×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
28. janvāris, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Kremlis baidās, ka bagātos Sibīrijas novadus aizpildīs “citi” (29)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

“Atbrauciet pie mums uz Kolimu” – šis mazliet sarkastiskais virsraksts dots informācijai, kas publicēta Maskavas konservatīvajā interneta portālā www.rusk.ru. Izrādās, ka Krievijas “vadošās instances” ļoti nobažījušās sakarā ar to, ka iedzīvotāji bariem pamet stratēģiski svarīgos un izrakteņiem bagātos novadus Sibīrijas ziemeļaustrumos, tostarp Kolimā. Meklējot labākus dzīves un arī klimata apstākļus, cilvēki pārvācas uz tā saucamo Eiropas Krieviju – rietumos no Urālu grēdas.

Krievijas “tālajos austrumos” draud īsta demogrāfiska katastrofa, brīdina apskata autori un norāda: ja šis tukšums netiks drīzumā aizpildīts, Krievijai šie novadi “zudīs uz visiem laikiem”, jo tajos “agri vai vēlu apmetīsies citas tautas”. Mājiens netiek precizēts, bet vērīgam vērotājam skaidrs, ka Ķīnai ir pietiekami daudz cilvēku, kas šo tukšumu aizpildīs. Nav jāaizmirst arī tas, ka tieši iepretim Krievijas Federācijas ziemeļaustrumu “spicei” – Čukotkai – jūras šauruma otrā krastā atrodas ASV 50. pavalsts – Aļaska, ko Krievija 1867. gadā pārdeva amerikāņiem.

“Atbrauciet pie mums uz Kolimu,” aicina apskata autori. Kolima – tā nav nekāda metafora, Kolima ir staļinisma drausmīgākais iemiesojums, kas, runājot par necilvēcisko režīmu simboliem, ir salīdzināms ar Aušvicu jeb Osvencimu, ko bēgošais nacistu karaspēks pameta 1945. gada 27. janvārī.

Plašais Kolimas novads – tā ir Kolimas upes augštece un Ohotskas jūras ziemeļu krasts. Centrs – ostas pilsēta Magadana. Laikā no 1931. līdz 1953. gadam tur gāja bojā daudzi tūkstoši gulaga vaņģinieku, kas vergoja raktuvēs, gādājot Staļina impērijai zeltu un vērtīgas rūdas. Šo milzu plašumu un neskaitāmos vergus pārvaldīja NKVD trests jeb konglomerāts “Daļstroj”, kura direktors no 1931. līdz 1937. gadam bija Eduards Bērziņš – ārkārtīgi enerģisks un prasmīgs, kā tagad teiktu, menedžeris. “Pateicīgais” Staļins 1937. gadā lika šo vīru nošaut – tāpat kā, piemēram, Maskavas teātra “Skatuve” aktrises – par to vien, ka bija latvietes.

Jā, “atbrauciet pie mums uz Kolimu” – lai tik tas zelts netiek Ķīnai?

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Būtu ĻOTI slikti, ja Krievijas prezidents NEUZTRAUKTOS par Tālajiem Austrumiem, kas ir BAGĀTĪBU sala… Ķīniešus skarbais klimats neuztrauc… Zeme, kur dzīvot, viņiem ir vajadzīga…

 2. un nemaz nav slikta zeme, tikai infiltrēta ar krievijas nodziedzniekiem.
  Bet, ja palīgā nāk ķīnieši un ja vēl mainās klimats

  • PSRS atmodas sākumā Ogoņok aprakstīja Kolimas un Magadanas zelta raktuves, kur nelegālo un dal’ēji legālo kontroleja čečenu- ingušu izsūtītie. Bija pat gadījums, ka pilsētu zelta ieguvei būvēja ar smilti, kuras satāvā bija zelta smiltis. Bija uzbērruši ceļau apm 15 km no zelta smiltīm. Pavasarī , kad ierad;ās turpnāt ceļu- izrādījās , ka 15 km milts bija pārsijāta un iegūts zelts ….

 3. Atradis ar ko salīdzināt! Krasnojarsku ar Magadanu!!

 4. Lasītājs>Novērotājs Atbildēt

  Brauc vien uz Kolimu!

 5. Skumji, ka latvieši arī tādi bija. Ed. Bērziņš, taču, to Daļstroi izveidoja
  Jukums Vācietis sasmērējās. Eduards Valters kādreiz atcerējās kā Pulkvedis Maskavā aicinājis doties mājās, kuras viņam esot liegtas. Tobrīd, laikam, tā arī bija

 6. Pūķins ieies vēsturē ar to, ka knibinādamies ap bijušo Eiropas koloniju robežām, viņš krievu impērijai būs zaudējis milzu platības tālajos austrumos.

 7. Mani milie tautiesi , labak domajiet par Latviju .Jums visas bedas ka ukriem vainigi krevs,labak meklejiet vainu sava maja un savas galvas.

  • Pēc mana “tautieša” tu gan neizklausies, Ivan.

  • Domāt par valsts drošību ir patriotiski. Ukrainas konflikts ir tieši saistīts ar Latvijas Valsts drošību.
   Kopš konflikta sākuma, kurš sākās ne jau ar Kijevas Maidanu, bet ar Putina nākšanu pie varas 2000.g., kad par savu mērķi viņš uzstādīja “ģeržavas” atjaunošanu. Krievija jau bija lielvalsts toreiz. Tāpēc viennozīmīgi tagadnes kontekstā mēs redzam, ka viņš domāja par citas “ģeržavas” atjaunošanu. Krievijas Impērijas atjaunošanu. “Ģeržava” var būt tikai Krievijas impērija, un Putina uzbraucieni – Baltijai, Polijai, Rumānijai, Moldovai, Gruzijai, Azerbaidžānai, tagad Ukrainas, Kazahstānai un par Baltkrievijai liecina, ka Putina “ģeržava” ir Krievijas impērija. Krievi ikdienas sarunās to neslēpj.
   Tāpēc piekrītu komentētājam, kas uzskata tevi par cittautieti. Trollis drīzāk.

 8. Дедуля отжигает не по детски. Это ж надо же, в Сибири мало стало народу жить, ай яй яй, какой ужас. Но вот с какой стати это так волнует дедулю, что он даже заметкой разродился? А то что вся Латгалия практически обезлюдела – его не волнует, этого мы не замечаем. То, что по численности населения страна вернулась в 1954 (!!!) год, это нормально? Дед, твоя собственная страна вымирает вместе с тобой, а тебе всё равно, лишь бы поиздеваться над соседями. А Россия выживет, можешь не сомневаться, назло тебе и назло всем.

  • Nu kāpēc, ja tev šeit tik slikti , tu nevari braukt savu mīļo roģinu glābt. Nu kāpēc tu visur gribi Krieviju veidot? Patiešām bagāta, skaista ir Krievija, bet vai visa planēta par Krieviju jāpārvērš? Nu nemocieties ar slikto latviešu valodu, aiz Zilupes ir valsts ar krievu valsts valodu. Tur krieviem pāri nedara, nav jāprot latviešu valoda. Nedusmojies, neapvainojies, es tiešām tev vēlu visu to labāko sasniegt laimes zemē Krievijā!!!

   • Вы чего то не догоняете, любезный. Я совсем не мучаюсь «ar slikto latviešu valodu» как вы говорите. Вполне себе нормальный язык, ничем не хуже других. Un latviešu valodu es zinu, es taču izlasīju jūsu komentāru. Es tikai mīlu savu valodu, tāpat kā jūs mīl savu, un tāpēc rakstu krieviski.

   • Viņš nelasās prom, tāpēc ka viņš ir spītīgs krievu nacists.

    • Да сам ты нацист. Да и этот ехидный дедуля та ещё штучка. На свою страну то ему плевать, он о большой России переживает, во как.

     • Ja tava “boļšaja Rossija”nebāztos mums virsū ar saviem tautiešiem un viņu apspiestību,mēs neviens par viņu pat neatcerētos.Bet,ja katru dienu jāklausās tās vaimanas par sliktajiem latviešiem-fašistiem ,kuri “abižo” nabaga “korjanujus žiķeļus”,kuri te saradās pēc 1940.gada un dzīvo jau kopš “neatminamiem laikiem”,tad gribot negribot esam spiesti atcerēties,ka ir tāda zeme “Rassija”,no kuras jebkurā brīdī var sagaidīt visneiedomājamākās neģēlības.

     • Tvoja boļšaja rossija uže vsem v pečonki vjelasj, mog bi i zatknutsja!!!

     • >Nesatraucies 29. janvāris, 2015 17:16
      Господи, да кому вы нужны то. Вечно обиженные «иссторическими несправедливостями», у вас же не жизнь, а одни сплошные капу светки. Всё только в прошлом, а не в будущем. К стати об исстории. Двинскую крепость заложил царь Иван грозный, а в Кокнесе правил русский князь, интересно правда.

     • >Pilsone 31. janvāris, 2015 22:20
      Да сами вы достали всех уже своим русофобством и своей ненавистью. Причём, прежде всего самих себя, так как на нас это не действует, а вот вам самим мешает нормально думать и жить.

 9. Par SIbiriju ko uztraukties nav. Kopā ar gāzes un naftas laukiem Putins Sibiriju pārdeva Ķīniešiem jau pagājušajā gadā.Ķīna piekrita pirkt Krievijas gāzi tikai ar noteikumu, ka cauruļvdus vairāku tūkstošu kilometru garumā Sibirijas plašumos izbūvēs ķīnieši – biļete vienā virzienā.

 10. Jā, mūsu žurnālisti un vēsturnieki ļoti labprāt raksta un runā par Hitleru, Staļinu un citiem despotiem, bet
  ne runā, ne raksta par Eduardu Bērziņu un citiem komunistu kolaborantiem, kas ar sirdi un dvēseli cītīgi kalpoja tam pašam Staļinam. Kāpēc? Domāju, ka latviešu tautai ir jāzina ne tikai savi varoņi, bet arī savi kalpi-nodevēji. Tas dotu iespēju garīgi attīrīties un norobežoties no šāda tipa cilvēkiem nākotnē.

  • Kreisās vispār un konkrēti: boļševistiskās, komunistiskās idejas vispār bija ļoti populāras aprindās, ko padomju laikā sauca par “progresīvo rietumu inteliģenci”. Kāpēc? Tāpēc, ka kapitālisms nekad nav bijis un nav arī tagad “mīksts un pūkains”. Re, kas Grieķijā nupat notika! Tāpēc ir cilvēki, kas labprātāk dzīvos zoodārzā nevis brīvībā. Ir jau arī zelta vidusceļš, taču visa cilvēces vēsture pierāda, ka tā izvēlas streipuļot no vienas puses uz otru, krītot grāvī gan ceļa labajā, gan kreisajā pusē. Es teiktu, cilvēce ir apdauzīta, tāpēc tai gaiša nākotne kopumā nespīd.

 11. Nesen krievijas TV redzēju sižetu ka ,,tālajos austrumos,, smaidošs ķīnietis apprecēja krievieti un pievērsās pareizticībai.Komentētājs slavēja ķīnieti un pabēra ar komplimentiem.
  Vispār krievu sievietēm ķīnieši patīk,jo ir čakli ,sievu nesit, vodku nedzer,nopelnīto naudu nes mājās.

 12. Nu un? Kas tur ljauns?

 13. Ir jau vēl viena problēma. Krievijas ziemeļi, īpaši apdzīvotākie, sen jau ir ekoloģiskās katastrofas zonā. lai dzīvotu, viss ir jāieved, taču atkritumus, taru atpakaļ neved, mūžīgā sasaluma zonā to nevar tā vienkārši aprakt un apstrādāt, kā pie mums. Ja smagāka tehnika brauc pa tundru, riteņi un kāpurķēdes noārda plāno augsnes kārtu, atklājot ledu, kas gaisā kūst un apkārtne pārvēršas vienā purvā. Tāpēc brauc tikai ziemā, vasarā – atgriezti no lielās zemes: aviācija? izmaksā dārgi, to katrs zina.

  • vairākās Sibīrijas pilsētās iedzdīvotāju skaits pedējo 10 gadu laika tikai pieaug. tagad Novosibirskas, Tjumeņas, Krasnojakskas u.c. pilsētu iedzīvotāju skaits ir lielāk par 1990. gada skaitu. Vidējas algas pat lielākas neka Baltijā. Gordons par to nezin?

   • Runa ir par talajiem skarbajiem sibirijas austrumiem, no kurienes iedzivotajui brauc prom. Par so tuksmu Kremlis uztraucas. Novosbirska utml. ir samera labiekartotas lielpilsetas, bet plasumi ziemelos no Amuras tuksojas.

Draugiem Facebook Twitter Google+