×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. aprīlis, 2015
Drukāt

Proti tikai latviešu valodu? Nederi pat par gaļas izcirtēju! (60)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pirms trīs gadiem Saeima grozīja Darba likumu, iekļaujot tajā aizliegumu darba sludinājumos prasīt kādas konkrētas svešvalodas prasmi, ja attiecīgo pienākumu veikšanai tā nav patiešām nepieciešama. Tomēr, kā ikviens var pārliecināties, atverot kādu darba sludinājumu portālu, šī norma dzīvē nedarbojas, jo svešvalodas tiek prasītas pat melnstrādniekiem. To pierādījis arī LU Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) Komunikāciju studiju programmas studentu pētījums.

Šā mācību gada sākumā studenti sadalījušies četrās grupās un izvēlējušies lomas – daļa uzdevās par latviešiem, kas māk tikai valsts valodu, bet citi – par cittautiešiem, kas zina tikai krievu valodu. Katra grupa strādāja ar kādu no darba sludinājumu portāliem, apzvanot tos piedāvājumus, kur mazkvalificētiem darbiem tika prasītas valodas zināšanas.

Piemēram, Lelde, kas krieviski patiešām nerunā, zvanījusi, lai pieteiktos par trauku mazgātāju – tur darba devēja pati runājusi tikai krieviski, bet labprāt aicinājusi darbā arī tikai latviski runājošo meiteni. Citās vietās gan nav tā veicies. “Mēģināju divos uzņēmumos pieteikties par gaļas izcirtēju. Vienā man pieklājīgi paskaidroja, ka nevar paņemt, jo pārējais kolektīvs runājot tikai krieviski un man būšot problēmas saprasties. Otrā vietā jau telefona sarunas laikā darba devējs pieprasīja pāriet uz krievu valodu. Kad skaidroju, ka to nemāku, viņš vienkārši mani rupji nolamāja un nometa klausuli,” atstāsta studente.

Savukārt Roberts krieviski runā diezgan brīvi, bet ne bez akcenta. Tādēļ viņš eksperimentā uzdevies par gruzīnu, kurš meklē darbu Latvijā. Izrādās – valsts valodas nezināšana darba meklējumos vispār nebūtu šķērslis: “Zvanīju uz četrām piecām vietām par dažādiem vienkāršiem fiziskiem darbiem. Atteikumu saņēmu vienīgi Ieslodzījuma vietu pārvaldē, kur pieteicos par cietuma uzraugu. Tas arī loģiski, jo tā tomēr ir valsts iestāde. Savukārt pārējās vietās bija gatavi mani pieņemt arī bez latviešu valodas prasmes. Vienā vietā darba devējs pat atbildējis, ka pats arī nezinot valsts valodu, bet bez tās mierīgi varot iztikt. Arī cits darba devējs latvietis pārgājis uz krievu valodu un paskaidrojis, ka viņam galvenais, lai es mācētu uzlikt flīzes.”

Arī Sabīne zvanīja, izliekoties, it kā nezinātu latviešu valodu. “Čili picā” viņa saņēma atteikumu, jo oficiants bez latviešu valodas nederēšot. Taču interesanta pieredze bija kādā uzņēmumā, kas organizē produktu prezentācijas. “Pirms tam šim darbam pieteicās grupas biedri, kas runāja tikai latviski, bet viņiem atteica, jo vajagot zināt abas valodas. Es piezvanīju un teicu, ka māku tikai krieviski, man gan piedāvāja darbu, jo Latvijā esot reģioni, kur runā tikai krieviski.”

Liene, kas tēloja, ka neprot krievu valodu, pārliecinājusies, ka nereti darba devēji valodas prasības sludinājumiem pievieno tikai ieraduma pēc. “Zvanīju, lai pieteiktos uz konditores vietu, un sarunas laikā pajautāju, kādēļ jāzina krievu valoda. Uzņēmuma pārstāve pie telefona brīnījās, ka šim sludinājumam pievienotas svešvalodu prasmes,” stāstīja jauniete. Otrs iemesls prasībām varētu būt tas, ka paši darba devēji pārvalda tikai krievu valodu un tādēļ izvēlas darbiniekus, kas runā krieviski. “Bija vietas, kur piezvanīju pēc sludinājuma un darba devējs ne vien nerunāja latviski, bet arī neko nesaprata un atdeva klausuli kādam citam,” teica Liene.

Kopumā studenti zvanījuši uz vairāk nekā 80 uzņēmumiem. Kaut gan sākotnēji šķiet, ka vieglāk darbu būtu atrast tiem, kas māk krievu valodu, nevis latviešu, kopējais rezultāts tomēr esot apmēram puse uz pusi.

Pievienot komentāru

Komentāri (60)

 1. fakts,tikai fakts Atbildēt

  Ja NA beigs bīdīt visai tautai nepieņemamo egil levit, tad iegūs daudz % vēlēšanās

  bet svešo okupantu mēli te aizstav un cenšas melot par tās nepieciešamību tikai paši okupanti un to radītie bastardi-nodevēji

 2. Trinasts - informēju naivos: Atbildēt

  Trinasts – esmu no kremļa rusifikācijas centra fileāles “Saskaņa” un meloju apzinīgi un regulāri

  Pareizi tu saki,ka krievvalodīgie tautieši dominē apkalpojošā ,uzņēmējdarbības sfērā u.c.Man personīgi nekas nav pret krieviem,pati strādāju pad .laikā divās labās darba vietās,kur priekšniekos bija krievi vai ebreji,bet par viņiem žēloties nevaru,bija labi,gudri,atsaucīgi cilvēki.Otrās darbavietas kolektīvs bija fantastisks,es biju vienīgā latviete,bet nekad nejutos kā ,,svešiniece”.
  Pēc 90-tā g.,kad viss juka un bruka ,uz pāris mēnešiem ,,iemaldijos” latviešu kolektīvā,tas bija murgs,vadītāja dzerstijās,zaga,darbinieki viņai bija gandrīz vai traucējums,labi,ka nodzērās un jau sen ir ctos laukos,nezinu vai tur vēl kāds turpinātājs ir vai nav,tas mani vienkārši neinteresē.
  Tā kā labāk :dzīvosim draudzīgi un nemeklēsim visur naidniekus.

 3. es to ka krievs saku Atbildēt

  tas ir genocids pret latviesiem

 4. Es jau sen dzīvoju valstī, kur pietiek tikai ar angļu valodu.

 5. Pareizi tu saki,ka krievvalodīgie tautieši dominē apkalpojošā ,uzņēmējdarbības sfērā u.c.Man personīgi nekas nav pret krieviem,pati strādāju pad .laikā divās labās darba vietās,kur priekšniekos bija krievi vai ebreji,bet par viņiem žēloties nevaru,bija labi,gudri,atsaucīgi cilvēki.Otrās darbavietas kolektīvs bija fantastisks,es biju vienīgā latviete,bet nekad nejutos kā ,,svešiniece”.
  Pēc 90-tā g.,kad viss juka un bruka ,uz pāris mēnešiem ,,iemaldijos” latviešu kolektīvā,tas bija murgs,vadītāja dzerstijās,zaga,darbinieki viņai bija gandrīz vai traucējums,labi,ka nodzērās un jau sen ir ctos laukos,nezinu vai tur vēl kāds turpinātājs ir vai nav,tas mani vienkārši neinteresē.
  Tā kā labāk :dzīvosim draudzīgi un nemeklēsim visur naidniekus.

 6. Slikti paliek lasot komentārus par to, cik tas ir normāli Latvijā runāt krievu valodā, jo te ir tik daudz krievvalodīgie. Arī ASV ir daudz meksikāņi un vispār cilvēki no visām pasaules malām, tāpat Lielbritānijā, Francijā un visās citās attīstītajās pasaules valstīs. Un, protams, ka esam multikulturāla sabiedrība un tā nav problēma. Tikai jautājums paliek, kāpēc šie cilvēki, kas iebraukuši citās valstīs, visi kā viens, pārzina valsts valodu? Kas manis minētajās valstīs katrā ir VIENA!!!! Es jums pateikšu atbildi, krievvalodīgajiem vienmēr ir bijusi lielummānija uz savu vareno un lielo valsti, iebraucot tādā mazā nieka valstī kā Latvijā nebūs jau jāmācas šī nekam nederīgā valoda, jo latviešu kalpiem tač ir jārunā krieviski. Protams, atzīšu, ka ir arī intelektuālais slānis, kas saprot, kur atrodas un ir iemācījušies latviešu valodu dzīvojot šeit, un es visdziļākajā mērā saku šiem cilvēkiem paldies, ka respektējat Latviju un esat iemācījušies valsts valodu! Katram cilvēkam ir tiesības runāt savā dzimtajā valodā, lai kur viņš atrastos..ja šīs darbības neietekmē šo valsti. Tas nav pieņemami, ka dodoties uz darbu kādam Latvijā būtu jāuztraucas, ka nepārzina krievu valodu, vai jebkuru citu valodu, ja viņa darba pienākumi nav tieši saistīti, piemēram, ar kravu pārvadājumiem uz Krieviju, kur jāsazinās ar šīs valsts uzņēmumiem, vai tamlīdzīgi. Esmu strādājis Lielbritānijā, un tur nevienam, lai no kurienes viņš būtu iebraucis, nav vispār doma, ka būtu jāzina kāda cita valoda kā tikai Angļu, jo cilvēki no visām citām valstīm, varu to droši teikt, respektē valsti kurā atrodas. Vai tie ir cilvēki no rietumiem, Āfrikas, vai Āzijas..visi prot valsts valodu, kurā tie dzīvo, strādā….bet tikai ne krievvalodīgie (nesaku visi, bet liela daļa) Tā arī ir, ka arī liela daļa šo cilvēku atrodoties lielākās valstīs par Latviju nerespektē konkrētās valsts valodu, un uzskata, ka visiem taču ir jārunā pasaules lielākās valsts valodā..tas ir skumji, bet es droši varu teikt arī to, ka mēs latvieši paši esam vainīgi. Kā tik kāds ierunājas krievu valodā, tā vietā, lai atbildētu latviski un liktu cilvēkam justies neērti, par to, ka viņš neprot valsts valodu, mēs laipni atbildam krieviski, līdz ar to šie cilvēki nejūt nemaz vajadzību iemācīties latviešu valodu. Kamēr tas nemainīsies un būsim mīksti un nevienam neko pateikt nevaroši, tikmēr arī būs tā, ka neviens mūs nerespektēs un neuztvers nopietni.

  • 1) Meksikāņi dienvidu štatos visi kā viens pārzin angļu valodu? HAHAHA
   2) Bet vispār ASV nav tāda jēdziena kā valsts valoda. Dažos štatos gan ir notiktas oficiālās valodas, piemēram, Ņujorkā viena no oficiālajām valodām ir krievu valoda, ja kas.

 7. situācija ir dramatiska. kādu laiku atpakaļ vēl visi mēdiji gandrīz vai reklamēja, aicināja un dalijās ar veiksmes stāstiem par to cik labi ir būt īrijā, anglijā viesstrādniekam utt. Nezi kas to rakstus apmaksāja… bet finālā un arī ne aiz labas dzīves 1/3 vai 2/3 ir prom…? Ierēdnu nekompotence, mantkārība un personīgā labuma raušana liedz skaidri skatīties uz lietām kamēr ārvalstu specdienestu spēki visus aptinuši ap pirkstu un grāvuši ekonomisko, sociālo un morālo dzīvi Latvijā. Tagad brīnās visi par zaļajiem cilvēkiem, krievu valodu ikdienā, starpcitu, arī visos rīgas bērnu spēļu laukumus dzirdama vien krievu valoda un bieži mātes vārdi… diemžēl tā ir taisnība letiņu paliek ar vien vairāk mazākumā. par tādām pilsētām kā Daugaupils paši iedzīvotāji saka – naša maļenjkaja moskva…. Daži latgolas nostūri jau šodien ir vairāk kā nevalstisi un absolūti nepiederīgi LV 🙁 🙁 🙁

 8. Pāis esam vainīgi, ikdienā mēs arī piekāpjamies pārsvarā.

 9. Pilniba nepiekritu! Augstaka IT izgliba + Latvija ir daudz latviski IT uznjemumi, kur ir latviski projekti un svesvalodu zinasanas nav obligati nepieciesama 🙂

 10. Tas tiešām ir stulbi, ka šādi diskriminē jauniešus! Kā var darbā pieņemt tādus, kas neprot latviešu valodu, taču kolīdz nepratīs krievu, tā darbam nederīgs? Varbūt tāds cilvēks prot angļu, franču un vēl kādu valodu, bet norakstāms, jo neprot krievu. Kā tā var būt? Kāpēc apkopēja un dežurante skolotāju istabā var nesaprast latviski, kamēr skolotājs runā kroplīgā latviešu valodā, bet ja grib plašāk izpausties, lieto krievu valodu, pie tam – ne jau krievu skolā! Tā jau ir, ka viena liela daļa pieraduši kā padomjlaikos… Nav pamodušies, ka jau vairāk kā 20 gadus esam brīva Latvijas Republika ar vienīgo valsts valodu – latviešu.

 11. … Par sads situacijas rasanos pateiksimies VVF, VP Berzinam u.c. nomenaklaturas valsts Satversmes uzmetejiem no E, T un Ie ministriju vadoniem … !

 12. Eiropas Savienībā ir oficiālās ES valodas. Krievu valoda nav ES oficiālā valoda. Un ES strādājot bez baikerisma var iztikt. Latvijā jārunā ES oficiālajā valodā – latviešu valodā.

  • turku valoda butu oficiāla valsts valoda ES? Atbildēt

   nav kautkā dzirdets, bet vācijā turku apdzivotajos rajonos pat valsts iestādēs nepieņem darbā ja tu nezini turciski. viena lieta ir ” ārieša pārākuma sajuta latviešos” kuri iecirtigi pastāv uz savu ” unikālo situāciju” , pavisam kas cits ir pasaulē pieņemtā prakse un dzīves realitāte.
   pie mums teikim tik ķīniski runājošs varetu kaut pakārties viņu nevienā valsts kantorī neuzklausitu, bļaujot par ” valsts valodu kas visiem jāprot” kamer eiropā tādā pat situācijā risinātu situāciju un meklētu tulku.

 13. Es tiešām nesaprotu kāpēc man – LATVIJĀ būtu jārunā KRIEVU valodā, kāpēc? Kāds to var paskaidrot? Valdībā?

  vienīgais arguments : par sliktu jau nenāktu.

  • protams loģiiski dzīvojot Latvija ir jāparzin valsts valoda, bet kā var lepoties ar to ka zini tikai valsts valodu, tā ir tikai pašsaprotama lieta piedzimstot un dzīvojot te, bet stulbi ir teikt, ka krievu valoda nav jāzina, kad 50% iedzīvotāju ir krievvalodīgie, un ir tiešam cilvēki kuriem nav potenciāla iemācīties latv.val, piemēram, veciem ļaudis. nav jau cilvēku vaina, ka Latvija tika okupēta un viņi uz šejieni pārcēlās. Ko, tādēļ ka nezin valodu ir jābrauc uz Krieviju? Mēs dzīvojam multikultūrāla pasaulē, un nacionālistiskās valsts ir novecojušas un vairāk velkt uz kāda fašisma laikiem. Lai būtu konkurēntspējīgiem ir jāparzin ap 3-4 valodas, un jums par nožēlu, viena no biežāk sastopamām tomēr – ir krievu , eiropā- angļu. tāpēc ir muļķīgi teikt ka pārzinot tikai latv val ir okay. un Latvija tik daudz runa par demokrātiju un tml. bet palasiet Satversmi, cilvēkam ir tiesības brīvi izteikt savas domas arī dzimtajā valodā , vispār izkopt savu kultūru, reliģiju – BRĪVI. bet Latvija vairāk līdzinās nacistiskai Vācija (Hitlera laikā), nevis Rietumu demokrātijai. man pat Vācijā, kad biju veikalā apkalpoja krievu valoda, jo bija pārdevēja , kas to pārzin.krievvalodīgos var sastapt jebkurā pasaulēs malā, bet latviešus? tikai latvijā pārsvarā! un vispār jo vairāk valodu zini, jo labāk. un tāpēc ka nepatīk Krievija vai krievi, nav jāattiecas slikti pret valodu. valoda jums neko nav nodarījusi! domāju, ka kriev val vieta cilvēki runātu piemēram angļu vai franču valodā, jūs nedomātu tik kategoriski. a esot tik nacionālistiski noskaņotiem jūs vienkārši degradējat un vedat valsti uz sadrumstalotību!

 14. kāpēc neviens nesaka, ka pastāv jau divi viedokļi: politiskais un ekonomiskais. Un normālos apstākļos, kad nebūtu jāņem vērā politiskie apsvērumi, tad krievu valodas zināšana būtu vēlama visiem; arī latviešiem.
  Bet…ilgstoši okupētai un mazai tautai tas politiskais skatījums ir svarīgāks. Un no šī viedokļa: – Latvija nav Krievija, un krievu valodas ekspansija, kas sākusies pēc Latvijas okupācijas un turpinās tās seku nelikvidēšanas rezultātā, – nav pieļaujama; tā ir jāizbeidz.
  Un tas nozīmē tikai to, ka okupācijas sekas ir jālikvidē, un tas jāizdara pirms bruņotu “zaļo cilvēciņu” parādīšanās Latvijā kā NATO valst,ī un kas tad varētu arī izraisīt 3.pasaules karu.

 15. Man gan vienalga kādā valodā runāt ,zinu vairākas.Bet esot Latvijā gribētos tomēr kontaktēties savā valodā,bet ja cilvēkam ir grūti ar latv.valodu ,bet cenšās kā var,es labprāt varu pāriet uz krievu valodu,no tā man gabals neatkritīs un tam krieviņam nākošreiz būs vēl lielāka vēlme censties,tas ir piedzīvots un lieks smaids arī nepatraucēs.

 16. ar to vajadzēja nodarboties Nacionālajai Apvienībai, nevis muldēt par tikumību

 17. Kopš šī gada 1. janvāra juridiskā kārtība Darba likumā par lingvistiskās diskriminācijas novēršanu ir šāda – 40.pants : “Darba līgumā neietver noteikumus par svešvalodas prasmi, ja tā nav pamatoti nepieciešama darba pienākumu veikšanai.”

  Otra lingvistiskās diskriminācijas mazināšanas/novēršanas norma ir saistībā ar darba sludinājumiem (norma stājās spēkā pirms gadiem trim)- 32.pants: “Darba sludinājumā aizliegts norādīt konkrētas svešvalodas prasmi, izņemot gadījumu, kad tā pamatoti nepieciešama darba pienākumu veikšanai.”

  Būtu labi šos Darba likuma grozījumus vajadzības gadījumā izmantot un plaši popularizēt.

 18. Kas tas par darba vietam kuras prasa to krievu valodu,neesmu tadas sastapis.Es protu ari krievu valodu,bet Latvija man ta nav vajadziga,visvairak vajag anglu un vacu valodu.Ja mani kada vieta grib apkalpot tikai krieviski,tad man sads pakalpojums nav vajadzigs.

 19. Bet tas ir tikai loģiski , ka tiek prasīta vismaz krievu valodas zināšana. Apkalpot klientu viņa dzimtajā valodā ir tikai normāli. Ja Latvijā būs ķīnieši , es runāšu arī ķiniski , ja tas cels manu biznesu

  • Aizbrauc uz kādu citu zemi,piem.Krieviju un pajautā veikalā,restorānā vai kur citur Latviešu valodā,tad tu dzirdēsi īsto atbildi …..un ne jau savā valodā.

   • stulbs vai izliecies? Atbildēt

    tur ko puse iedzivotāju ir latviešu ka tu ceri ka latviski kāds sapratīs, ārietis mārutka! ieciklojies uz savu latviešu ārieša pārākumu ka smadzenes vispār atmiekšķejušās un ar loģiku nedraudzejas

    • ”Apkalpot klientu viņa dzimtajā valodā ir tikai normāli.”
     Ja Latvijā it kā esot normāli apkalpot krievus krievu valodā, jo tā redz ir viņu dzimtā valoda, tad jau loģiski būtu arī tas, ka šis pamatojums pastāvētu jebkurā pasaules malā, piemēram, Krievijā vai Ķīnā, cilvēkiem latvieši būtu jāapkalpo latviešu, mūsu, dzimtajā valodā, jo tas taču esot tikai normāli. Tā kā , komentāra autoram, kurš min ieciklēšanos uz latviešu āriešu utt. pārākumu, pašam būtu jāpadomā un jāpajautā sev, vai ar loģisko domāšanu un psihi viss kārtībā un, ka tik pats uz kaut ko neesat ieciklējies ! 😀

     • Nu valodas ir jāzin, jo vairāk, jo labāk un mums Latvijā ir paveicies, ka liela daļa cilvēku saprot apmēram 3 valodas. Krievu valoda ir bagāta un skanīga valoda. Ja strādā kolektīvā, kur pamatā ir krievvalodīgie vai apkalpojošā sferā, tad tas ir tikai normāli runāt un saprast krieviski. Es esmu strādājis apkalpojošā sfērā gadiem- ja skatamies uz uzņēmējdarbības vidi un klientūru, lai kā tur nebūtu, krievvalodīgie tautieši dominē un nosaka lielāko tirgus daļu, atsevišķos reģionos bez latviešu valodas var iztikt vispār.

 20. valodu zināšanas jekuros laikos ir bijusi prioritāte un tā ir svarīga it sevišķi šodien, kas valstu robežas ir visai nosacītas migrācijas ziņā.

 21. Kāpēc Latvijas valstī ir tāda problēma? Tikai tāpēc, ka netiek pildīta 1996.gadā Saeimas pieņemtā Deklarācija par Latvijas okupāciju. Nekavējoties ir jāsāk to pildīt un jāveicina okupācijas laikā iebraukušos atstāt Latviju.

 22. Sveiciens blējējiem- Vīķi par prezidenti!

 23. Jau 15 gadus vadu veikalu Vecrīgā un apgalvoju,ka krievu valodas zināšanas nav vajadzīgas.Latviešu un
  angļu gan.Krievu tūristi visi runā angliski,bet vietējie krievei saprot latviski,daži gan izliekas,ka ne un tad arī lai neiepērkas.

 24. kā cilvēks ,kurš nav spējis iemācīties tik vienkāršu lietu kā krievu valodu, iedomājas ka varēs būt par gaļas izcirtēju-ļoti sarežģītu arodu,kur cilvēki mācās gadiem, un pēc tam gadu desmitiem uzlabo savas prasmes un zināšanas, lai varētu labi strādāt savu darbu!

 25. apsurda valsts ,apsurdi vadītāji,Krievijā daudznacionālā valstī visur runā vienā norunātā valodā-kievu,darba valoda arī krievu un tas ir NORMĀLI….es to arī atbastu.

 26. par ko cepiens? Stulbs settings vispār – tāds vēl nav dzimis, kurš īstiem latviešiem varētu aizliegt savā starpā sarunāties latviski un vēl piemācīties klāt kādu svešvalodu , lai varētu vismaz prast pavaicāt ceļu vai izlasīt kādu instrukciju.

 27. Mīļie jaunieši jūs meklējat saknes šai latviešu valodas diskriminācijai? Viss sākas tanī laikā, kad tika gatavots un pieņemts VALODAS likums. Pēc tā laika prezidentes Freiberga spiediena tika izdarītas būtiskas izmaiņas, kur tika ierakstīts, ka valodu saskarsmē nosaka komercīpašnieks. PAt to izmainot šodien vairs nekas nemainīsies. Visas komerfirmas, veikai pieder krieviem, kuriem latviešu valoda nav prioritāte un atbalstāma. Katrs latvietis, kas ienāk šajā kolektīva tiek rusificēts. Ja viņš nepakļausies, tad praktiski nevarēs strādāt. Tāda ir patiesība, kurai šodien neredzu risinājuma, jo politiskās partijas nav ieinteresētas kašķēties ar tiem 300 tūkstošiem krievu, kas pieprasīja krievu valodu valsts valodas statusā.

 28. Latvieši rok kaou, kur aprakt savu valodu.

 29. nu, gaļu izcirst vajadzētu varēt arī bez angļu, vācu un / vai franču valodas zināšanām. ja nu gaļas izciršanas instrukcijas pa taisno no N€iroсоюза’a inosrāņu valodā, priekš tam taču tulkotāji.
  Pirms trīs gadiem Saeima negrozīja Darba likumu. un pirms trīsiem gadiem arī Saeima negrozīja Darba likumu. Saeima grozīja Darba likumu pirms trim vai pirms trijiem gadiem. skaitļu vārdu locīšanai īpatnības visās valodās. ņemam, par provi, vienīgo inosrāņu valodu, kuru pieprot gandrīz visi latvieši un ar to pašu daudziem sovakiem vienīgo, kuru viņi vispār prot, tobiš, krievu. “три рубля”, bet “пять рублёв”!

 30. latvietis parastais Atbildēt

  nu pirmkārt nevajag pārspilet. es protu tikai latviski (nu praktiski, dažas frāzes krieviski un vel mazāk vāciski neskaitās) un strādāju 4 darbos videji 20 diennaktis mēnesī.
  un vispār musu jauniešiem tāda dīvaina un no reālās dzīves atrauta domāšana. nu ja dzīves realitāte ir tāda kāda ir, tad jāprot tā valoda. visu slavētajos uzlmaņlaikos lai tiktu par pārdeveju veikalā bija jāprot krieviski vāciski vai vismaz angliski, franciski ieteicams. par žīdu piparboditem nerunājot, tur runāja visās valodās kādā pircejs vareja iemaldities-poliski, lietuviski…. tagad jaunietis uzmet lūpu un skrien pa pasauli sūdzēties ka viņa sapņu darbā lūk valoda jāzin ko viš nezin:) noželojami ļautiņi

 31. Tas ir absurds, ka Latvijā, kur valsts valoda ir latviešu valoda, darba tirgū ir jāsaskaras ar valodas problēmām. Tā ir 100% Saeimas deputātu vaina, jo viņi nav sakārtojuši šo jautājumu likumdošanā.
  Mūsu pārspīlētā tolerance valodas jautājumā jau kļūst smieklīga, bet juridiskas kārtības šinī jautājumā
  joprojām nav un krievu tautības darba devēji to nekaunīgi izmanto.

  • Nepiekrītu Jums ,ja prasītu ķīniešu valodu, tad piekristu ,to taču nosaka konkrētie apstākļi ,tie pakalpojumu nēmēji ,kuri latviski neprot ies prom no tādiem punktiem ,kur runās tikai latviski un īpašniekam zaudējumi. Padomju laikos ,pats tā darīju ,ja veikalā vai kādā darbnīcā nevarēju saprasties latviski ,gāju uz citu vietu. Tāpat arī ar ķīniešiem ,ja šie sabrauktu tūkstošiem un dzīvotu kompakti ,tajās vietās būtu apkalpotājiem kaut kas ķīnisi jāiemācās un nekādi Saeimas deputāti tur neko nevar izgrozīt.

  • latvietis parastais Atbildēt

   tas nav absurds bet dzuves realitāte. un tikai nevajag demagoģiju par valsts valodu. paskaties pasaulē. disaporai sasniedzot tikai padsmit procentus valsts valodas statuss ir klāt, mums pie gandris 50% krievu valodai nav valsts statusa. un tu vienalga nīdi kaut krieviski runājošie ir tik pacietigi un lojāli kā neviens nekur pasaulē.
   pat nerunājot par valsts valodu, rietumos ko mēs par piemēru uzskatām vietās kur daudz sveštautiešu pat valsts kantoros nevar dabūt vietu ja tu nerunā atiecigajā valodā, jo tur valstis saprot ka ar iedzivotājiem jārunā neviss jādemonstrē savs āriešu pārrākums kā te pie mums pieņemts

  • Kopš šī gada 1. janvāra juridiskā kārtība Darba likumā par lingvistiskās diskriminācijas novēršanu ir šāda – 40.pants : “Darba līgumā neietver noteikumus par svešvalodas prasmi, ja tā nav pamatoti nepieciešama darba pienākumu veikšanai.”
   Vajag šo likuma prasību izmantot un popularizēt to, nevis tikai kurnēt, ka nekā nav!

   Otrs sakārtotais jautājums ir saistībā ar darba sludinājumiem (norma stājās spēkā pirms gadiem trim): “Darba sludinājumā aizliegts norādīt konkrētas svešvalodas prasmi, izņemot gadījumu, kad tā pamatoti nepieciešama darba pienākumu veikšanai.”

 32. Bet ja tikai igauņu, ko tad?

  • Nesen biju ekskursantu grupā ,kas ar autobusu devās uz Sāremā salu Igaunijā. Gide ceļā izdalīja lapiņu ar pieklājības vārdiem kas jāprot igauņu valodā un piekodināja Dieva dēļ ar igauņiem nerunāt krieviski,jo tad igauņi neatbildēs un skatīsies kā uz mēnessērdzīgo.

   • Pērnavas kafejnīca.Pie blakusgaldiņa sēdēja kompānija un skaļi sarunājās krieviski,bet kad pienāca oficiante,mirklī pārgāja uz igauņu valodu.Pie mums diemžēl notiek otrādi.

  • Bet kā tad ir Valgā? Tur iepirkties dodas no Latvijas un pārdevēji jau vervelē latviski ,tas ir biznes,cilvēks zina ,ka tajā veikalā arī kādu latviski vārdu sapratīs un dodas uz to veikalu ne blakus un pats arī kādu igauņu vārdu iemācās.

 33. Visiem krieviem ir tiesības runāt krieviski, bet man Latvietei savā Dzimtenē nav tiesību nekādu!!

 34. Pasiem ar steigu jaklust par darba devejiem un valodas noteicejiem.

  • latvietis parastais Atbildēt

   latvietis uz to nav spējigs, ne par darba deveju būt ne savu valodu aistāvet. jā te netā naidu kurināt var, bet reāli dzīvē nekad. kad tu kā cīnitājs par valodu esi veikalā kasieri piespiedis tev latviski atbildēt un ja viņa nevar gājis līdz galam kašķī – kas viņu darbā pieņēma jo likums nosaka ka viņei jāzin valoda kautkādā tur līmenī, ja viņa to neprot tad viņa jāatlaiž un to kas pieņema darbā jāsoda vismaz ar rājienu. nekā tu nedariji, tik netā esi varonis un praktiski naida kurinātājs

Draugiem Facebook Twitter Google+