Kultūra
Mūzika

Pūpolsvētdienas koncerts ar J. Karlsona opusa pirmatskaņojumu 16

Foto – Karīna Miezāja

Rīgas Sv. Jāņa baznīcā 13. aprīlī izskanēs īpašs Pūpolsvētdienas koncerts ar Jura Karlsona jaunā opusa “Mēnessgaismas dārzs” pasaules pirmatskaņojumu. Šis koncerts vienlaikus būs arī “Latvijas Radio 3 – Klasika” “Eiroradio” tiešraide.

Īpašais koncerts tika plānots jau pirms gada. “Jau sākotnējais koncerta uzstādījums bija pirmslieldienu laika mūzika. Programmu veidoja paši mūziķi, jo viņi kopā jau ir strādājuši – gan Artis Sīmanis, gan Gunta Davičuka-Gelgote, gan Kristīne Adamaite. Visi programmas skaņdarbi jau skanējuši, tikai J. Karlsona opusam šis būs pirmatskaņojums. A. Sīmanis īpaši šim koncertam pasūtīja šo darbu,” atklāj “Eiroradio” projektu koordinatore Zane Prēdele. Visa programmas mūzika ir meditatīva. Īpašs šis koncerts ir ar to, ka skanēs saksofons. “Saksofons kā mūzikas instruments baznīcai nav ierasts, un ar to šis atšķirsies no citiem koncertiem, kas izskanēs šajā laikā “Eiroradio” tiešraidēs,” atklāj Z. Prēdele. Gan paša koncerta veidošanā, gan atskaņošanā liela loma ir ērģelniecei Kristīnei Adamaitei. “Kristīne spēlēs visos skaņdarbos. Īpaši tiek gaidīts pirmatskaņojums, jo tā ir tāda klusināta mūzika,” stāsts Z. Prēdele.

Komponists Juris Karlsons neslēpj, ka savu jaundarbu – meditāciju “Mēnesgaismas dārzs” soprānam, alta saksofonam un ērģelēm – rakstījis pēc izcilā latviešu saksofonista Arta Sīmaņa ierosinājuma. “Fakts, ka pirmatskaņojums iekļauts Pūpolsvētdienas koncertā Sv. Jāņa baznīcā, noteica arī visas kompozīcijas ieceri: Jāņa Poruka dzejas poētiskās tēlainības atainojumu pakāpeniski virzīt uz centrālo epizodi – korāli kā skaņdarba kulmināciju,” atklāj komponists. Vēl programmā iekļauta arī Ata Stepiņa Prelūdija un fūga par korāli “Dievs Kungs ir mūsu stiprā pils” ērģelēm, šobrīd pasaulē ļoti pieprasītā komponista Riharda Dubras darbs “Ecce Dominus” soprānam, saksofonam un ērģelēm, kā arī Aivara Kalēja Tokāta par korāli “Gods Dievam augstībā” ērģelēm. Līdzās latviešu komponistu darbiem Pūpolsvētdienas koncertā skanēs arī kaimiņzemes Igaunijas komponistes Gaļinas Grigorjevas “Lūgšana” (“Molitva”) saksofonam un ērģelēm.

Tā kā koncerts būs arī “Eiroradio” tiešraide, to dzirdēs arī klausītāji Čehijā, Dānijā, Igaunijā, Lielbritānijā, Spānijā un Zviedrijā. Savukārt koncerta ieraksts vēlāk skanēs arī Austrālijā, Portugālē, Rumānijā un Vācijā. “Esam gandarīti, ka šoreiz “Eiroradio” Pūpolsvētdienas tiešraidei piedāvājam programmu, kurā lielākais īpatsvars atvēlēts latviešu mūsdienu mūzikai, kam starptautiskajā apritē ir lieliska reputācija. Vēl jo lielāks prieks par to, ka šajā koncertā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos “Lielās mūzikas balvas 2013” laureāta Jura Karlsona opuss “Mēnesgaismas dārzs” un ar tā poētisko vēstījumu nekavējoties iepazīsies daudzas Eiropas valstis,” uzsver “Latvijas Radio 3 – Klasika” direktore Gunda Vaivode.

Koncertā piedalīsies dziedātāja Gunta Davidčuka-Gelgote (soprāns), saksofonists Artis Sīmanis un ērģelniece Kristīne Adamaite.

Tiešraidi “Latvijas Radio 3 – Klasika” vadīs Inta Zēgnere, un to varēs klausīties gan radio frekvencēs, gan internetā HYPERLINK “http://klasika.latvijasradio.lv/lv/lr3/” http://klasika.latvijasradio.lv/lv/lr3/.

UZZIŅA:


13. IV 20.50 Sv. Jāna baznīca

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 5 – 9

LA.lv