Latvijā
Novados

Sieviete sarūgtināta: šķūnī irši izveidojuši lielu pūzni, bet glābēji nepalīdzot17

Ekrānuzņēmums no TV3 “Bez Tabu” video, Skaties.lv

Sievietes saimniecībā Mālpilī malkas šķūnī, izveidojot pūzni, iemitinājušies tūkstošiem iršu. Eksperti brīdina par bīstamību, tāpēc sieviete ir neizpratnē, kāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji, kuri spējīgi likvidēt bīstamību, nerīkojas, tā trešdien vēstīja TV3 raidījums “Bez Tabu”.

Ņinas saimniecības pagalmā sakrauta milzu malkas kaudze, kaut vieta malkai ir šķūnī, tomēr tajā esot bail spert kāju, jo šķūni ”okupējuši” sirseņi jeb irši, kuri izveidojuši milzu pūzni pie sienas.

”Tas ir vistrakāk, ja ir irši! To zinu no bērna kājas. Vienreiz viens vīrietis pļāva zāli, neredzēja, ka kokā pūznis. Viņam iedzēla pierē, uzreiz ”pliukt!” un zemē bija!” satraukta par iršu uzkundzēšanos šķūnī ir Ņina. Entomologs Voldemārs Spuņģis brīdina, ka irši var uzbrukt, ja cilvēki tuvojas ligzdai.

Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas palīdzības galvenais speciālists Viesturs Liguts brīdina par bīstamību veselībai: ”Visjutīgākie ir mazi bērni, gados veci cilvēki. Noteikti vajadzētu uzmanīties cilvēkiem, kuriem ir alerģijas. Irša inde ir divarpus reižu spēcīgāka nekā lapsenei. Ja irsis iedzeļ galvas vai kakla rajonā, vai, nedod Dievs, piemēram, mutē, ēdot kaut kādu augli un nepamanot kukaini, var rasties reālas briesmas dzīvībai.”

Noskaidrojusi, ka iršu pūžņu likvidēšanā specializējušies Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji (VUGD), Ņina zvanījusi uz ārkārtas palīdzības numuru 112. Tomēr dispečere uzreiz atteikusi palīdzību.

Palīdzīgu roku nesniedz arī Mālpils novada domē, norādot, ka VUGD tomēr būtu jāpalīdz. Ņina par nevēlēšanos palīdzēt ir šokēta: ”Kaķus no stabiem viņi ceļ, piedzērušos, kuri vāļājas ūdenī, viņi velk ārā, bet šeit? Te taču ir sirseņi! Būs dzēliens pierē, būšu gar zemi!”

Glābēji bieži likvidē iršu pūžņus, tomēr izbrauc uz izsaukumiem no bērnudārziem, skolām, informē VUGD pārstāvis Hermanis Plisko. ”VUGD izbrauc uz bērnudārziem, skolām. Tikko bija gadījums kopmītnēs, kur pūznis acīmredzot bija satricināts. Bija tiešs apdraudējums, VUGD izbrauca, kukaiņus neitralizēja,” stāsta Plisko.

Plisko uzver, ka ”112 ir ārkārtas numurs, tur jāzvana, kad ir apdraudējums dzīvībai, veselībai īpašumam, videi.”

Tomēr Ņina uzskata, ka tiešs apdraudējums nākotnē ir ļoti reāls, ja pūzni neaizvāks, ziņo “Bez Tabu”.

LA.lv