Uncategorized

Pret ērču encefalītu potējas par spīti vakcīnas cenai 0

Foto – Karīna Miezāja

No šā gada 1. janvāra pieaugušajiem domātās ērču encefalīta vakcīnas cena pieaugusi par 40% jeb 7 – 10 latiem. Zāļu valsts aģentūra (ZVA) to skaidro ar faktu, ka vienīgais zāļu ražotājs, kas šobrīd to piegādā Latvijas tirgum – “Baxter AG” –, mainījis cenu politiku un arī citviet Eiropā pārdod to ievērojami dārgāk. 


 

Vaino zāļu ražotāju

Līdz šim Latvijā bija pieejamas divu zāļu ražotāju – Austrijas kompānijas “Baxter AG” vakcīnas “TicoVac” un vācu ražotāja “Novartis vaccines” salīdzinoši lētākas “Encepur” ērču encefalīta vakcīnas. Tehnisku iemeslu dēļ ražotājs pārtraucis pieaugušajiem domāto “Encepur” vakcīnu piegādi, solot atjaunot to ne ātrāk kā gada otrajā pusē. Dažās medicīnas iestādēs, piemēram, Vakcinācijas centrā un medicīnas rehabilitācijas centrā “Valeo” Rīgā, vēl ir saglabājušies nelieli tās krājumi. Ar to vakcinē par Ls 18 – 19.

Lielākajā daļā poliklīniku pieaugušajiem piedāvā vakcinēties tikai ar krietni dārgāko austriešu ražotāja pretērču vakcīnu “TicoVac”. Tā Preiļu slimnīcā par to jāšķiras no Ls 23, bet Zemgales veselības centrā un Dobeles un apkārtnes slimnīcā – pat no Ls 25.

Beidzamajos divos gados austriešu ražotājs vakcīnas cenu paaugstinājis jau trīs reizes, pastāstīja ZVA pārstāve Sanita Skaidrā. 2012. gadā pieaugušajiem domātās vakcīnas “TicoVac” maksimāli pieļaujamā cena bija 16,87 lati, bet šobrīd jau 24,84 lati. Savukārt bērniem paredzēto vakcīnu “Encepur” un “TicoVac” maksimāli pieļaujamās cenas attiecīgi ir 14,73 un 23,84 lati. Latvijas medicīnas iestādēs bērnus ar “Encepur” vakcīnu var izpotēt, sākot ar Ls 12,99, bet ar “TicoVac” – no Ls 16.

Savulaik Latvijā vakcīnu cenas bija daudz zemākas nekā citās Eiropas valstīs.

Lai novērstu situāciju, ka lētās vakcīnas varētu nonākt valstīs, kur tās maksā daudz dārgāk, Eiropas Savienība pieprasīja cenu harmonizēšanu. Arī tas ir viens no vakcīnu cenu pieauguma iemesliem. Piemēram, Lielbritānijā pilns pretērču vakcinācijas kurss ar trim “TicoVac” devām pieaugušajam maksā 65 mārciņas. Latvijā – no 66 līdz 75 latiem.

Pie mums valsts apmaksā vakcinēšanos vairākiem tūkstošiem bērnu, kas dzīvo kādā no 24 ērču visvairāk apdraudētajiem novadiem, bet pārējiem bērniem un pieaugušajiem par to jāgādā pašiem.

 

Iedzīvotāji 
tomēr potējas

“Pirmdien bija īsts pacientu pieplūdums – vakcinējām 114, bet vidēji dienā pieņemam ap 80 – 90 cilvēku. Lielākā daļa jeb 90% no viņiem vēlas saņemt poti pret ērču encefalītu. Vakcīnas cena pie mums – 19 lati,” pastāstīja RAKUS Latvijas Infektoloģijas centra vakcinācijas kabineta ārste Irēna Anna Damberga. “Cilvēkam, kas pirmo ērču encefalīta poti saņem, piemēram, 3. maijā, bet otro – pēc viena līdz diviem mēnešiem, jūlijā jau būs radusies pietiekama aizsardzība. Var vakcinēties arī pēc paātrinātās shēmas – tad cilvēkam, kas pirmo poti saņēmis 3. maijā, otrā jāsaņem precīzi pēc 14 dienām – 17. maijā. Trešā ērču encefalīta pote, lai pagarinātu imunitāti, jāsaņem 5 – 12 mēnešus pēc otrās. Turpmāk revakcinācija jāveic ik pēc 3 – 5 gadiem.”

 

Fakti

* Latvijā visvairāk ērču piesūkšanās gadījumu uz 100 000 iedzīvotājiem ir Kurzemē: Alsungas novadā (136,73), kā arī Pāvilostas novadā un Dundagas novadā.

* Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, pērn ar ērču encefalītu saslima 376 Latvijas iedzīvotāji jeb 18,42 uz 100 000, 2011. gadā – 429.

* Laimas slimību jeb Laimas boreliozi 2012. gadā atklāja 724, bet 2011. gadā – 868 Latvijas iedzīvotājiem.

 

 

 

LA.lv