×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
8. aprīlis, 2015
Drukāt

“LA” eksperiments pierāda: ierēdņi izplata tikai negatīvos viedokļus par 16. martu (37)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Latvijas Avīze” eksperimentā pārliecinās, cik selektīvi Ministru prezidentes birojs attiecas pret iedzīvotāju viedokļiem un ministru informēšanu. Privātpersonas vēstuli ar aicinājumu aizliegt 16. marta gājienu birojs izplatīja visām ministrijām, bet identisku cita cilvēka iesniegumu, kurā pausts atbalsts leģionāriem, ignorēja.

Marta sākumā rakstīju, ka Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (“Vienotība”) birojs visiem ministriem pārsūtījis vēstuli, kurā kāda pusanonīma persona A. Grigors savā un nenosauktu domubiedru vārdā mudina aizliegt leģionāru gājienus Rīgā, jo tie apkaunojot Latvijas valsti, kā arī apgalvo, ka leģionāriem nebija nekāda sakara ar cīņu par Latvijas brīvību. Minētā vēstule ministriem esot pārsūtīta tikai zināšanai, ka sabiedrībā pastāv arī šāds viedoklis, toreiz taisnojās amatpersonas. “Tas arī nav nekas ārkārtējs. Ja privātpersona iesniegumā vēršas pie premjeres un lūdz ar savu viedokli iepazīstināt arī ministrus, tad tas tiek darīts,” apgalvoja Valsts kancelejas pārstāve. Tomēr, kā “LA” pārliecinājās, premjeres birojs uzskata par vajadzīgu ministrus iepazīstināt tikai ar leģionāru kritiķu, nevis atbalstītāju viedokli.

Pēc šī notikuma kopā ar profesionāliem vēsturniekiem sagatavoju un ar pseidonīmu Guntis Liepiņš nosūtīju premjerei vēstuli, kurā pausts pretējs viedoklis. Balstoties uz vēsturiskiem faktiem (politiķu dokumentiem, virsnieku ziņojumiem, izdzīvojušo leģionāru aptaujām), tajā paskaidrota leģionāru motivācija karot par Latvijas brīvību. Tāpat atgādināju, ka līdz pat 1998. gadam politiķi un militārpersonas nekautrējās piedalīties leģionāru piemiņas gājienā. Vēstulē pat nebija aicinājuma ministriem piedalīties leģionāru gājienā vai publiski to atbalstīt. Tā vietā pielikumā pievienota 1998. gadā pieņemtā Saeimas deklarācija “Par latviešu leģionāriem Otrajā pasaules karā”. Šajā dokumentā pausta Latvijas oficiālā nostāja par Latviešu leģionu un noteikti divi pienākumi valdībai: pirmais – prasīt no okupētājvalstīm un to tiesību pārņēmējvalstīm, lai tās kompensētu Latvijas pilsoņiem zaudējumus, kas radušies sakarā ar prettiesisku mobilizāciju okupētājvalstu armijās, otrais – rūpēties par latviešu karavīru goda un cieņas aizskārumu novēršanu Latvijā un ārzemēs. Vēstules noslēgumā “G. Liepiņš”, tāpat kā A. Grigors, pievieno lūgumu pārsūtīt viņa vēstuli un tai pievienoto deklarāciju visiem ministriem, jo viņi, iespējams, par šo Saeimas pieņemto dokumentu nav informēti vai piemirsuši.

Diemžēl šo lūgumu Ministru prezidentes birojs neuzskatīja par vajadzīgu ņemt vērā.

Kā noskaidroju vairākās ministrijās, ne “G. Liepiņa” vēstuli, ne tai pievienoto deklarāciju premjeres birojs ministriem nav pārsūtījis. Vien pašās marta beigās, kad visi leģionāru pasākumi jau bija mierīgi beigušies, uz vēstulē norādīto adresi saņēmām sausu atbildi – sak, paldies par jūsu pausto viedokli leģionāru dienas sakarā, bet Latvijas valsts savus kritušos piemin Lāčplēša dienā 11. novembrī, bet 16. marts nav oficiāla piemiņas diena, tādēļ valsts augstākās amatpersonas un ministri piemiņas pasākumos pie Brīvības pieminekļa nepiedalās. Turklāt atbildi parakstījusi nevis premjere vai viņas biroja vadītājs Ringolds Arnītis, bet gan Ministru prezidentes padomniece juridiskajos jautājumos Ilze Skrodele.

Diemžēl neviena no šīm amatpersonām vairākas dienas tā arī nespēja atbildēt uz “LA” lūgumu paskaidrot, kādēļ pret iedzīvotāju iesniegumiem ir tik atšķirīga attieksme. Savukārt Valsts kancelejas Komunikācijas departamentā zināja tikai to, ka Liepiņā vēstulē minētā deklarācija esot pieejama internetā, Saeimas mājas lapā un ka saskaņā ar labas pārvaldības principiem publiski pieejama informācija netiekot atkārtoti pārsūtīta. Tas gan nepaskaidro, kādēļ netika izplatīts arī “G. Liepiņa” viedoklis, kas nav publicēts oficiālajos interneta resursos.

Politologs Filips Rajevskis Ministru prezidentes biroja rīcībā saskata nepārprotamu pārkāpumu. “Svarīgākais, ka valsts pārvaldei jādarbojas konsekventi un jāievēro vienlīdzīga attieksme pret iedzīvotājiem. Tas ir fundamentāls pamats, kas ir iestrādāts mūsu Satversmē, likumos un galu galā – pat uzrakstīts uz valdības sēžu zāles sienas. Turklāt šādā gadījumā tiek pārkāpta tiesību vienlīdzība. Persona, kuras lūgums izplatīt viedokli netika izpildīts, tiek nostādīta nevienlīdzīgākā situācijā attiecībā pret personu, kurai identisks lūgums tika apmierināts,” skaidroja politologs. Viņš arī ar nožēlu atzina, ka konsekvences trūkums Latvijas politikā ir ilgstoša vaina un lēmumi bieži tiek pieņemti vai grozīti, vadoties no politiskā izdevīguma, nevis labas pārvaldības un tiesiskuma normām.

Citi eksperti arī norādīja, ka, izplatot tikai vienas puses viedokli, amatpersonas maldina valdības locekļus. Piemēram, šajā gadījumā ministriem tiek radīts iespaids, ka sabiedrībā dominē negatīvs noskaņojums par leģionāru dienas gājienu.

G. Liepiņa vēstule

Premjeres biroja pārsūtītais raksts ministriem

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. Nav jau pārsteigums kad valdība censorē tautas patiesās saprašanas par vēsturiskiem notikumiem; droši vien gaida kad tie kas cīnijās pret Okupācijas spēkiem nomirst, jo vecāki ir jau kļuvuši. Tad vieglāk būtu izplatīt melus par Latvija Legionāriem, kaut vai pat Nuremburgas jūrija viņus attaisnoja, un izlikties kad 16. Marts ir tikai ikdiena. NATO protams ir svarīgs Latvijai un citām Baltijas nacijām, pat visai Eiropai kopīgi jāpretojās Putinam; bet tas nenozīmē, NATO, un arī ASV valsts (kas karoja tai pat pusē kā Krievija Otrā Pasaules karā) pēc, mums ir visos veidos jāpielāgojas viņu netaisnīgigajam perspektīvam par Latvijas vēsturi un jākaunās par Legionāru darbību, jo Latvija zinna to patiesību un būtu labi kad tā pieņemtu drosmi, nepiečurātu savās biksītēs ja kāds pretējās un nevēl atļaut pat ne-oficiāli pieminēt 16. Martu un to nozīmi Legionāriem. Vai tad pietiekoši nēsam lasijuši par Krievijas trolliem kuri mēdz visas medijas mēģināt kontrolēt?! Būtu laiks tos izdzīt ārā no mūsu valdības!

 2. Mūsu prokrieviskā valdība ar antipatrioti Straujumu priekšgalā klanās “krievu lācim”. Kauns!

 3. es arī piekrītu tiem pilsoņiem, kuri uzskata, ka tā reālā vara jau tā humāni, bez politiskām mahinācijām, nekad tautai atdota netiek.
  Arī mūsu “dziesmotā revolūcija” to nepanāca. Tā „padomju impērija” vienkārši sabruka un mūsu tālredzīgākie „komunisti”, – lai glābtu savas pakalpiņu ādas no tautas dusmām un taisnīgas tiesas, tie neatdeva varu likumīgajiem un okupācijā cietušajiem pilsoņiem, bet steidzīgi pieņēma „neatkarības deklarāciju” paši un …nosodījuma vietā kļuva par „varoņiem”.
  Un redzot, ka viņu vara apdraudēta netiek, uzdrīkstējās noslēgt arī līgumu ar okupētājvalsti par okupācijas seku saglabāšanu – tās “dzīvā spēka” atstāšanu (militāristu un to ģimeņu, draugu un radu „brīvu izvēli”) okupētajā teritorijā; tā sakot – okupantu priekam un pašu drošībai!

 4. Valsti pāŗvalda nodevēji! Atbildēt

  ILZE PĒTERSONE 8. aprīlis, 2015 17:52 Atbildēt

  Visu cieņu “Latvijas Avīzes” žurnālistam, kas ar vienkāršu paņēmienu atmaskoja Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas patieso attieksmi pret Latvijas karavīriem, kas ziedoja pat savas dzīvības, lai nepieļautu Krievijas komunistiem un čekistiem vēlreiz okupēt mūsu valsti.

 5. Un vai gan tautai bija kaut mazākās šaubas, ka kangaru un nodevēju perēklī kā citādi var būt? Visus 25 gadustas vien no varturiem ir darīt, kā nīcināts un nicināts viss latviskais un patriotiskais! Vai citādi rokām un kājām no okupantiem atbrīvotā valstī normāla, īsta tautas vara saglabātu okupantus milzīgā skaitā un cīnītos par to privilēģijām pret savu pašu tautu un izdabātu agresoriem kremlī ?

 6. Raksts lieliski paraada ‘zalo cilvecinu’ darbibu Latvija – tik taalu esam nonaakusi 25 ‘netkariibas’ gados…

 7. Tieši tāda pat iemesla dēļ nu jau 20 gadus nevar un nevar čekas maisus izrevidēt , acīmredzot nepieklājīgi slikta aina pavērtos kad izrādītos ka pie varas esošajiem , viņu ierēdnīšiem un viņu radiniekiem padomijas laikā gadījusies ” šaize ” .

 8. Visu cieņu “Latvijas Avīzes” žurnālistam, kas ar vienkāršu paņēmienu atmaskoja Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas patieso attieksmi pret Latvijas karavīriem, kas ziedoja pat savas dzīvības, lai nepieļautu Krievijas komunistiem un čekistiem vēlreiz okupēt mūsu valsti.

 9. …. Zulis ir lietas kursa … parejie pieskaras vai aizsauj garam gauzai patiesibai sodienas Bezabrene … vai ari atskano Kremliskos trollu pantinus …

  … Ari manisprat, novertejot valdoso partiju virzienu un darbibu, jau no 1990 gadiem, janak pie sledziena, ka vecas nomenaklaturas politiku ieliktie, pasargatie ieredni un darbinieki, AR DAUDZIEM IZNEMUMIEM, ka ari to jaupienemta izlase valsts instituciju un adminastrativas strukturas kadros, veljoprojam kalpo sis vel esosas nomenaklaturas uzstaditiem dazu partiju ministriem – valstij kritiskas ministrijas … vai/un ministru ideologiskam ‘ interesem ‘, kas biezi neatbilst vinu dotam zverastam LR Satversmei un ignore Valsts Kriminallikuma uzliktos pienakumus aizstavet nacionalas valsts intereses !

  … Un tas turpinas jau 20 gadus, dazreiz vel nezinamu iemeslu del … varbut aiz politiskiem iemesliem, varbut iepriekseji nodota zverasta primaritarei … vai ari zem iestajusa stressa kalpojot vairakam nevaltstiskam interesem … un tadejadi rodot garigas slimibas iestasanas simptomus, bet varbut latvietim ar nodotas lojalitates izraisitam zemapzinas mokam, varbut par izveleto dzives veida moralo vektoru … u.t.t. !

 10. Izlasot tikia virsrakstu – bet es arī uzskatu, ka 16.marts ir galīgi garām.
  Esmu liela Latvijas patriote.

  Man šķiet, ka hotleram nekad nevienā prātā nebūtu nācis dot Latvijai brīvību. Ar to arī viss izteikts.

  Mūsu vistuvākie sabiedrotie būtu bijuši angļi un amerikāņi, kā to parādīja arī pēckara laiks, bet diemžēl psrs bija pārāk liels svars lai pieprasītu sev teritorijas.

  fašistiskā vācija ir tikai viens no 2 agresoriem kā visā Eiropā tā arī Latvijā.

  • Žēl ka lasiet tikai virsrakstus, tad nevajadzētu nonākt tik neapskaužamā stāvokli kas pilnīgi pretēji jūsu apgalvojumam par savu patriotismu, parāda cik maz jūs saprotiet no valsts vēstures un lietas būtības.
   Jums absoluti nav saprašanas par leģionāru lomu un pūšiet padomijas taurītē, ko tik izveicīgi mēģina mums iesmērēt PSKP vecbiedri, kuri tagad tēlo tādus pašus patriotus kā Jūs.

 11. Tādi esam …

 12. Tāds ir rīkojums “no augšas” (lasi – ložas)…

 13. Pēc šīs žurnālista izpētes Straujumai vajadzētu visu savu biroju atlaist. Tāpat jau valdība un premjere bauda neuzticību, tad vēl visādi biroji to tikai padziļina, tātad – faktiski spēlē par labu krievijai vai tās vestajam “hibrīdkaram”.

 14. Rinkēviča gara bumbieri nu gan ir ko vērts, nezin vai tā nebija reformu partija, kas ar tankiem gribēja Saskaņu dabūt valdībā. Un tagad apsaukāt NA par valsts ienaidniekiem, nu tas acīm redzot tāpēc, kā NA aizstāv tradicionālās vērtības un ģimenes, nevis tos, kas lielās ar savu netradicionālo orientāciju. Nekad neesmu varējis saprast, kāpēc, kādam bija jāzin, ar ko Rinkēvičš guļ. Lai katrs guļ , ar ko grib, kāpēc tas jānēsā apkārt gājienos un karnevālos. Vēl tik trūkst, ka skolās arī mēģinās to sērgu ieviest, Viņķele jau bērnu dārzos sāka pārtaisīt Kārli par Karlīni. Labi, ka viņu vismaz Vienotības valdē neielika.

  • Vai maz saprati par ko raksts- ne jau par Rinkēviču!
   Taču Vienotība gan izliekas par savējo partiju. Cerēsim uz šīs zvaigznes norietu!

 15. IEREDŅAS Latvijā ir savairojušies neproporcionāli daudz, salīdzinot ar citām valstīm. Daudzie IEREDŅAS kavē valsts un tautas attīstību, sākumā visiem būtu jāpalielina algas, tad katrs otrais jāatlaiž. Būs algu ietaupījums un pie viena tīrāks gaiss.

 16. Straujumas birojā vajag taisīt tīrīšanu. tur , acīmredzot nolasījušies partorgu un čekistu pēcteči. Tie droši vien 9. maijā deso uz Pārdaugavu, lai godinātu mūsu okupantus, kas ar plintēm apsargāja represēto vagonus, kas novāca latviešu virsniekus Litenē, kas aizsūtīja labākos latviešu virsniekus, lai paliek Šmita kalna pakājē. Vai tiešām latvietim kāds okupants var aizliegt nolilkt ziedus pie par viņa paša vai viņa senču saziedoto naudu celta pieminekļa. Kādā valstī mēs dzīvojam? Ne jau sarkanbaltsarkanais karogs, bet sarkanais te joprojām godā ar visu sirpi un āmuru.

 17. Šis žurnālists vai nu pats ir ārvalstu aģents vai vienkārīs ir “useful idiots” viņu rokās.. Vienīgais ko šis eksperiments dod ir, ka kremļa troļļi var kārtējo reizi musināt cilvēkus pret savu valdību. Tiešām domājat, ka MP, valdībai, birojiem un ierēdņiem nav citu svarīgāku darbu kā ņemties ap 16.martu?

  • Nedzen te demagoģiju vecīt!
   Ne jau žurnālistos ir tā vaina , bet valdībā! Visvairāk cilvēkus pret valdību musina pati valdība ar savu rīcību! Musina neatlaidīgi, pārliecinoši! Un cepuri nost to žurnālistu priekšā, kuri uzdrošinās cilvēkiem parādīt šīs valdības īsto būtību!

  • jaa, piemeram, spriest parkopdzives likumu…, biteem uz saeimas jumta… Vinjiem tur augshaa vajadzeetu nokaapt zemee un apskatiities. Kasnotiek uz zemes…

 18. Neesmu pārsteigts. Mūsu valdībā rozā krāsa ir 50 gadu laikā līdz nejēdzībai iezīdusies un ka tā nav mūsu karoga krāsa, laikam nav arī neviena, kas šo starpību spētu ,,augšai“ izskaidrot.

 19. Esiet modri, turiet acis un ausis vaļā, lai okupantu sērga jūs neapčakarē patriotiskos tautiešus uzdodot par ienaidniekiem. Okupanti lieliski prot izmantot nodevību un paši palikt ēnā. Paļaujieties TIKAI uz saviem apsvērumiem, kas balstīti uz faktiem.

 20. vai tik ne tāpec ka Atbildēt

  te dzžu labu uztverē aicinājums netracināt tautu bet pieminēt lestenē , jau skaitās ” negatīvs viedoklis” nav pret 16 martu un piemiņu, ir pret cirka izrādi pie pieminekļa

  • Par latviešu tautas brīvību Atbildēt

   Brīvības piemineklis ir celts par latviešu tautas saziedotiem līdzekļiem un nolikt ziedus par brīvību no okupantu ieročiem kritušajiem latviešiem pie tā varēs VIENMĒR.

  • Mācieties vēstures Atbildēt

   Jaunieši, nekāpjiet uz veciem grābekļiem!
   Ne tikai no friču, bet arī no padomju okupantu rokām kritušajiem tautiešiem gods un mūžīga slava.

  • 16.marts netracina,un cirka izrādi nerīko kritušo pieminētāji,bet gan svešas,nepieklājīgas,nepiederošas personas,kuras vienreiz vajadzētu ietupināt uz 15 diennaktīm,lai pasēž un pārdomā dzīvi.

 21. Grūti būt žurnālistam, ja visur rādās sazvērestības. Īstenībā viegli, jo tad ažiotāža un sensācijas rodas pašas no sevis, tikai ko šis vērtīgais eksperiments deva valstij? Vai žurnālists var lepni teikt, ka ar šo kursa darbiņu/tendenciozo rakstu ir ko labu paveicis valsts labā? Diemžēl arī LA nolaižas līdz dažu labu melu portālu līmenim..

 22. Tie boļševiki(komunisti) jau valda 15gadus pār (brīvo) Latviju un latviešiem. Ar viltu un meliem
  sagrāba varu,nelaižot inteliģenci un tautu pārvaldīt valsti. Viņi tak baidās no tautas un izglītotiem
  cilvēkiem. VDK MAISI- VALSTS NOSLĒPUMS. Parto jau godīgiem cilvēkie ir liegta pieeja valsts
  noslēpumam. Dzīvojam blēdīgā un zaglīgā valsts iekārtā – (demokrātijā)…

 23. Kāds režīms valda, tādam režīmam ierēdņi kalpo. Pie mums caur paša iedibināto daudzpartiju sistēmu valda pārkrāsots padomju režīms, kam visus šos gadus ir bijusi neafišēta sadarbība ar kremli. Arī viss ierēdņu aparāts kalpo šim režīmam. Viss, kas atbilst kremļa interesēm šeit tiek veikli realizēts, bet viss, kas kremļa interesēm neatbilst dažādu “iemeslu” vai “kļūdu” dēļ realizēts netiek. Viss, kas nāk Maskavas interesēm par labu, ar dažādiem “aiz matiem pieviktiem” argumentiem tiek pamatots un apstiprināts, bet tas, kas kaitē Maskavas interesēm ar tādiem pašiem “aiz matiem pievilktiem” argumentiem tiek noraits. Tā, lūk, dzīvojam!

 24. ka Legionari cinijas par Latvijas brivibu Atbildēt

  Ir no vacu okupacijas laika efektigi kultivets un joprojam iedarbigs, maldinoss mits kas neatbilst nekadai vesturiskai patiesibai. Tas atbilst ta briza psihologiskai vajadzibai. Kurs latvietis gan negribetu cinities par Latvijas brivibu. Bet Legiona uzdevumos Latvijas briviba nespeleja ne mazako lomu. Ostlande nav Latvija. Vai Legions cinijas par brivu neatkarigu Ostlandi?? Teikt, ka Legions cinijas par Latviju varbut daziem taja laika pataisija sadarbibu ar savas valsts okupantiem, laupitajiem un bendem mazliet ciesamaku.. Jo tadi netikvien tie krievi bet ari tie vaciesi bija.
  Legions bija nekas cits ka liela tragedija. Bez saubam legionari cinijas varonigi. Tas ir pilnigi nenoliedzams. Bet ja tu negribi mirt, tev ir ari varonigi jacinas. Tas ari ir greks, ka tik daudz latviesu zeniem bija okupantu pavelu del jaiet boja.

  • Vai tu, tuvojoties 9. maijam, arī stāstīsi, ka tie latvieši, kuri cīnījās padomju impērijas karaspēkā necīnījās par Latvijas brīvību? Un ka padomju armijas uzdevumos Latvijas brīvība nespēlēja nekādu lomu, jo PSRS nav Latvija? Un ka tā bija sadarbošanās ar savas valsts okupantiem, laupītājiem, bendēm….????
   Protams ne!! Tad tu runāsi par toleranci, par to, kādu atbrīvošanu no fašisma mums atnesa varonīgie padomju karavīri, par to, ka viņi ir pelnījuši piemiņu, ka viņiem ir uz to tiesības u.t.t.t.t
   Nelietīgs demagogs – lūk, kas tu esi!

  • Pieminot tikai Ostlandi tiek aizmirsts par 1944.gada Eiropas hartu, vai tā saucamo Šarlotenburgas deklarāciju, kas paredzāja izveidot Eiropas valstu konfederāciju (Vācija, Norvēģija, Igaunija, Latvija, Dānija, Bohēmija-Morāvija,Itālija, Francija,Ungārija, Rumānija un Horvātija). Konfederācijas principi tādi paši kā pašlaik Eiropas Savienībā.

 25. Tāpēc jau bija vajadzīga Zolitūdes katastrofa, lai izveidotu tādu ministru prezidentu un to biroju. Baidos, ka Straujuma tur vispār kādu lomu spēlē.

 26. Laikam jau valdībai nav nekādas teikšanas (sākot jau ar ierēdņu nesalīdzināmi lielākajm algām)!

Draugiem Facebook Twitter Google+