×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
23. oktobris, 2014
Drukāt

Prezidents nokaitināts: saruna ar koalīcijas veidotājiem izvēršas neierasti asa (28)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Valsts prezidenta Andra Bērziņa pacietība izsīkusi. Viņš devis koalīcijas veidotājiem nedēļu laika, lai panāktu galējo vienošanos.

Koalīciju veidojošo partiju līderi vakar informēja Valts prezidentu par premjera amata kandidātes Laimdotas Straujumas (“Vienotība”) jaunāko piedāvājumu. Tas paredz, ka “Vienotība” uzņemtos atbildību par premjera amatu, finansēm, satiksmi, veselību, iekšlietām un ārlietām. ZZS – zemkopība, ekonomika, aizsardzība, labklājība, izglītība. NA – 
Saeimas priekšsēdētājs, VARAM, tieslietas un kultūra. Pastāv arī iespēja veselības nozari uzticēt NA, lai nodrošinātu, ka katram koalīcijas partnerim tiek pa pieciem amatiem. Partijas arī informējušas Bērziņu, ka galīgā vienošanās par šo priekšlikumu joprojām nav panākta. Prezidents uzdevis koalīcijas veidotājiem nedēļas laikā vienoties par ministriju sadalījumu.

Koalīcijas veidotāju domstarpību pamatā ir tikai viena ministrija – VARAM. Straujumas piedāvājums paredz, ka arī nākamajā valdībā to turpinātu vadīt NA pārstāvis, bet ZZS stingri uzstāj, ka vēlas atgūt kontroli pār šo ministriju. NA nedomā piekāpties. “Mēs pārņēmām VARAM kritiskā situācijā. Mūsu ministri ieguldījuši lielu darbu Edmunda Sprūdža atstāto “ugunsgrēku” dzēšanai. Viņu darbu atzinīgi novērtējuši ne vien speciālisti, bet arī vēlētāji ar savām balsīm nupat aizvadītajās vēlēšanās,” argumentēja G. Bērziņš. Savukārt ZZS pārstāvji pēc tikšanās ar prezidentu bija nerunīgi. Apvienības līderis Augusts Brigmanis vien norūca, ka prezidenta dotajā termiņā vienošanās tiks panākta, un aizsteidzās prom no Melngalvju nama.

“Ja līdz nākamajai trešdienai šāda vienošanās netiks panākta, tad tas tiks uzskatīts par pierādījumu, ka šī koalīcija nespēj attaisnot vēlētāju uzticību,” pēc tikšanās informēja “Vienotības” priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Arī viņa piekrīt, ka partijas jau pārāk ilgi nogurdinājušas sabiedrību ar strīdiem par vienas ministrijas sadali. Šobrīd lieka vilcināšanās ar valdību neesot pieļaujama, gan tādēļ, ka jāgatavo nākamā gada budžets, gan tādēļ, ka tuvojas Latvijas prezidentūra ES padomē.

No politiķu neoficiāliem izteikumiem nojaušams, ka šoreiz saruna ar valsts galvu esot bijusi neierasti asa. Prezidents arī esot licis noprast, ka gadījumā, ja partijas nespēs vienoties noteiktajā termiņā, tad runa jau būs par pilnīgi citu koalīciju un citu premjera kandidātu. Kuluāros jau tiek minētas visdažādākās teorijas par citiem premjera kandidātiem, sākot no Solvitas Āboltiņas līdz pat Aivaram Lembergam. Straujuma, šķiet, par šādu variantu būtu tikai atvieglota. Arī valdības veidošanas sarunās viņa ir daudz nemanāmāka kā “Vienotības” priekšsēdētāja Āboltiņa. Pašlaik premjere devusies komandējumā uz Briseli un pēc tam uz Lietuvu, dzimtenē atgriežoties tikai otrdien, kad varētu notikt nākamās sarunas.

Pagaidām gan partiju pārstāvji noskaņoti optimistiski un cer, ka nākamnedēļ varēs piedāvāt prezidentam ne vien visiem pieņemamu atbildības jomu sadalījumu, bet arī topošās valdības prioritāšu sarakstu un deklarācijas uzmetumu. Darbs pie šo dokumentu izstrādes esot sācies. Deklarācijas izstrāde notiek trīs grupās. Anrija Matīsa (“Vienotība”) vadītā Tautsaimniecības attīstības darba grupa tikās jau vakar. Ilzes Viņķeles (“Vienotība”) vadītā Labklājības, ģimenes un sociālo jautājumu darba grupa sanāk šodien, bet rīt plānota Ainara Latkovska (“Vienotība”) vadītās valsts drošības grupas tikšanās. Piektdien notiks arī koalīcijas līgumam veltītās darba grupas sanāksme.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Hūte ārdās pēc ES naudas? Nožēlojami tie, kuri vēlē par šitiem. Diemžēl, oligarhi nav apbērēti!

 2. Tāds ar tādu sazatika, nupat asi kaitējas …

 3. vajadzetu izmest ara tos svandrakus visus

 4. Tiek visādiem veidiem vilkts laiks,lai sagaidītu DP slēdzienu par balsu pirkšanu.Iespējams,ka ZZS būs vairāk mandātu un tiesības sastādīt valdību.Ne jau velti Reiniks pēkšņi atkāpās.Tādās vietās turās kamēr neiznes ar kājām pa priekšu.

 5. Kāds prezidents? No kura laika Latvijai ir prezidents?

 6. Ja prezidents ko var , tad tikai nosaukt nākošo premjeru. Pārējos jautājumos viņš ir tukša vieta.

 7. Bērziņam vajadzētu mēģnāt iebilst, ka, nākot gaisā NA rebēm saistībā ar maksātnespējas lietām, tieslietu ministriju gan tādiem nevajadzētu atdot.

 8. Tas,ka Ventspils ..,apsūdzētais smagos noziegumos,drīkst piedalīties manas pārvaldes veidošanā ir man lielākais apsmiekls un pazemojums. Kāpēc Jūs ļaudis to pieļaujat!?!

  • Laikam arī žurmālisti barojas no šā potenciālā noziedznieka kabatas, tāpēc nejautā un izliekas neredzam, ka mēs patiešām paliekam par apsmieklu visai Eiropai.

  • …vairs ziņām pat televizoru negribas ieslēgt- atkal tur ar ņirdzīgu sejas izteiksmi grozīsies apsūdzētais , izlikdamies par pašu svarīgāko- neaizvietojamu padomdevēju.Vai tas nav apsmiekls TEV, LATVIJA???!!!!

 9. Nebrūkiet Straujumai!!! Satversme nosaka,ka Ministru kabinetu apstiprina Saeima. Tāpēc ministru prezidentei ir jāņem vērā partiju viedoklis ,grib to vai nē.
  Ja darīs kā pati uzskata,tad Saeima nobalsos pret un viņai būs jāatkāpjas un visa tā šļura būs jāsāk no sākuma,bet laiks to neļauj.
  ZZS tomēr ir lieli mērgļi. Nekad par viņiem neesmu balsojis. Alkatīgie un mantkārīgie!!!

 10. ZZS parāda savu īsto seju un dabu, nav nemaz jākļūst par ierastajiem hameleoniem.
  VARAM nedrīkst atdot ZZS,Ventspils klauns jau ir atrotījis piedurknes. Muļķa vēlētāji,naivie un lētticīgie,kas balsoja par ZZS .Viņiem tāpat kā Putinam nevar ticēt.
  IZM nekādā gadījumā nevar dot ZZS,viņi to “sekmīgi “ir gadiem čakarējuši.

 11. Atkal “sili” nevar sadalīt!

 12. par šo "prezidentu" Atbildēt

  vai tad lelle var pati var pārgriezt virves aiz kurām viņu rausta leļļu meistars? Kas rausta šo “prezidentu”? :)))))

 13. hūte stūrē un grib ieņemt krēslu, hūte vēlas ZZS + SC + NL = jedinaja rosija ????

 14. Lai vai kurs,bet Straujuma seit nav sava vieta,vinai galva viens kiselis,cik intervijas vina pasaka ,neatceros,ja jau sitada skleroze ,tad jasez majas,jaatbrivo cels drusku jaunakiem un spejigakiem,kuriem ir laba atmina un gaisa galva.Es saprotu ,vina ir daudz macijusies,beigusi visadas augstkolas,bet smadzenes jau ir nolietojusas,laiks atputai.

 15. ja jau tik ilgi nevar straujuma izveidot jauno valdibu tad jau prezidentam jauno valdibu uzticet kadam jaunam premjeram ja netiek gala ar saviem partijas nesmukumiemtad vinai JADEMISIONE.

 16. Nu tad, ko Bērziņpusvadoņa paps?! Tad pa purnu mums visiem, ja? Sen neesam, jā gan…dabūjuši.

 17. Izskatās, ka trubas zemnieki, kuri jau sākuši spēlītes ar SC, no VARAM miljoniem atkāpties negrasās. Un tas vēleiz apliecinās, ka šī mazā valstiņa rotē ap mazu, ļoooti nekaunīgu vīreli no nelielas piejūras pilsētiņas. Nožēlojami …

 18. cer, ka Straujuma kā Dombrovkis salūzīs lembaja diktāta priekšā?????????? Sievietes ir ietiepīgākas.

 19. Noteikti ietu daudz raitaak,ja premjere nebuutu pilniigi bez mugurkaula.Ir pietiekami daudz politikju bez Aaboltinjas,kuri ir speejiigi uznjemties sho darbu.Varbuut Straujumas kundze bija laba ministre,bet shis amats nav vinjai piemeerots.

 20. Gribētu redzēt nokaitinātu bērzkājiņu… 😀
  Kas attiecās uz sarkanzaļo pretenzijām – labāk būtu paklusējuši. Šai ietekmes sfēru “dalīšanai” būtu jākļūst publiskai.

 21. Nu kā var žurnālistiem, iedzīvotājiem, tautai klusējot paciest, ka vēlētas personas visas valsts priekšā atklāti dala savā starpā ietekmes sfēras un amatus, pat bez kautrēšanās, pilnīgi aizmirstot, ka ievēlēti, lai realizētu savas priekšvēlēšanu programmas, lai realizētu vēlētājiem dotos solījumus. Es vēl saprastu, ja strīdi būtu par kopīgas programmas izstrādi, bet kā redzams, vēlētājiem, tautai solītais absolūti nav prioritāte, galvenais, sadalīt naudu, sadalīt ietekmi. Kā sabalansēt savas programmas, pat apspriest vēl nav sākuši, bet tautu, vēlētāju interesē tieši šī kopīgā programma vai deklarācija. Kad tā tiks prezentēta varbūt izrādīsies, ka tauta atkal ir uzmesta. Tad tautai būs visas tiesības krāpniekus padzīt un veltīgi būsiet tērējuši laiku, dalot varas labumus.

 22. Kauns par prezidentu Atbildēt

  Fakts: Kriminānoziegumos apsūdzētās personas ar Valsts prezidenta akceptu veido Valdību.

 23. Ja vienosies par VARAM, tūlīt ZZS izvirzīs citas prasības lai izjauktu kaolīciju. Ne jau no garlaicības te Lembergs jaucās pa kājām. Ja VARAM vadīs ZZS Ušakovam rokas tiks atraisītas ņemties ar saviem “sociālajiem uzlabojumiem”. Neviens netraucēs arī Lembergam.

Draugiem Facebook Twitter Google+