×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
9. jūlijs, 2012
Drukāt

Rudenī LU notiks piektā starptautiskā latgalistikas konference

Šoruden, 5.oktobrī un 6.oktobrī, Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar Adama Mickeviča universitāti Poznaņā, Rēzeknes Augstskolu un Sanktpēterburgas Valsts universitāti rīkos piekto starptautisko latgalistikas konferenci, aģentūru LETA informēja LU preses centrā. Konference būs veltīta trimdas latgaliešu autora Miķeļa Bukša (1912-1977) simtgadei.

Šāgada simtgadniekam filologam Bukšam ir īpaši nopelni Latgales kultūrvēstures un etnoģenēzes jautājumu, latgaliešu valodas un literatūras pētniecībā, tāpēc viņa darbības aplūkojumam un zinātniskajam devumam tiks organizēta piektā starptautiskā latgalistikas konference. Kā stāsta pasākuma rīkotāji, veltījuma konference Bukšam būs laba iespēja tuvāk iepazīt un vērtēt šā autora un viņa domubiedru uzskatus, aplūkot svarīgu ideju attīstījumu mūsdienās.

Konferencē uzmanība tiks pievērsta latgaliešu valodas teritoriālajai daudzveidībai citu baltu valodu kontekstā, baltu etniskajai vēsturei, aktuāliem latgaliešu valodas kopšanas un teorētiskā apraksta jautājumiem, kā arī latgaliešu literatūrai un tās attīstībai.

Piektā starptautiskā latgalistikas konference notiks LU Humanitāro zinātņu fakultātē, Visvalža ielā 4a, Rīgā. Tajā aicināti piedalīties baltu valodu vēstures un dialektoloģijas, baltu tautu vēstures un etnoloģijas, etnolingvistikas, literatūras vēstures un citu ar konferences tematiem saistītu zinātņu nozaru pētnieki un interesenti.

Rūpējoties par latgaliskā mantojuma saglabāšanu un attīstību, tā iepazīšanu un ievadīšanu plašākā zinātniskā apritē, starptautisku latgalistikas konferenču tradīcija sākās 2008.gadā Sanktpēterburgā. Šai pilsētā rodams Latgales latviešu inteliģences un nacionālās atmodas sākums 19. un 20.gadsimta mijā, daudzas Pēterburgas iniciatīvas vēlāk turpinās Latgalē.

Pirmais latgalistikas interesentu un entuziastu saiets bija veltīts Sanktpēterburgā iznākušajai pirmajai latgaliešu normatīvajai gramatikai, aplūkojamo jautājumu lokam paplašinoties un dažādojoties nākamajās konferencēs.

Līdz šim starptautiskās latgalistikas konferences ir notikušas Sanktpēterburgā, Rēzeknē, Vācijas pilsētā Greifsvaldē un Polijas pilsētā Poznaņā.

Pieteikties konferencei iespējams, līdz 20.augustam uz e-pasta adresi “lleikuma@inbox.lv” atsūtot pieteikuma anketu un referāta kopsavilkumu līdz 300 vārdiem.

Konferences darba valodas būs latgaliešu, latviešu, leišu, vācu, angļu un krievu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+