Kultūra
Teātris un kino

Roze Stiebra: Tautasdziesmās iekodēts viss labākais un stiprākais 0

Foto: Agnese Zeltiņa

Tieši dienu pirms simtgades svinību pašas kulminācijas, 17. novembrī, pirmizrādi piedzīvos latviešu animācijas klasiķes Rozes Stiebras jaunākā pilnmetrāžas animācijas filma “Saule brauca debesīs”, kas tapusi programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros, vēsta filmas komunikāciju pārstāve Elizabete Lazda.

“Saule brauca debesīs” veidota pēc tautasdziesmu motīviem. Kad ķekatu jampadracī tiek nozagta Saules un Mēness meitiņa, izmisušie vecāki sauc palīgā cilvēku, lai bērniņu atgūtu. Nabašnieks apjož zobenu un kopā ar Meiteni un Brālīti dodas ceļā, lai stātos pretī gan mošķiem un ērmiem, gan pašu bailēm un slinkumam. Palīgiem dotas tikai trīs dienas: ja šajā laikā Saules meita netiks atrasta, viņa zaudēs savu spēku un kļūs par parastu meiteni…

Roze Stiebra, kas ir ne vien filmas režisore, bet arī scenārija autore, stāsta, ka ļoti vēlējusies uzņemt filmu uz Latvijas simtgadi kā pateicību un dāvanu uz valsts dzimšanas dienu.

“Ilgi meklēju spēcīgu stāstu – lasīju mūsu oriģinālliteratūru caur un caur, bet nevarēju atrast neko īsti piemērotu tieši animācijai. Un tad es padomāju ka varētu uzņemt filmu pēc tautasdziesmām, jo tajās ir iekodēts viss tas labākais un stiprākais, kas mums ir. Gan vieglums un līksmība, gan dziļāks, filozofiskāks slānis, kas sevī ietver visu gadsimtiem krāto tautas gudrību, pasaules redzējumu un ētiku; visu, kas vajadzīgs cilvēka dzīvei, lai viņš dzīves beigās nekaunētos par to, kā ir dzīvojis. Bet nebaidieties – šī būs piedzīvojumiem bagāta un līksma filma,” stāsta režisore.

Kā atzīst filmas producents Roberts Vinovskis, toreiz, 2014. gadā, kad viņam piezvanīja režisore un piedāvāja veidot šo filmu, viņš noslodzes dēļ bija atteicies jau no vairākiem interesantiem projektiem.

Tomēr, kad zvana Roze Stiebra, ko bieži sauc arī par “latviešu animācijas māti”, – tad atteikt nevar.
Saistītie raksti

“Tagad esmu ļoti priecīgs par šo projektu, domāju, ka mums izdosies lieliska filma, kas simtgades svētku dienās un vēl ilgi pēc tam sagādās daudz prieka gan lieliem, gan maziem skatītājiem,” pauž R. Vinovskis.

Kamēr animatori vēl steidz pabeigt pēdējos kadrus, režisore jau uzsākusi darbu skaņu studijā, kur multfilmas tēli atdzīvojas populāru aktieru balsīs.

Galerijas nosaukums

LA.lv