×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. oktobris, 2014
Drukāt

Samazinās imunitātei pret dzemdes kakla vēzi nepieciešamo pošu skaitu (2)

vakcina_14

Ņemot vērā Eiropas zāļu aģentūras apstiprinātās izmaiņas “Cervarix” cilvēka papilomas vīrusa vakcīnas aprakstā, kas tiek izmantota, lai mazinātu risku saslimt ar dzemdes kakla vēzi, turpmāk 12 gadus vecām meitenēm līdzšinējo trīs pošu vietā tiks veiktas divas potes, to paredz Veselības ministrijas (VM) izstrādātie grozījumi “Vakcinācijas noteikumos”.

Patlaban vakcinācijai pret papilomas vīrusa infekciju Eiropā izmanto trīs veida vakcīnas – “Cervarix”, “Gardasil” un “Silgard”. Latvijā valsts kompensē “Cervarix” vakcīnu 12 gadus vecām meitenēm, un no 2013.gada arī visām tām meitenēm, kuras dažādu iemeslu dēļ nesaņēma vakcīnu plānotajā laikā un vēl nav sasniegušas 18 gadu vecumu.

Saskaņā ar jauno “Cervarix” zāļu aprakstu meitenēm vecumā no deviņiem līdz 14 gadiem var ievadīt divas devas ar sešu mēnešu starplaiku, tādējādi panākot līdzvērtīgu imūno atbildi, kā vakcinējot ar trīs devām. Tāpēc nepieciešams samazināt par valsts līdzekļiem veicamo vakcinācijas kursu, skaidro VM speciālisti.

Tomēr, vakcinējot vecākas meitenes un sievietes, joprojām būs nepieciešamas trīs devas. Tas nozīmē, ka, uzsākot valsts apmaksāto vakcināciju vēlāk, nekā to paredz vakcinācijas kalendārs, valsts meitenēm līdz 18 gadu vecumam apmaksās tikai divas potes, bet trešā būs jāapmaksā pacientam.

Arī minēto “Gardasil” un “Silgard” vakcīnu pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju aprakstā ir norādīts, ka cilvēkiem vecumā no deviņiem līdz trīspadsmit gadiem var ievadīt divas devas ar sešu mēnešu intervālu, bet vēlākā dzīves periodā nepieciešamas trīs potes.

Grozījumi “Vakcinācijas noteikumos” vēl jāsaskaņo ar citām ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra speciāliste Anete Jansone, meitenēm, kuras ir saņēmušas trīs potes, nav iemesla uztraukumam. Lai gan ir pierādīts, ka pilnvērtīga imunitāte izstrādājas, ievadot mazāku pošu skaitu, tās ir jāievada ar atbilstošu intervālu – atšķirīgu, kāds ir paredzēts trīs pošu shēmā, uzsver Jansone.

“Līdz ar to arī meitenēm, kuras ir saņēmušas divas potes no trīs un gaida trešo poti, šī trešā vakcīnas deva ir jāsaņem, lai izveidotos pilnvērtīga imunitāte,” viņa norāda.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Redzēju Internetā Atbildēt

    Stāstu par kādu veselīgu meiteni kurai pēc katras šīs “vajadzīgās” potes palika ar vien sliktāk un sliktāk.Pēc pēdējās potes viņa gulēja pusnesamaņā pie sistēmām uz miršanu.Viņas nevarēja vairs glābt….

  2. un kā tad var pārbaudīt – ir izstrādājusies imunitāte vai nav? un kāds šai vakcinācijai vsp ir lietderīgums? statistikas dati ir?

Draugiem Facebook Twitter Google+