Dabā
Rīga

Rīgas zoodārza tīģerienei Katrīnai jauns izredzētais – Pans Janeks no Polijas 16

Tīģeris Pans Janeks. Foto – Rīgas Zoo

Rīgas Zooloģiskajā dārzā aizvadītā gada nogalē ieradās ilgi gaidīts ciemiņš – Amūras tīģeris Pans Janeks, kurš izraudzīts kā partneris slavenā tīģerēna Klifa māmiņai Katrīnai, portālu “LA.lv” informēja Rīgas zoodārzā.

Galerijas nosaukums

Rīgas Zooloģiskais dārzs apdraudēto Amūras tīģeru saglabāšanas un Eiropas vairošanas programmā piedalās jau vairāk nekā 20 gadus. Piedalīšanās programmā un veiksmīga tīģeru pāra izveide nebrīvē ir grūts un atbildīgs uzdevums, kura īstenošana prasa laiku un pacietību, uzsver zoodārza speciālisti.

1998. gadā tika uzbūvēta tīģeru turēšanai un vairošanai atbilstoša mītne. Turpmākos gadus ar pāra izveidi neveicās. Tikai 2010. gadā sāka veidoties saskanīga tīģerpāra Katrīnas un Vasjas ģimenes dzīve. Jaunais pāris attaisnoja cerības, un 2011. gada jūlija beigās pasaulē nāca pirmie mazuļi.

Ne viss notika gludi, izdzīvoja tikai viens no trim tīģerēniem – vēlāk popularitāti ieguvušais Klifs Grants. Diemžēl sekoja nākamā neveiksme, 2012. gadā tīģeris Vasja mira sirds mazspējas dēļ un jaunā, vērtīgā tīģeriene Katrīna palika viena. 2012. gadā rudenī pusaudzis tīģerpuika Klifs tika nosūtīts uz Bezansonas zoodārzu Francijā, savukārt Rīgā gaidījām ierodamies jaunu tēviņu Katrīnai.

Par desmit gadus veco tīģeri Pans Janeku ir dubultprieks, jo viņš ir ne tikai ļoti līdzsvarots un mierīgs tīģeris, bet viņa vecvecvecvecāki ir Ambra un Arsis – viens no veiksmīgākajiem tīģerpāriem Rīgā deviņdesmitajos gados.

Pans Janeks no Krakovas zooloģiskā dārza ieradās Rīgā jau 16. decembrī. Adaptēšanās jaunajai dzīves vietai noritēja necerēti labi un ātri.

Pans Janeks ir ne tikai mierīgs, bet arī ļoti nopietns un paklausīgs tīģeris. Jau no pirmās dienas rāmi pilda dzīvnieka kopēja norādes, pārliecinoši pārvietojoties pa aploku it kā to atpazītu un atcerētos savu attālo radniecību ar Ambru un Arsi. Panam Janekam tīk pienākt tuvu pie skatloga, apmeklētājiem tikai jābūt vērīgiem, lai atšķirtu, kurš tīģeris pastaigājas lielajā aplokā.

Tīģermeitene Katrīna izrāda lielu interesi par Panu Janeku, apliecinot galvu reibinošo mīlestību no pirmā acu skatiena, furfinot (tas ir – jūsmīgi sveicinot) un glaužoties pie zemes. Arī Pans Janeks nav vienaldzīgs pret valdzināšanas izpausmēm.

Izveidot veiksmīgu pāri šiem dižkaķiem ir grūts uzdevums, jo ne vienmēr zoodārza darbinieku domas un programmas koordinatora ieteikumi saskan ar tīģeru vēlmēm. Šobrīd pastāv cerība, ka mēģinājums varētu būt sekmīgs.

Rīgas zoodārzā mītošie Amūras tīģeri ir augumā lielākā tīģeru pasuga, kura savvaļā ir viena no apdraudētākajām. Vislielākos draudus tīģeriem rada malumedniecība un barības dzīvnieku (staltbriežu, mežacūku) izmedīšana.

Amūras tīģeri savvaļā sastopami vienīgi Amūras-Usūrijas reģionā Krievijas Tālajos Austrumos un Ķīnā. Šobrīd savvaļā ir tikai 400-550 šīs pasugas tīģeru, un pastāv risks, ka dažos gadu desmitos tie savvaļā var izzust vispār.

Apmēram tikpat Amūras tīģeru mīt pasaules zoodārzos, un tā ir kā garantija, ka tīģeri neizmirs. Tīģeru saglabāšanai izveidota starptautiska vairošanas programma, kurā piedalās arī Rīgas Zooloģiskais dārzs.

LA.lv