Pasaulē
Eiropa

Sākas Minhenes Drošības konference0

Foto EPA/LETA

Vācijā šodien sākas ikgadējā starptautiskā Minhenes Drošības konference, tomēr šogad tai nav saskatāms kāds vienojošs centrālais motīvs.

Iespējams, lielākā uzmanība konferencē, kas notiks no piektdienas līdz svētdienai, tiks pievērsta Izraēlas premjerministram Benjaminam Netanjahu, kurš savā valstī ierauts korupcijas skandālā un konferenci apmeklēs pirmo reizi.

Tuvie Austrumi nozīmīgajā forumā būs plaši pārstāvēti, jo konferences viesu vidū būs arī Irānas ārlietu ministrs Muhameds Džavads Zarifs un Saūda Arābijas ārlietu ministrs Adels al Džubeirs.

Pērn konferencē lielu ievērību izpelnījās ASV viceprezidenta Maika Pensa runa, kurā viņš izklāstīja Savienoto Valstu prezidenta amatā tikko kā nonākušā Donalda Trampa administrācijas ārpolitiku un drošības politiku. Savukārt vēl pirms gada Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs brīdināja par “jaunu Auksto karu”.

Tomēr šī gada konferencē varētu trūkt šāda centrālā motīva. ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss un Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Herberts Reimonds Makmāsters tajā plāno izklāstīt ASV ārpolitiku un drošības politiku.

ASV konferencē pārstāvēs arī iekšzemes drošības ministre Kirstena Nīlsena, 12 senatori, bijušais viceprezidents Džo Baidens un bijušais valsts sekretārs Džons Kerijs.

Krieviju Bavārijas galvaspilsētā pārstāvēs ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, bet Turciju – premjerministrs Binali Jildirims.

Citu prominento viesu vidū būs arī Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja, kuras valdība pēc pērn notikušajām parlamenta vēlēšanām ir novājinājusies brīdī, kad Apvienotā Karaliste ir ceļā uz izstāšanos no Eiropas Savienība (ES), kā arī jaunais Austrijas kanclers Sebastians Kurcs, kura valdībā ir pārstāvēta galēji labējā Brīvības partija.

Konference seko pēc ieilgušajām Vācijas koalīcijas veidošanas sarunām, un šis forums vadošajiem vācu politiķiem dos iespēju apliecināt savas spējas un nodomus.

Konferenci atklās Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena un viņas Francijas kolēģe Floransa Parlī.

Eiropas Savienību pārstāvēs Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers un vairāki eirokomisāri,

Minhenes drošības konferencē kopā piedalīsies vairāk nekā 20 valstu un valdību vadītāji, aptuveni 40 aizsardzības ministri un tikpat daudz ārlietu ministri.

Aptuveni 600 foruma dalībnieku vidū būs arī 50 lielo uzņēmumu vadītāji.

Kā ierasts, sarunas foruma kuluāros būs nozīmīgākas nekā oficiālās uzrunas. Aģentūras DPA rīcībā esošā informācija liecina, ka piektdienas vakarā Francijas, Krievijas, Ukrainas un Vācijas ārlietu ministri “Normandijas formāta” ietvaros plāno pārrunāt konfliktu Donbasā.

LA.lv