×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
12. marts, 2017
Drukāt

Raidījums: Piemājas saimniecības nesteidz ieslēgt vistas un pīles (4)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Lai Lauksaimniecības datu centrā reģistrētu savas vistas, vispirms jāreģistrē ganāmpulks un novietne.

Lai gan no marta sākuma putnu gripas draudu dēļ spēkā ir stingri ierobežojumi pat vismazākajiem mājputnu turētājiem, piemājas saimniecības nesteidz ieslēgt savas vistas un pīles, svētdien ziņoja LNT raidījums “LNT Ziņu TOP 10”.

Kā norāda raidījums, to atklāja Pārtikas un veterināra dienesta (PVD) inspektoru veiktās pārbaudes.

Pašlaik Lauksaimniecības datu centrā ir reģistrēti aptuveni 3500 saimniecību, kurās tur apmēram 4,5 miljonus putnu. Lielāka daļa – vairāk nekā četri miljoni – ir reģistrēti lielajās fermās. Bet piemājas saimniecībās – tikai 400 000putnu. PVD pieļauj, ka piemājas saimniecību skaits, kurās tur līdz desmit vistām, varētu būt desmit reizes lielāks, nekā ir reģistrēts. Un tieši neuzskaitītie putni tiek uzskatīti par lielāko risku vīrusa izplatībai.

Pašlaik Eiropā no putnu gripas vīrusa ir brīvas tikai divas valstis: Igaunija un Latvija. Risks, ka putnu gripa šajā pavasarī atnāks arī pie mums, ir ļoti augsts, norāda raidījums.

Piemājas saimniecību īpašnieki ar jaunajiem ierobežojumiem ir ļoti neapmierināti un pat raksta PVD anonīmas dusmu pilnas vēstules – ka savus putnus nereģistrēs, par slimību neziņos, bet putnus nokaus un apēdīs, un “neviens gailis pakaļ nedziedās”.

“Protams, cilvēkiem nepatīk papildu pasākumi. Iespējams, cilvēki nesaprot sekas, kādas būs gan viņu ganāmpulkam, jo mirstība ir praktiski 100%, gan arī tuvākai apkārtnei, kur tiks noteikta trīs un desmit kilometru karantīnas zona, gan visai valstij, kura var zaudēt eksporta tiesības,” komentē PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

PVD sauc palīgā pašvaldības. Tām jāveic skaidrojošais darbs, kā arī jāiesaista pašvaldības policija. Patruļbraucienu maršruti tiek papildināti ar vietām, kur tur mājputnus.

Piemēram, Ķekavā, policijai apsekojot mazdārziņu teritoriju, uzieti ne tikai kaķi, suņi, kazas, bet arī pīles un vistas, kas brīvi uzturas ārā. Par novietni policisti tūdaļ ziņoja PVD.

Putnu fabrikā “Ķekava” putnu gripas dēļ strikti samazināts apmeklētāju skaits un pirms iekļūšanas teritorijā gan cilvēkiem, gan mašīnām ir jāšķērso dezinfekcijas barjera. Mēneša beigās uzņēmuma veterināri aicina vietējos iedzīvotājus uz bezmaksas semināru par putnu gripu.

“Visi putni, kas tiek turēti piemājas saimniecībās, mums tiešām ir liels drauds. Jo mēs ļoti labi zinām: ja putnu gripas vīruss skar kādu konkrētu novietni, tad iestājas ļoti strikti ierobežojumi gan dzīvnieku pārvietošanai, gan produkcijas realizācijai,” norāda putnu fabrikas “Ķekava” galvenā veterinārārste Tatjana Lisakovska.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Nu protams, lielražotājiem katra mājas vista vai cūka ir drauds – pirmkārt cilvēki zinās kā jāgaršo īstai gaļai un olām, otrkārt, nepirks jūsu ūdeņainās olas un negaršīgo gaļu.

  2. Vislabak patika vieta-tiek uzskatiits…

  3. jautājums taisnīgajai pvd,kāpēc tad pie mums var nopirkt vistu gaļu no skartajām zonām,kāpēc tad mēs nevarēsim tirgoties,ja tā sērga skars arī mūs,speciāli tracināt vai kā

  4. Tie visi pasākumi lai apkarotu konkurentus lielajai ES. Tagad oliņas būs no lielās ES. Mazie, jūs savu gailīti turiet kūtiņā un nelaidiet ārā.
    Tāpat ar to ĀCM. Nu kas tad vēl nebūs ,nepirks gaļiņu no Vācijas vai Austrijas.

Draugiem Facebook Twitter Google+