī vēlas radikālas izmaiņas valstī,” sacīja politologs.

Viņš skaidroja, ka pirms vēlēšanām partijām visvairāk nepieciešama nauda, tādēļ paaugstinās riski, ka partijas lieto kādus neatļautus veidus, kā finansēt savas priekšvēlēšanu vajadzības. Vienlaikus politologs nedomā, ka notiekošais ir inspirēts no citām politiskajām partijām. “Pie tā, cik daudz ir bijusi publiska informācija par to, ka partijai ir visādi brīnumi ar finansēšanu, tad institūcijām ir jāreaģē un jāpārbauda, kas notiek,” piebilda Rajevskis.

Savukārt politologs Jānis Ikstens aģentūrai LETA skaidroja, ka pēdējā laikā notikušas vairākas dažādas aizturēšanas, tomēr nav īsti skaidrības, par ko un cik pamatoti. Pirms vērtēt ietekmi uz politisko spēku, esot jāsaprot, vai izveidojusies situācija ir tiesībsargājošo institūciju pārcentība, vai tomēr tiešām ir pamats bažām.

“Iespējamās sekas šai partijai prognozēt ir grūti. Ja izrādīsies, ka pastāv problēmas, tas apstiprinās tikai iepriekš publiskajā telpā figurējošo informāciju. Ja tas viss savijas kopā vienā virvē, tad tā ir virve, kurā partija var politiski pakārties,” teica Ikstens.

No sabiedrības iespējamas divas diametrāli pretējas reakcijas, skaidroja politologs. Viena no reakcijām būtu tāda, ka partijas lielākie atbalstītāji domātu, ka partija ir vienīgie cīnītāji pret korupciju, ļaunajiem politiķiem, un tagad viņiem atriebjas. Šādu cilvēku skaits varētu ļoti strauji pieaugt, ja apsūdzības izrādīsies nepamatotas, pieļāva Ikstens. Savukārt otra sabiedrības daļa tagad varētu teikt, ka “mēs tā jau domājām”, sacīja eksperts.

Jau vēstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis kopumā trīs personas, noskaidroja aģentūra LETA.

KNAB darbinieki šodien Saeimā aizturēja deputātu Artusu Kaimiņu (KPV LV). Tāpat KNAB šodien veica kratīšanu pie partijas “KPV LV” valdes locekļa Ata Zakatistova un uzņēmēja Viestura Tamuža. “KPV LV” līdzpriekšsēdētāja Linda Liepiņa šodien žurnālistiem apstiprināja, ka starp aizturētajiem ir Zakatistovs.

Saistītie raksti

KNAB šodien izplatītajā paziņojumā presei par trim aizturētām personām partijas nosaukums un aizturēto vārdi gan netiek atklāti. KNAB apliecina, ka kriminālprocesā tiek veiktas nepieciešamās procesuālās darbības, tādēļ, lai netiktu apdraudēta tā gaita un patiesības noskaidrošana, pagaidām plašāka informācija netiks sniegta.

KNAB paziņojumā presei apstiprina, ka kriminālprocess sākts pēc trim Krimināllikuma pantiem – par politiskās organizācijas nelikumīgu finansēšanu, par ko draud brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods, par starpniecību politiskās partijas nelikumīgā finansēšanā, par ko arī draud brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods, kā arī par partijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu un izspiešanu, par ko draud brīvības atņemšana līdz trim gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods.

Šodien gan Saeima deva piekrišanu tikai Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai.

Video no partijas “KPV LV” vadības preses konferences:

Video – Karīna Miezāja

LA.lv