Pasaulē
Eiropa

Somija saņēmusi Spānijas pieprasījumu aizturēt Pudždemonu1


Karless Pudždemons.
Karless Pudždemons.
Foto – EPA/LETA

Somu policija sestdien paziņojusi, ka saņēmusi Spānijas varasiestāžu pieprasījumu aizturēt bijušo Katalonijas premjerministru Karlesu Pudžedemonu, kurš šobrīd ieradies vizītē Somijā.

Savā īsajā paziņojumā Somijas nacionālais izmeklēšanas birojs (KRP) informējis, ka saņēmis Spānijas prokuratūras pārsūtīto pieprasījumu, taču norādījis, ka Helsinki pieprasīs Madridei papildus informāciju.

Pudždemons, kurš uzturas labprātīgā trimdā Beļģijā, ceturtdien bija uzaicināts uz tikšanos Somijas parlamentā, bet piektdien viņš nolasīja lekciju Helsinku Universitātē.

Viens no Pudžedemona vizītes organizatoriem – parlamenta deputāts Miko Kerne pavēstīja, ka katalāņu separātistu līdera vizītes oficiālā programma piektdien ir beigusies un ka viņš gatavojas sestdien doties prom no Somijas.

Viņš tomēr nevarēja pateikt, uz kurieni Pudždemons dosies.

Tajā pašā laikā Kerne pauda kritisku attieksmi pret Madrides varasiestāžu rīcību un izteicās, ka, viņaprāt, Helsinki nedrīkst Pudždemonu izdot Spānijai.

“Viņš nav darījis neko vardarbīgu un apsūdzības dumpī ir absolūti absurdas,” norādīja somu deputāts.

Kā ziņots, Spānijas Augstākā tiesa piektdien piemēroja apcietinājumu pieciem katalāņu separātistu līderiem, tostarp Džordi Turuljam, kurš izvirzīts uz reģiona premjerministra amatu.

Līdz ar Turulju apcietinājums piemērots arī bijušajai Katalonijas parlamenta spīkerei Karmei Furkadeljai un trim bijušajiem reģionālās valdības ministriem.

Tiesa piektdien izdeva arī Eiropas aresta orderus sešu ārvalstīs esošo separātistu līderu, tostarp arī Pudždemona aizturēšanai.

Spānijas Augstākā tiesa, noslēdzot četrus mēnešus ilgo izmeklēšanu par pērnā gada rudens notikumiem, iepriekš piektdien izvirzīja apsūdzības par dumpi 13 katalāņu separātistu politiķiem, tostarp Pudždemonam.

Notiesājoša sprieduma gadījumā separātistiem var tikt piespriests līdz 30 gadiem ilgs cietumsods.

Tiesa apsūdzējusi Pudždemonu par Katalonijas neatkarības referenduma organizēšanu pērnā gada oktobrī, neskatoties uz Madrides izsludināto aizliegumu un “nopietnu vardarbīgu incidentu risku”.

Apsūdzības izvirzītas arī apcietinājumā esošajam bijušajam Katalonijas vicepremjeram Urialam Džunkerasam, separātistu aktīvistiem Džordi Sančesam un Džordi Kuišaram, kas arī jau atrodas apcietinājumā, kā arī Kreiso republikāņu partijas (ERC) līdera Džunkerasa vietniecei Martai Rovirai, kura piektdien neieradās tiesā un paziņoja, ka pamet Spāniju.

Spāņu mediji ziņo, ka viņa šobrīd jau atrodoties Šveicē.

Kopumā par pagājušā gada Katalonijas neatkarības referenduma rīkošanu apsūdzības jau izvirzītas 25 cilvēkiem.

LA.lv