×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. jūnijs, 2014
Drukāt

Prast lieliski dzīvot Latvijas laukos
. Konkurss “Radām novadam” (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Pēc dažām dienām beigsies pirmais posms konkursam “Radām novadam”, kura ietvaros 18 studentu komandas vairāk nekā divus gadus centīsies praktiski veicināt ekonomisko izaugsmi Latvijas novados. Konkursa pirmais fināls būs vērojams LTV1 1. jūlijā plkst. 22.10, kad komandas iepazīstinās ar saviem turpmāko divu gadu plāniem novados un cīnīsies par pirmo balvu – 10 000 eiro. “LA” turpina iepazīstināt ar komandu plāniem.

Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas 13 studenti strādās Madonas novada labā. Jaunieši ar līdzīgu ideju jau startējuši augstskolas biznesa inkubatorā. Šoreiz piedalīties pamudinājusi spēcīga motivācija un cilvēcīga vēlme risināt mūžseno jautājumu – kā veidot jaunas darba vietas, attīstīt ražošanu un pārdošanu. Komandas līderis Eduards Laķis teic, ka tas arī esot viņu mērķis – veicināt lielāku naudas plūsmu novadā, pārdodot un radot jaunas darba vietas. Pamatā komanda koncentrēšoties uz dažādu esošo novada uzņēmumu preču noieta attīstīšanu, lokālā patēriņa veicināšanu.

Svaigu un netradicionālu skatījumu uz Mazsalacas novada attīstību nākamajos gados cer sniegt piecu jauniešu komanda, kas pārstāv Vidzemes Augstskolu. Viņi konkursā paredzējuši ne vien dot labumu novadam, bet arī īstenot savas biznesa un profesionālās karjeras idejas. “Ticam, ka jāizvēlas tāda profesija, kas pašiem ir tuva sirdij, – to arī vēlamies šajā projektā darīt,” saka komandas kapteinis Jānis Akmentiņš. Studentu grupa plāno izveidot Mazsalacas novadā vismaz piecas darba vietas gada laikā. Paredzēts veidot velosipēdu ražošanas uzņēmumu, kā arī palīdzēt attīstīt novadnieku biznesa idejas. Tikšot strādāts arī pie novada tūrisma potenciāla veicināšanas. Jaunieši gatavi sniegt gida pakalpojumus, vadīt ekskursijas lauku saimniecībās un attīstīt lauku tūrismu. Tā kā ideju jauniešiem ir daudz, viņi patlaban apzina cilvēkresursus un meklē papildspēkus savai komandai.

Trīs studentes no Ekonomikas un kultūras augstskolas konkursā pārstāv Apes novadu. Dažādu notikumu dēļ vēl pirms konkursa jaunietes sapratušas, ka vēlas doties prom no lielpilsētas, strādāt un pelnīt naudu novadā, dibinot savu uzņēmumu. Uzzinot par konkursu, nolemts ideju apvienot ar jau esošajiem plāniem. Meiteņu mērķis gan sniedzoties pāri konkursa norises termiņam – viņas vēlas risināt sociālās problēmas novadā. Vēlas, lai no ārzemēm un pilsētām novadā atgriežas aizbraukušie jaunieši ar ģimenēm, kā arī paliek vēl šobrīd dzīvojošie. Komanda paredzējusi strādāt ar bērniem un jauniešiem – mācīt viņiem strādāt izklaidējoties un izklaidēties strādājot. Sadarbojoties ar novada tūrisma cilvēkiem, plānots piesaistīt garām uz Jūrmalu braucošos, Krievijas un Igaunijas tūristus, kā arī Latvijas iedzīvotājus. “Vēlamies, lai ar mūsu Vidagu ir līdzīgi kā ar Cinevillu – visi zina, kas un kur tā ir, un ir ieinteresēti atbraukt un paskatīties, cik lieliski mēs protam dzīvot Latvijas laukos,” saka komandas lokomotīve Anete Reķe. Novadā meitenes ieplānojušas attīstīt mājražošanu un, izveidojot kopīgu novada preču zīmi, iziet tirgū. Tas ļaušot nodarbināt pensionārus, jauniešus, bezdarbniekus, arī invalīdus bez nekādu speciālu darba apstākļu nodrošināšanas. Iedzīvotāji varēs likt lietā savus talantus, hobijus, īpašas prasmes un gūt papildu ienākumus. Vēl viņas vēlas dibināt savu uzņēmumu, kas radīs unikālus eko interjera priekšmetus – dārza mēbeles un dekoratīvus interjera priekšmetus no materiāliem, kas savu primāro uzdevumu jau ir izpildījuši.

Četri studenti no Rīgas Tehniskās universitātes veicinās ekonomisko izaugsmi Burtnieku novadā. Jaunieši ir pārliecināti, ka jaunu produktu izstrādei divu gadu laika rāmis ir ļoti ierobežojošs, tāpēc par daudz reālāku konkursa ietvaros uzskata ideju realizēšanu pakalpojumu sektorā. Komandas kapteine Renāte Lukovska teic, ka galvenais esot, lai radītais produkts vai pakalpojums būtu “eksportējams” arī ārpus novada robežām un nebūtu vien kaut kas lokāli pieejams un izmantojams. Šobrīd komandas ieceru “filtrā” cirkulē idejas gan tūrisma, gan aktīvās atpūtas, gan ar personisko drošību saistītu produktu ražošanas sfērās.

Uzziņa


Vairāk par konkursu www.radamnovadam.lv

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. vienīgais ko Reķe var radīt ir prieka māju, kur viņai un mātei strādāt……

Draugiem Facebook Twitter Google+