×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2012
Drukāt

Rumānijai prasīs atmaksāt piektdaļu no saņemtā ES palīdzības finansējuma

Foto - AFPFoto - AFP

Rumānijai varētu šogad nākties atmaksāt Eiropas Savienībai līdz pat 400 miljoniem eiro jeb vairāk nekā piektdaļu no līdz šim saņemtajiem fondu līdzekļiem.

Rumānijas Eiropas lietu ministrs Leonards Orbans (attēlā) skaidroja, ka Brisele konstatēto pārkāpumu dēļ varētu pieprasīt atmaksāt līdz pat 800 miljoniem eiro, tostarp jau saņemto attīstības finansējumu, gan arī fondu līdzekļus, kurus tikai plānots piešķirt Rumānijai. Šogad Rumānijai varētu nākties Briselei atdot līdz pat 400 miljoniem eiro, kas ir līdzvērtīgi 22 procentiem no 1,8 miljardiem eiro, ko Rumānija līdz šim saņēmusi no ES kā attīstības veicināšanas finansējumu.

Eiropas Komisija pērn pārtrauca fondu līdzekļu izmaksu Rumānijai četrās programmās – transporta, konkurētspējas, cilvēku resursu un reģionālās politikas jomā -, šādu lēmumu pamatojot ar konstatētajiem pārkāpumiem. Lai gan fondu līdzekļu izmaksas pārtraukums ir īslaicīgs, Rumānijai divu mēnešu laikā ir jānovērš Briseles konstatētie pārkāpumi. Pretējā gadījumā tai varētu tikt pilnībā pārtraukta fondu līdzekļu izmaksa. EK turklāt paziņojusi, ka tā plāno pieprasīt atpakaļ izmaksātos līdzekļus vai samazināt paredzēto izmaksu apjomu.

Lielākie pārkāpumi atklāti transporta sektorā. Vairums šo fondu līdzekļu nonākuši Rumānijas valsts dzelzceļa kompānijas, kā arī ceļu būves uzņēmuma CNADR kontos. Eiropas lietu ministrs arī atzina, ka, visticamāk, šīs lietas dēļ tiks ietekmēts valsts budžets. ES fondu līdzekļus saņēmušie privātuzņēmumi savukārt varētu vērsties tiesā pret valsti par zaudējumiem, ko izraisījusi valsts nespēja izpildīt ES prasības. Orbans pašreizējā situācijā vaino nekompetenci Rumānijas valdībā, vienlaikus gan atzīstot, ka ES fondu līdzekļu izdalē bijuši arī krāpšanās un interešu konflikta gadījumi.

Rumānijas plašsaziņas līdzekļi ziņojuši par daudziem gadījumiem, kad ES fondu līdzekļi piešķirti politiķu vai augstu amatpersonu radinieku uzņēmumiem. Rumānija laika periodā no 2007. īdz 2013. gadam var izmantot līdz pat 20 miljardiem eiro Eiropas finansējuma, taču līdz šim tā apguvusi tikai 9,7 procentus no šīs summas, liecina jaunākie dati.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+