Foto-Līga Vasiļūna

Sāksies latviešu un krievu bērnu apmaiņa 0

Saeimas deputāta Andreja Judina (“Vienotība”) ideja par bērnu apmaiņu starp latviešu un krievu ģimenēm pamazām sāk materializēties. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) konkursa ceļā izvēlējies un šodien, 16.augustā, sāk līgumu slēgšanas procesu ar piecām organizācijām, kuras īstenos šādus projektus. 


Reklāma
Reklāma

 

FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

SIF padomes sēdē augusta sākumā tika pieņemti lēmumi par sabiedrības saliedēšanas projektu konkursu rezultātiem apmaiņas programmā latviešu un mazākumtautību bērniem. Šīs programmas realizācijai fondam piešķirta 20 000 latu valsts budžeta dotācija.

 

Judins: “Reāla iespēja 
veicināt saliedētību!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais par Bērnu apmaiņas programmu sāka runāt Saeimas deputāts Andrejs Judins. Šī gada pavasarī intervijā “Latvijas Avīzei”, komentējot situāciju pēc divvalodības referenduma, viņš aicināja atsaukties tās latviešu ģimenes, kas gribētu uz nedēļu vai ilgāku laiku savā ģimenē uzņemt krievvalodīgus jauniešus, kuri vēlas iepazīties ar latviešu tradīcijām, paplašināt savu redzesloku arī citos latviešiem būtiskos jautājumos, jo krievvalodīgajam puisim vai meitenei, kas dzīvo Purv­ciemā, iespējams, nav savas omītes laukos, kas palīdzētu ieraudzīt citu Latviju.

Deputāta viedoklis izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā. Netrūka arī kritiķu. Īpaši izcēlās vairāki krievu valodā rakstošie laikraksti, kuri šo ideju pasniedza kā deputātu mēģinājumu atņemt bērnus krievu ģimenēm un nodot viņus latviešiem smadzeņu skalošanai, identitātes atņemšanai un asimilēšanai. Arī Saeimas kuluāros netrūka smīnētāju. Taču tajā pašā laikā deputāta Judina e-pasts pildījās ar vēstulēm no ģimenēm, kuras pauda gatavību iesaistīties šādā programmā. “Man ir prieks, ka šī ideja ir sākusi īstenoties. Tā ir laba iespēja kaut ko reālu darīt sabiedrības saliedētības veicināšanai,” teica deputāts. Runājot par krievu medijos izskanējušo kritiku, viņš neslēpa sarūgtinājumu par aizdomīguma atmosfēras kultivēšanu. Deputāts uzsvēra, ka šādā programmā nevienu nevar piespiest iesaistīties, tā iespējama tikai uz brīvprātīgas līdzdarbošanās un savstarpējās uzticības pamata. Turklāt apmaiņa iespējama abos virzienos – mazākumtautību bērni dzīvos latviešu ģimenēs un latvieši – krievu.

 

Pagaidām tikai kā pilotprojekts

SIF Bērnu apmaiņas programmas projektu konkursā gan pārāk liela atsaucība nebija. Termiņš tika pagarināts. Kopā pieteica piecus projektus, kas arī visi tika atbalstīti. Bērnu apmaiņu realizēs biedrība “AFS Latvija”, interešu centrs “Pēcskola”, Latvijas Sarkanā Krusta Preiļu komiteja, multikulturālās integrācijas centrs “Varavīksnes laiva” un nodibinājums “Iespējamā misija”. Vidēji katrs projekts izmaksās 3000 – 4000 latus.

“Mēs arī nebijām plānojuši saņemt lielu projektu skaitu, jo šajā programmā bija paredzēts samērā neliels finansējums, kā arī akcentēta organizāciju pieredze darbā ar bērniem. Šī programma šobrīd darbojas kā “pilotprojekta programma” Latvijā. No tās rezultātiem būs atkarīgs, vai šādas aktivitātes tiks turpinātas arī nākamos gadus,” informēja SIF sekretariāta direktore Aija Bauere. “Projektos paredzēts iesaistīt ap 100 bērnu. Īstenībā šādā apmaiņas programmā tiek iesaistīti arī vecāki, skolotāji, dalībnieku radi un draugi, tāpēc mēs sagaidām, ka šī programma izskanēs plašākā sabiedrībā, ne tikai iesaistītajās ģimenēs. Mēs sagaidām, ka programmas rezultāts varētu būt šāds – bērni un viņu vecāki dziļāk apzināsies kultūru dažādību, spēs novērtēt tradīciju nozīmi, kā arī apzināsies tādu vērtību kā piederības sajūta savai valstij un arī savai tautai.”

Reklāma
Reklāma

 

Projektu autori optimistiski

Apmaiņā tiks iesaistīti 5. līdz 9. klašu skolēni un viņu ģimenes, kas ikdienas saziņā lieto latviešu vai krievu valodu. Taču kura katra ģimene apmaiņā piedalīties nedrīkstēs. Saskaņā ar nolikumu vismaz vienam ģimenes loceklim jābūt labām otras valodas zināšanām (latviešu ģimenēs – krievu valodas zināšanas un krievvalodīgajās ģimenēs – latviešu valodas zināšanas). Ģimenei jābūt spējīgai nodrošināt atbilstošus sadzīves apstākļus bērnam, kurš tiks uzņemts (atsevišķa guļvieta, pilnvērtīgs un veselīgs uzturs, iespējas veikt personīgo higiēnu, saziņas iespējas ar savu ģimeni u.tml.). Viesģimenei jāno­drošina uzņemtais bērns ar vismaz divu kultūras, sporta, atpūtas, valsts svētku vai citu pasākumu apmeklējumu (izmaksas tiks segtas no projektam piešķirtā finansējuma).

Tāpat nepieciešama rekomendācija no mācību ie­stādes, kur mācās uzņēmēju bērns. Paredzēts, ka, sākot apmaiņas projektu, dalībnieku ģimenes tiks informētas par iespējamiem riskiem un pārpratumiem un citādi sagatavotas.

Visiem projektu iesniedzējiem esot pieredze darbā ar bērniem un ģimenēm, tādēļ dalībniekus apmaiņas programmai atrast nebūšot grūti. “Mūsu interešu centrs Liepājā darbojas jau 10 gadus, un mūsu lokā ir ne viena vien ģimene, kas varētu iesaistīties projektā. Ar dažām jau runājām pirms projekta rakstīšanas, un tās ir izrādījušas interesi. Tāpat plānojam publicēt informāciju vietējos medijos,” pastāstīja interešu centra “Pēcskola” vadītāja Inita Bišofa, kura ir arī Saeimas deputāte no Reformu partijas rindām. Bišofa ļoti cer, ka apmaiņas programma ne tikai ļaus bērniem iepazīt citu nacionalitāti, bet arī radīs draudzības saites starp iesaistītajām ģimenēm, kas turpināsies arī pēc projekta noslēguma. Tādēļ arī projektam dots nosaukums “Būsim draugi!”. Centrs ieplānojis projektā iesaistīt vismaz 18 ģimenes (deviņas latviešu un deviņas mazākumtautību). “Pirms apmaiņas šīs ģimenes, protams, satiktos, lai varētu iepazīties, iegūt viens otra uzticību un pārliecinātos, ka tām ir kopīgas intereses,” uzsvēra I. Bišofa. Programma ilgs līdz novembra beigām, un šajā laikā bērni viesģimenē pavadītu sešas dienas – 31. augustā, divas dienas septembrī un trīs dienas oktobrī skolēnu brīvlaikā. Projekta noslēgums plānots 18. novembrī ar kopīgu pasākumu visām iesaistītajām ģimenēm.

Arī biedrības “AFS Latvija” pārstāve Ieva Rībena pārliecināta, ka ar ģimeņu atsaucību problēmu nebūs. “ASF Latvija” jau divdesmit gadus nodarbojas ar starptautisku skolēnu apmaiņas programmu realizēšanu un šajā laikā izveidojusies laba sadarbība ar dažādām mācību iestādēm. “Mūsu cilvēki dodas uz skolām un stāsta jauniešiem par iespējām mācīties ārzemēs, tagad pie reizes informēsim arī par iespēju veikt šādu apmaiņu tepat Latvijā,” skaidroja Rībena. Turklāt saskaņā ar nolikumu projektu organizatori segs ģimenēm izdevumus par bērna uzņemšanu, ēdināšanu, transportu (seši lati dienā). Tāpat ģimenēm tiks segti kopīga kultūras un sporta pasākumu apmeklēšana 80 latu apmērā. Piemēram, vecāki, dodoties uz laukiem, var kopā ar savu bērnu paņemt līdzi arī apmaiņas bērniņu. Viņiem tiks segti ceļa izdevumi. Vienīgā prasība no organizatoru puses, lai tā nebūtu vienkārši dzīvošanās pa laukiem, bet lai pa ceļam kopā iebrauktu arī kādā muzejā vai kaut vai uzspēlētu peintbolu. Arī šādi izdevumi tikšot segti no projekta līdzekļiem. “AFS Latvija” plāno projektā iesaistīt vismaz 20 ģimenes.

Savukārt Latvijas Sarkanā Krusta Preiļu komiteja plāno apmaiņā iesaistīt 23 skolēnus no Preiļu un Riebiņu novadiem. “Šie novadi ir ar izteiktu kultūras kolorītu un lielu tautību daudzveidību. Šeit dzīvo krievi, latvieši, poļi un citas tautības. Tādēļ labprāt izmantojām šo programmu, lai veicinātu savstarpējo lojalitāti,” pastāstīja organizācijas pārstāve Ineta Anspoka. Līdztekus bērnu apmaiņai paredzēti arī daudzi kopīgi ģimeņu pasākumi – ekskursijas, sporta dienas un tamlīdzīgi.

Uzziņa

Ģimenes, kas vēl vēlas iesaistīties bērnu apmaiņas programmā, aicinātas sazināties ar Sabiedrības integrācijas fondu pa tālruni 67281752 vai e-pastu [email protected].

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.