×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.9°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
16. maijs, 2017
Drukāt

Raimonds Vējonis: Vai tiešām valoda ir vienīgā Latgales problēma? (24)

Foto LETAFoto LETA

Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš nesen piedalījās Latgales kongresa simtgades pasākumos, intervijā “Latvijas Avīzei” atklāj, ka bijis pārsteigums par tās noslēgumā pieņemto rezolūciju, kur galvenais uzsvars likts uz latgaliešu valodas oficiālā statusa atzīšanu.

Rezolūcijā aicināts “respektēt saziņu latgaliešu literārajā valodā visā Latvijas teritorijā”, “apstiprināt latgaliešu karogu” un tamlīdzīgi. Dažs tur pat saskatījis separātisma tendences. Tomēr Valsts prezidents spriež, ka neesot izmantota iespēja runāt par plašāku problēmu loku, kas skar reģionu.


R. Vējonis:
– Līdz kongresa sākumam tikai retais bija redzējis šīs rezolūcijas projektu. Tā tapa šaurā lokā. Jautājums – cik leģitīma ir tā pieņemšana un kādas saistības tas uzliek. Šis tomēr bija svinīgais pasākums par godu Latgales kongresa simtgadei. Tad man rodas jautājums – vai tiešām latgaliešu valodas lietošana ir vienīgā Latgales problēma?

Un ko jums paši latgalieši Rēzeknē teica?

Par to jau ne vienu reizi vien runāts. Ne visi reģioni Latvijā ir attīstījušies vienmērīgi, un Latgale atsevišķos aspektos nav bijusi tik attīstīta. Manuprāt, te būtu vietā saruna par emigrācijas un reemigrācijas jautājumiem, par demogrāfiju. Taču tas rezolūcijā neparādās. Es neapstrīdu, ka latgaliešu valoda ir jāsaglabā, un tā būs stipra, ja cilvēki paši to lietos. Latgalē ar to problēmu nav. Bet vai to ir jāliek darīt arī kurzemniekiem un vidzemniekiem? Tas ir strīdīgi… Man arī negribētos, ka tik ļoti tiek uzsvērta Latgales atstumtība. Šajā jautājumā pēdējos gados ir daudz darīts, piemēram, izveidota speciālā Latgales ekonomiskā zona. Pats esmu bijis vides ministrs un zinu, ka Latgalei ir bijis daudz investīciju. Piemēram, ūdens saimniecības sakārtošanai. Tur netika šķirots – Kurzeme, Zemgale, Vidzeme vai Latgale –, nauda tika dota infrastruktūras attīstībai visos reģionos.

Valsts prezidents arī uzsver, ka Latgale tiek stiprināta arī no drošības viedokļa. Piemēram, pieņemts lēmums, ka Latvijas Nacionālo bruņoto spēku vienības tiks izvietotas ne tikai Ādažos, bet arī Latgalē, visdrīzāk – Rēzeknes un Daugavpils pusē.

Visu interviju lasiet 17. maija “Latvijas Avīzē” vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. PALDIES SKAIDRAI PAR SAVAS ATZIŅAS IZSACĪŠANU! PIEKRĪTU! NAV KO ŠĶELT LATVIJU UN VEICINĀT NEPATIKU PRET SEVI, LATGALIEŠI!

 2. šovinstei SKAIDRAI Atbildēt

  LAIKAM atbildi ir uzrakstījis duraks! SKAIDRA saprot un pati runā dundžiņu un ventiņu izloksnē, bet tu esi duraks, jo šajās izloksnēs nerunā! SKAIDRA IR KURZEMNIECE! Katrs kurzemnieks prot šīs izloksnes! Latgaliešu murgi viņai NAV JĀSAPROT! KURŠ latgalietis runā dundžiņu un ventiņu izloksnē ??? NEVIENS! Laikam tu pats esi s…a, ja pieproti apsaukāšanos! KO zīmē savu portretu citos!? NOŽĒLOJAMAIS!

 3. Ar latgaliešu dialektu un tā LĪŠANU CITOS LATVIJAS NOVADOS IR POSTS AUGSTĀKĀ PAKĀPĒ! PALDIES Ojāram par viņa komentāriem! Neviens nav vainīgs Latgales novada atpalicībā kā vienīgi paši latgalieši! Latgales ekonomiskā augšupejā visu savu enerģiju varētu ielikt deputāts Viļums, bet viņš CEPAS PAR LATGALIEŠU VALODU??????KUR Viļums bija, KAD neilgi atpakaļ tika aizvērta ražotne Latgalē izbraucamā ceļa dēļ???
  Pati personīgi pat NEDOMĀJU dot atbildi uz iesniegumu latgaliešu valodā! JĀ, JEBKURU LABPRĀT apkalpošu lībiešu valodā,ja tas būtu vajadzīgs, jo manas saknes ir lībiešos. Visu CIEŅU VALSTS VALODAI! Lai saprastu latgaliešu dialektu, negatavojos katru reizi ausis ŅEMT ROKĀS! STULBUMS!!! Ja visi latgalieši dotos uz savu Latgali, NEVIS BĒGTU UZ RĪGU UN PĀRĒJIEM NOVADIEM, SITUĀCIJA BŪTU daudz labāka kā šobrīd! Latgalieši TIEŠĀM piekopj īstu seperātismu un šķeļ mūsu valsti NEVIS VIENO!?

  • >šovinistei Skaidrai Atbildēt

   Stulbeņi ir tie latvieši, kuri nesaprot latgaliešu izloksni.
   Stulbeņi ir tie latgalieši, kuri nesaprot ventiņu vai duņdžiņu izloksni.
   Skaidra nesaprot latgaliešu izloksni. Tātad Skaidra ir s…a.

 4. šitas ir apnicis, vai esat dzirdējuši, ka kurzemnieki, zemgalieši , vai sēļi šitā ž”elotos. cik var nevajadzēja nolaist līdz klinķim savu reģionu un atskriet uz Rīgu

  • žēlojas jau Madonas sēlis Vējonis – redz, šim nepietiek ar valodas problēmām, šis grib risināt citas lietas un grib gāzt lielākus kalnus. Te latgalieši apkaunojošā veidā šim iedevuši mazu un niecīgu problēmiņu, kuras atrisināšana ir kā ….. 2 pirkstus.
   Novēlējums Rīgas dialektā rakstošajiem – lai jūsu dialekts nekad nenonāk tādā maztiesiskā situācijā kādā pašlaik atrodas latgaliešu valoda!

 5. Tā nav. Vējonis ir problēma.

 6. Ja latgaliešu valodai Atbildēt

  Pieškir valsts valodas statusu tad ari drīz sekos krievu valodas statusa maińa. Pie tāda pakāpeniska gājiena piestrādā mūsu Latgales “jaunpatrioti”. Uz tādiem nav ko pałauties vai uzticēties.

  • Latgolys latgaļs Atbildēt

   Ja krievi atkal neizdomās okupēt Latviju kā 1940.gadā un no 1945.-1991.gadam, un Latvijā neiesūtīs 1-2 miljonus krievu okupantu, tad, kā raksta Otto Ozols, pēc 100 gadiem Latvijā krievu nebūs, jo t.s. Latvijas krieviem ir ļoti slikta demogrāfija.
   Bet, ja 1991.gadā būtu veikta deokupācija un dekolonizācija, tad šodien krievu valodas runātāji neapdraudētu latviskumu un latgaliskumu. Un Ušakovs nebūtu Rīgas mērs.

 7. nauda tiek iedalīta droši vien ka taisnība,bet CIK,un KUR tā paliek???
  mēs tauta to neredzam,varbūt vajadzetu auditu veikt,un pakratīt tos,kuri šo naudu saņem,un uzzināt,kur liek?

 8. Un prezidentam Vājonim vienīgā problēma ir automātiska pilsonības iedošana krievvalodīgo okupantu un kolonistu pēctečiem? Okupantiem un valsts 100 gadiem dos pilsonību, bet latgaliešiem latgaļu valodas lietās – figu!?
  Riebjas, ka latgaliešiem salīdzinot ar pilsoņiem krieviem un krievalodīgajiem okupantiem un kolonistiem valodas jomā ir ievērojami mazāk tiesību! Krieviskums zeļ (īpaši Daugavpilī), bet latgaliskumu čiuļu latentie separātisti rauga visādi apspiest.

  • Vai tas krieviskums nezeļ tieši pateicoties latgaliešu nostājai? Varbūt kāds varētu paskaitīt cik starp vadošajām amatpersonām ir cilvēku ar latgalisku izcelsmi un cik bija padomju gados? Ja jau viņi paši par savu novadu negādā, tad kas vainīgs? Un ja par valodu, tad piemērosim latgaliešu prasības pret lībiešu valodu un pieprasīsim katrā ciemā kārtot dokumentus lībiešu valodā.

   • Vai okupācijas gados starp čūļiem nebija komunistu un kolaboracionistu?
    Un kas 1940.gadā atdeva latviešu valsti Latviju krieviem? – īstais latvietis, ārietis un zemgalietis Kārlis Ulmanis!
    Latgales latvieši vienmēr ir iestājušies par līvu valodas tiesībām. Līvu valodai kā autohtonu valodai jūras piekrastē jau 1920.gadā vajadzēja noteikt valsts otras valodas statusu. Man patiktu, ka uzraksti piekrastē būtu latvisku un līvu valodā. Un ļoti priecātos, ja piekrastē dzirdētu skanīgo un manai ausij ļoti tīkamo līvu valodu. Diemžēl, bet pateicoties tādiem ulmanistiem un valsts politikai – līvu valoda ir ar vienu kāju kapā, jo daudzi taču brēca: “Kopiet savu valodu mājās, jums neviens tajā neliedz runāt!”, bet, ja valodai ir tiesības tikai mājās, tad tā ātri nomirst.

 9. Suņi raj, karavana īt tuoļuok…

 10. Pleskavas desantnieka delinam : galvena problema Latgale, un visa Latvija, ir tas ka ES un NATO Valsts Latvija vel joprojam nav kluvusi par Tiesisku Valsti kura tiek ieveroti un izpilditi visi LV un Staptautiskie likumi.Sakot ar Latvijas Valsts un latviesu tautas ienaidnieku, okupantu politiskajam apvienibam,kuras regulari izlaupa Valsts budzetu,un riko diversijas pret Latvijas Valsti,nodosanu tiesa.Un beidzot izpildit Starptautiskos likumus par okupacijas seku likvidesanu,ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodarijiem zaudejumiem.Llikumu nepildisana no atbildigajam institucijam un atseviskam personam var tikt noverteta ka nozieguma un noziedzinieku atbalstisana.
  Valsts nodeviba.

 11. varbut robezu pa lielupi lai neboja latviju un to aunu bars lai tur dzivo ar 100 un parejie gudrie

  • Tomēr Valdībai vajadzētu uzņemties lielāku atbildību par dzīves līmeņa lejupslīdi,bezdarbu un lielo nabadzību Latgalē.Ne jau pāri smirk jaunu darbavietu ko NBS domā veidot gan Rēzelnes un Daugavpils novados glābs to situāciju.Cik gadiem bija jāpaiet, lai mūsu valdības vīriem liktu saprast,ka kautkas ir jāsāk darīt.Lai Latvijas novadi nepaliktu tukši bez iedzīvotājiem jo visi jau nepārcelsies uz patstāvīgu dzīvi galvaspilsētā Rīgā.

  • Cik tomēr naidīgi var būt latvieši ! Pareizs ir teiciens -latvietim mīļākais ēdiens ir otrs latvietis un Tu, kurzemniek to lieliski pierādi.

 12. Bitāni un citi -āni uzsākuši bīstamu seperācijas spēli.

  • Gadījās pabraukāt pa Latgali 70 gados,visi ko satiku,latgalieši , kaunējās runāt -visi berza krieviski,varēji tikai pasmieties-tad jau visi CK aparāts bija pilns ar latgaliešiem!

 13. Un vai tā vispār ir problēma? Tā tiek mākslīgi uzkurināta no šaura cilvēku loka, kur apslēptā veidā kultivē separatismu. Kā karognesējs te visdzirdamākais ir deputāts Viļums, kam neeksistē ne likums ne pieklājība.

  • Latviešu dialekts cēlies no latgaļu valodas! Atbildēt

   Kāpēc tu raksti dialektā, kas cēlies no latgaļu valodas? Starp citu – es arī pašlaik rakstu latgaļu valodas dialektā.

   • Tas izklausās pēc strīda , kurā burkāns ar kartupeli noskaidro, kurš zupā ir svarīgāks . Sīpols smejas .
    Bet īstenībā cilvēki sen samaisījušies pa novadu novadiem – ko tad nu ? Latgaļi no Rīgas , no Ogres vai Liepājas atgriezīsies Latgalē ?

Draugiem Facebook Twitter Google+